• شنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-594-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گفتگو

نقد عکاسی کردستان از دیدگاه یک عکاس جوان

یک عکاس کردستانی حوزه عکس استان را در بوته نقد گذاشت و در این زمینه گلایه ها و انتقاداتی را مطرح کرد.

مهدی توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان، در مورد جایگاه عکاسی استان کردستان در ایران اظهار کرد: عکاسان خاصی را در استان داریم که حائز مقام شده و جوایزی را در این حوزه به صورت انفرادی کسب کرده‌اند اما به صورت جمعی شاهد فعالیت خوبی از سوی عکاسان استان نبوده ایم.

وی افزود: این کم‌کاری به عملکرد خود عکاسان برمی‌گردد که حتی پیشکسوتان و کارشناسان عکاسی هم گام‌های خوبی را برای پیشرفت عکاسان استان بر نداشته‌اند.

این عکاس کردستانی عنوان کرد: عکاسی کردستان متاسفانه به علت نبود پیشکسوتی که به عنوان بزرگ خانواده بتواند خانواده عکاسی را متمرکز و به آن پیشرفت دهد روز به روز به سمت پسرفت پیش می رود.

وی گفت: استان کردستان در زمینه عکاسی در هر شهرستانی چندین عکاس مطرح دارد که در جشنواره ها و یا سبک کاری خود متمایزتر بوده اند اما آیا این عکاسان بعد از کسب مقام در جشنوارها و برگزاری نمایشگاه توانسته اند در پیشرفت عکاسی قدمی به پیش ببرند.

توکلی تصریح کرد: پیشکسوتان در این زمینه با کم کاری و جا خالی کردن برای افرادی که حتی سابقه برگزاری نمایشگاه ندارند و با منعکس کردن چند کتاب در عکاسی، عکاسی کردستان را به حاشیه برده‌اند.

وی با اشاره به اینکه عکاسان در کردستان نه کانون عکس، نه خانه عکاسان و حتی جمعی برای تبادل اطلاعات در این زمینه را ندارند، گفت: در انجمن سینما جوان کردستان با تشکیل جلسه و با انتخاب عکاسان چند نفر به عنوان نماینده در شورای عکاسان منتخب شدند که این شورا بتواند به عکاسان کمک کند و صدای عکاسان باشد که متاسفانه در دو جلسه اول چند نفر شورا را ترک کردند که این نشان دهنده یا بی اهمیت بودن نسبت به عکاسی کردستان است.

این عکاس باسابقه کردستانی تصریح کرد: متاسفانه ارگان‌های متولی فرهنگ استان توجه خاصی به عکاسی در استان ندارند.

وی با اشاره به اینکه در این چند سال به وضوح دیده می شود که حتی هنرجویان هم پس از اتمام دوره سه ماهه عکاسی منتقد عکاسی شده‌اند، بیان کرد: در چند سال اخیر چندین کارگاه و ورکشاپ عکاسی از عکاسان مطرح کشور از جمله مجید سعیدی، حسن غفاری، محسن راستانی، مهران مهاجر و سعید عرب زاده در استان برگزار شد، اما متاسفانه عکاسان کردستانی فقط منتقد بوده و پس اتمام ورک شاپ فرد مذکور را رد کرده اند؛ اگر ما با سواد کافی انتقاد می کنیم پس چرا همین افراد منتقد ورکشاپ برگزار نمی کنند.

توکلی در رابطه با فعالیت عکاسان جدید در استان هم عنوان کرد: باید مشوق‌های لازم برای عکاسان جوان استان ایجاد شود و افرادی که به صورت خودجوش اقدام به برگزاری نمایشگاه می کنند حمایت شوند.

وی ادامه داد: باید شرایطی برای عکاسان فراهم شود که از کار خود لذت ببرند و پیشرفت کنند.

این مدرس عکاسی در کردستان گفت: در زمینه عکاسی باید تخصصی نقد کنیم و هرکسی نیاید بدون تخصص به خود اجازه دهد در مورد عکاسی صحبت کند؛ به همین دلیل تا وقتی که مشغول تخریب شخصیتی یکدیگر باشیم پیشرفت نمی کنیم.

 وی خاطرنشان کرد: بگذاریم کسانی که علاقمند به عکاسی هستند بدون دغدغه مشغول به کار باشند و ارگان های دولتی و پیشکسوتان و مدرسان عکاسی هم عکاسان را حمایت کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: