• شنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-2390-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان با حضور در ایسنا مطرح کرد:

ضرورت همکاری تشکل های مردمی برای کاهش آسیب های اجتماعی ملموس است

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان گفت: با توجه به اهمیت و ضرورت مسئله آسیب های اجتماعی و این باور که فقط دستگاه های دولتی نمی توانند به تنهایی راهگشای معضلات و کاهش آسیب های اجتماعی باشند، ضرورت همکاری و همدلی تشکل های مردمی بیش از پیش ملموس است.

فرانک قدسی در گفت و گو با ایسنا منطقه کردستان، با اشاره به گستردگی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی حوزه معاونت اجتماعی استانداری اظهار کرد: در گذشته نگرش به حوزه اجتماعی فقط در بعد دولتی بوده است اما، امروزه تجربه ثابت کرده است که دستگاه های دولتی به تنهایی نمی توانند راهگشای معضلات و کاهش آسیب های اجتماعی باشند، بر همین اساس ضرورت همکاری و همدلی تشکل های مردمی حس می شود.

وی از فعالیت 507 تشکل غیره دولتی فعال در 14 حوزه مختلف فرهنگی، اجتماعی، علمی، پژوهشی و عمرانی در کردستان خبر داد و افزود: این تشکل ها تا کنون ارتباط و تعامل خوبی هم با مردم  و هم با دستگاه های دولتی داشته اند، بر همین اساس به این نتیجه که دولت باید یاریگیر و حمایت گر این نهادها باشد رسیده ایم تا هم این تعامل و همکاری با دستگاه های دولتی و هم نقش مشارکت مردمی را افزایش دهیم.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان، بیان کرد: فعالیت این سمن ها از دل خود مردم و بدون هیچ چشم داشتی صورت می گیرد که قطعا می توانند در راستای شناسایی و احصای معضلات و مشکلات جامعه و هم در برنامه ریزی برای رفع این معضلات کمک کنند، بر همین اساس توجه جدی، حمایت و یاریگری به سازمان های مردم نهاد از اولویت های اصلی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی است.

وی با تاکید بر اینکه این تشکل ها برای همکاری و تعامل بیشتر با دولت باید به دستگاه های دولتی ذیربط وصل شوند، ادامه داد: تعدادی از این تشکل ها مجوز خود را در زمینه طلاق که از معضلات اصلی جامعه است گرفته و در این زمینه فعالیت دارند که ما باید آنها را به بهزیستی وصل کنیم.

قدسی، با بیان اینکه تعدای دیگر از تشکل های مردم نهاد در زمینه اعتیاد که از دیگر اولویت های مهم جامعه است فعالیت دارند، عنوان کرد: بخش عمده بعد اجتماع محور این مسئله علی رغم عزم جدی و استانی ستاد پیشگیری استان، به حوزه دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرتبط می شود که با توجه به تعامل با دستگاه های ذیربط از جمله بهزیستی و سایر دستگاه های دولتی مقرر شده که با سمن ها در راستای کاهش اعتیاد (الکل، مواد مخدر و اینترنت) نیز فعالیت داشته باشیم .

استقرار دفاتر تسهیلگری در 10 منطقه حاشیه استان کردستان

وی در ادامه سخنان خود، بحث رسیدگی به مناطق حاشیه نشینی را از دیگر مباحث مهم در حوزه اجتماعی ذکر کرد و گفت: مفاسد اخلاقی، کاهش اشتغال، کمبود امکانات رفاهی، آموزشی و بهداشتی که در مناطق حاشیه بیشتر به چشم می خورد، از جمله معضلات ناشی از حاشیه نشینی است که دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سعی در کاهش و رفع آنها در مرکز استان و سایر شهرستان ها را دارد.

قدسی از استقرار دفاتر تسهیلگری در 10 منطقه حاشیه استان کردستان خبر داد و تصریح کرد: رسیدگی به وضعیت حاشیه نشینی از جمله مسائلی است که باید با برنامه ریزی و هماهنگی همه دستگاه های ذیربط تعدیل و مرتفع شود، بر همین اساس بحث استقرار دفاتر توسعه با توانمندسازی محلات در دستور کار قرار گرفت

وی با اعلام اینکه به تعدادی از سمن های اجتماع محور دفاتری واگذار شده تا در راستای توانمندسازی محلات فعالیت داشته باشند گفت: این طرح در ۱۰ منطقه شهر سنندج توسط دفاتر تسهیل‌گری توسعه محلات استان کردستان شروع به کار کرده است.

نشاط سازی اجتماعی ملزم اعتبارات بیشتری است

وی در ادامه سخنان خود، نشاط سازی اجتماعی را بخش دیگری از برنامه های دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان ذکر کرد و گفت: نشاط سازی اجتماعی با هدف افزایش توانمندی ها در راستای ایجاد نشاط و سلامت جامعه انجام می گیرد و اعتبارات خاصی برای فعالیت های این حوزه وجود دارد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان، اعتبارات موجود این بخش را برای استان هایی کم برخوردار و محروم همچون کردستان ناکافی دانست و گفت: اعتبارات حوزه نشاط سازی اجتماعی باید افزایش یابد و پیگیر هستیم که مطالبه گری خود در این حوزه را در سال جاری در قالب طرح هایی که به وزارت کشور ارائه شده افزایش دهیم.

قدس بیان کرد: جشنواره های دایمی که در زمینه نشاط سازی اجتماعی وجود دارد از برنامه های مهم این بخش است که از جمله می توان به برگزاری جشنواره اقوام که طی سال های گذشته نیز برگزار شده اشاره کرد، اخذ اعتبار دایمی برای برگزاری این جشنواره دایمی و استفاده از متخصصین حوزه مربوطه در دستگاه های ذیربط همچون گردشگری، ارشاد و حوزه هنری از مهمترین برنامه های آتی برای ارتقا برگزاری جشنواره اقوام در استان کردستان است.

وی تصریح کرد: هدف از برگزاری جشنواره سه روزه اقوام، دعوت و حضور تمامی استان هایی است که بحث "قومیت" در آنها پررنگ بوده و می توانند معرف هویت بومی محلی خود باشند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان، عنوان کرد: این جشنواره بعد از ماه مبارک رمضان و در خردادماه جاری و با حضور بسیاری از هنرمندان مطرح و نامی در ابعاد فرهنگی، هنری و موسیقی برگزار می شود.

حضور نماینده تشکل های مردم نهاد در تمام جلسات تصمیم سازی و برنامه ریزی استان

وی عنوان کرد: حوزه امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان، غافل از بعد فرهنگی، دینی و قرآنی نبوده و برنامه های زیادی در این بخش دارد، گفت: برای حمایت از کانون های قرآنی، در صددیم خط کشی های بین سازمان ها را  که هر کدام به صورت جداگانه تشکل های خود را پیگیری و بررسی می کنند، برداشته و ذهنیت وجود تبعیض و امتیاز بین تشکل های استان را پاک کنیم که در این راستا گام های مهمی برداشته شده است.

قدسی تصریح کرد: برگزاری همایش تشکل های مردمی با هدف از بین بردن خط کشی ها و فاصله بین تشکل ها، از جمله اقدامات مهم در راستای حمایت از کانون ها بوده است که خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفت.

وی ادامه داد: در پایان این همایش انتخاباتی در 14 حوزه مختلف و با هدف مشخص کردن نماینده هر بخش صورت گرفت که مقرر شده این نماینده ها با شبکه سازی بین تشکل ها خدمات ارائه شده، آموزش و فعالیت ها را تخصصی کنند.

قدسی خاطرنشان کرد: تلاش ما بر این است که نماینده تشکل های مردم نهاد استان را در تمام جلسات تصمیم سازی و برنامه ریزی به ویژه حوزه اجتماعی برای انجام فعالیت های بهتر در جامعه مشارکت دهیم.

وی در پایان صیانت از حقوق شهروندی را از دیگر فعالیت های حوزه اجتماعی ذکر کرد و یادآور شد: در این بخش نیز بحث صیانت از حقوق شهروندی را که بسیار گسترده است پیگیری می کنیم و در زمینه های آموزش، مطالات حقوقی و رسیدگی به شکایات فعالیت های خاصی انجام می دهیم.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: