• پنجشنبه ۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-793-5
  • خبرنگار : 68015
  • منبع خبر : گزارش

برگزاری کنفرانس «هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با تأکید بر نگاه بومی به مسائل آبی کردستان

دبیرعلمی نخستین همایش بین‌المللی «هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با محوریت آب، انسان و طبیعت» گفت: سومین همایش ملی و نخستین همایش بین‌المللی «هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با محوریت آب، انسان، طبیعت و نگاه به مسائل آب استان کردستان» با تمرکز بر مسائل آب در سطح بین‌المللی اما با نگاهی بومی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، منطقه کردستان «سیدمختار هاشمی» امروز (پنج‌شنبه 3 خرداد) در دهمین نشست کمیسیون کشاورزی و آب کردستان که با محوریت هم‌اندیشی در خصوص برگزاری همایش بین‌المللی «هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با محوریت آب، انسان، طبیعت و نگاه به مسائل آب استان کردستان» که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج برگزار شد، اظهار کرد: امروزه «آب» نقش بسیار مهمی را در سیاست جهانی ایفا می‌کند.

وی افزود: در سال 2016 مجلس عمومی سازمان ملل «دهه بین‌المللی اقدام درباره آب برای توسعه پایدار» که از سال 2018 شروع و تا 2028 ادامه دارد، را تعریف کرد.

دبیرعلمی نخستین همایش بین‌المللی «هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با محوریت آب، انسان و طبیعت» با بیان اینکه برگزاری همایش در سطح بین‌المللی اقدامی برای پیشبرد علم و دانش هیدرولوژی در ایران و جهان است، گفت: با توجه به اینکه علوم آب و هیدرولوژی نقش مهمی را در فرآیند توسعه پایدار دارند، نظر بر این است که دینامیک ارتباط جامعه، اکولوژی و هیدرولوژی برای توسعه پایدار منابع آب به عنوان محورهای اساسی این کنفرانس قرار گیرد.

به گفته هاشمی برگزار کردن این همایش در سطح بین‌المللی می‌تواند اقدامی برای پیشبرد علم و دانش هیدرولوژی در ایران و جهان باشد که ابعاد مختلف اجتماعی اکولوژی و فیزیکی چرخه آب را مورد بررسی قرار دهد و هم‌چنین این ظرفیت را برای پژوهشگران داخلی ایجاد می‌کند که یافته‌های علمی خود را در سطح بین‌المللی، اما در جایگاه کشوری مطرح کنند و همزمان با تجربه‌های بین‌المللی آشنا شده و تئوری و کارد علوم مربوط به آن را ارتقاء بخشند.

وی با تأکید بر اینکه برگزاری این همایش نه تنها در تولید علم، بلکه در گفتمان‌سازی بین ذیمدخلان و ذینفعان آب در مدیریت به هم پیوسته و توسعه پایدار منابع آب مفید است، تصریح کرد: درخواست اصلی متولیان علم و دانش و صاحب‌نظران، متخصصان، مدیران و متولیان آب که شامل دانشگاه‌ها و مراکز علمی، بدنه کارشناسی و ارگان‌های ذیربط است، این است که به غنای همایش بیفزایند.

دبیرعلمی نخستین همایش بین‌المللی «هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با محوریت آب، انسان و طبیعت» با اشاره به اینکه این همایش در گستره‌ای بین‌المللی اما نگاهی بومی برگزار می‌شود، گفت: برای مثال تلاش شده است تا به مواردی هم‌چون هیدرولوژی و مدیریت و حفاظت تالاب‌ها به ویژه دریاچه زریبار، هیدرولوژی و انتقال آب با نگاه ویژه به توسعه در غرب استان مانند ژاوه‌رود، هیدرولوژی و تخصیص آب در خصوص حفاظت از رودخانه‌ها و اکوسیستم‌ها و تخصیص آب استان بر مبنای توسعه پایدار، هیدرولوژی آب‌های زیرزمینی با نگاه ویژه به دشت‌های شرق استان اشاره کرد.

وی محورهای همایش را در سه طیف «آب به عنوان مشکل پیچیده پروبلماتیک سوسیال هیدرولوژی آب و انسان و جامعه»، «علم پایه هیدرولوژی» و «هیدرولوژی و طبیعت» اعلام و خاطرنشان کرد: امید است محققان و پژوهش‌گران در موضوعات مختلفی که ذیل این محورهای تعریف شده است، مقالات علمی مناسب و کاربردی را ارائه دهند.

هاشمی با بیان اینکه در سال 2018 نزدیک به هجده کنفرانس با موضوع «آب» در سراسر دنیا برگزار می‌شود، ادامه داد: نتایج و دستاوردهای این کنفرانسان می‌تواند محل استنادی برای استفاده از تجربیات و ننایج موفق آنان برای متولیان همایش «هیدرولوژی مناطق نیمه خشک» باشد.

وی با تأکید بر اینکه دستاورهای علمی همایش می‌تواند به عنوان منابع خوبی در راستای ارتقاء بهره‌وری آب در استان مورد استفاده مدیران اجرایی قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: امید است به وسیله علم و تحلیل‌های علمی و تحقیقات بتوان عامل تغییر و ارتباط در حوزه آب باشیم.

دبیرعلمی نخستین همایش بین‌المللی «هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با محوریت آب، انسان و طبیعت» با ذکر اینکه کشور ایران در بسیاری از مسائل حوزه آب با کشورهای همسایه مشترک است، این اشتراک را ظرفیتی مثبت در برگزاری همایش دانست و یادآور شد: حضور متخصصان و سخنرانان ویژه همایش با تأکید بر بُعد علمی و کارکرد آنان در عرضه آب صورت می‌گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: