• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-5093-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

رییس اورژانس کشور:

انسان، هدف اصلی اقدامات بیو تروریستی دشمنان است

رییس اورژانس کشور با اشاره به اینکه کشورهای در حال توسعه جولانگاه فعالیت‌های بیوتروریستی است گفت: انسان؛ هدف اصلی اقدامات بیو تروریستی دشمنان است.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، پیرحسین کولیوند امروز ۲۴ اردیبهشت در همایش منطقه ای«مدیریت پیشگیری و کنترل تهدیدات زیستی و بیولوژیک» که در دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان برگزار شد اظهار کرد: در بحث تهدیدات زیستی ما با یک افعال جدید و در سطح وسیع به ویژه در محافل پزشکی روبرو هستیم.

وی با اشاره به سیاستگذاری های لازم برای مقابله با این تهدیدات افزود:سطوح امنیتی کشور با انجام اقدامات لازم در تهدیدات زیستی در حال واکسینه کردن کشور در مقابله با حوادث بیو تروریستی هستند.

رییس اورژانس کشور عنوان کرد: دشمن در حوادث بیو تروریستی با ورود مکمل های غذایی و لوازم آرایشی ارزان قیمت به کشور بخش وسیعی از مردم را آلوده می کند.

کولیوند بیان کرد: بسیاری از داروهای آزمایشی کشور های دیگر به صورت ارزان قیمت در کشور های در حال توسعه وارد شده و از این طریق آزمایشات خود را در رابطه با آن دارو انجام میدهند.

وی یکی دیگر از اقدامات بیو تروریستی را ارسال زباله‌های خیلی خطرناک به کشورهای دیگر ذکر کرد و افزود: آلودگی هایی به وجود آمده از این طریق قابل جبران نیست.

رییس اورژانس کشور با اشاره به اینکه کشورهای در حال توسعه جولانگاه فعالیت‌های بیوتروریستی است ادامه داد: انسان, هدف اصلی اقدامات بیو تروریستی دشمنان است.

وی افزود: در سیاست‌های امدادی وزارت بهداشت اقدامات پیشگیری و درمان، روزآمد کردن برنامه‌های پیشگیری, کاهش مخاطرات بر اساس مباحث علمی و ... در دستور کار قرار دارد.

کولیوند بیان کرد: برای مقابله و اهتمام مردم با تهدیدات زیستی قرارگاه زیستی کشور طراحی و سپس قرار گاههای استان فعال شد.

وی افزود: الزام این قرارگاه ها شناسایی و تشخیص عوامل زیستی در حوزه های مختلف زیستی شامل آب، غذا، انسان، دام، نباتات، محیط زیست و منابع طبیعی، مشخص کردن منبع آلودگی و رفع آلودگی‌ها، برقراری نظم و امنیت در حوزه رخدادهای زیستی و مدیریت و برنامه‌ریزی است.

رییس اورژانس کشور افزود: در این راستا چالش‌های پیش روی قرارگاه پدافند غیر عامل وجود دارد که باید بر آن غلبه کنیم که شناسایی چالش ها  در این زمینه در اولویت قرار گیرد.

وی ادامه داد: برای انجام اقدامات پدافند زیستی باید ادبیات مشترکی بین دستگاه های مختلف کشور برقرار شود تجربه کافی در زمینه پدافند زیستی را تعریف کنیم.

کولیوند عنوان کرد: توسعه زیر ساختهای تخصصی و آزمایشگاهی، تقویت عملکرد پدافند زیستی، استفاده از نیروهای متخصص از جمله اقدامات موثر در زمینه مقابله با تهدیدات زیستی است.

وی خاطرنشان کرد: در حوادث زیستی قدرت آسیب رسانی بیشتر، ارزانتر و پنهان تر است لذا شناسایی عامل اصلی و مقابله با آن دشوار تر است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: