• چهارشنبه ۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-493-5
  • خبرنگار : 68015
  • منبع خبر : گفتگو

کارشناس بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی کردستان تأکید کرد:

شستن، آب‌پز و سرخ کردن، سمی بودن قارچ سمی را از بین نمی‌برد

کارشناس بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه سم قارچ سمی به هیچ عنوان از بین نمی‌رود، گفت: شستن، پختن و سرخ کردن قارچ‌های سمی تأثیری در از بین بردن سم آن ندارد.

جوانمردی در گفت و گو با ایسنا، منطقه کردستان با ابراز تأسف از اینکه طی هفته های اخیر شاهد مسمومیت بسیاری از مردم به دلیل مصرف قارچ‌های سمی هستیم، اظهار کرد: قارچ‌ها یکی از پرطرفدارترین و جذاب‌ترین خوراکی‌هاست.

وی با اعلام اینکه بیش از 50 نوع گونه قارچی در منطقه کردستان وجود دارد که بخش قابل توجهی از آن سمی است، افزود: تشخیص سمی بودن این دست از قارچ‌ها، تنها در لابراتوارهای آزمایشگاهی و توسط متخصصین گیاه‌شناسی امکان‌پذیر است.

کارشناس بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کردستان با ذکر اینکه به دلیل قابل تشخیص نبودن قارچ‌های سمی برای مردم عادی، مشکلات مسمومیت حاد و حتی مرگ در برخی مناطق کشور و استان رخ داده است، گفت: طبق آخرین آمار در کردستان 184 نفر دچار مسمومیت ناشی از مصرف قارچ سمی شده‌اند.

وی با تأکید بر عدم مصرف قارچ‌های وحشی موجود در طبیعت و غیرپرورشی، تصریح کرد: به دلیل تشابه ظاهری قارچ‌های سمی با قارچ‌های غیرسمی و خوراکی، تنها راه پیشگیری از مسمومیت با قارچ، خودداری از مصرف قارچ‌های روئیده در طبیعت و فله‌ای است.

جوانمردی با بیان این‌که تنها از قارچ‌های خوراکی تولید شده در کارخانه‌های معتبر و دارای شناسنامه تولید و تأیید از سوی وزارت بهداشت، استفاده شود، ادامه داد: برخی مردم به اشتباه فکر می کنند که با شستن و یا پختن قارچ مسموم بودن آن از بین می رود اما از لحاظ علمی باید اعلام کرد که به هیچ عنوان شستن، آب‌پز یا کباب کردن قارچ‌های وحشی موجود در طبیعت سمی بودن آنها را از بین نمی‌برد .

فروشندگان قارچ‌های فله‌ای و خودرو متخلف هستند

کارشناس بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ادامه با بیان اینکه بازدیدهایی در سطح استان با کمک نیروی انتظامی در حال انجام است، گفت: به تمامی اصناف و فروشندگان ذیربط در توزیع قارچ اعلام شده است که از عرضه و فروش قارچ‌های خودرو اکیداً خودداری کنند.

وی افزود: در صورت مشاهده فروش قارچ‌های فله و خودرو با متخلفین برخورد قانونی خواهد شد.

جوانمردی در پایان با درخواست اینکه مردم قارچ‌های پرورشی صنعتی که دارای شناسنامه تولید هستند را جایگزین مصرف قارچ‌های خودرو کنند، خاطرنشان کرد: مصرف قارچ‌های فله‌ای و چیده شده از طبیعت، بازی با زندگی و مرگ است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: