• شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-4094-5
  • خبرنگار : 68015
  • منبع خبر : گزارش

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا:

مسئولیت پذیری اجتماعی ویژگی شاخص عالمان است

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا با اشاره به اینکه مسئولیت‌پذیری اجتماعی ویژگی شاخص عالمان است، گفت: پروفسور سیداسعد شیخ الاسلام یکی از عالمانی است که مسئولیت اجتماعی‌اش را در قبال جامعه به خوبی ادا کرد .

به گزارش خبرگزاری ایسنا، منطقه کردستان، احمد خضری شامگاه شنبه (22 اردیبهشت) در آیین نکوداشت پروفسور سیداسعد شیخ‌الاسلامی که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، با اعلام اینکه به نمایندگی از هیأت رییسه دانشگاه تهران در محفل نکوداشت حضور یافته است، اظهار کرد: این حضور به پاس یک عمر خدمات ارزنده پروفسور شیخ‌الاسلام است .

وی با اشاره به اینکه پروفسور سیداسعد شیخ‌الاسلامی فرزند سیدمحمد شیخ‌الاسلام است، افزود: شیخ‌الاسلام عنوانی اداری، دینی، سیاسی و مذهبی در طول تاریخ ایران به ویژه عصر صفویی است که این عنوان تنها به کسانی داده می‌شد که از نظر دانش، فضل، کمال، اخلاق و مردم‌داری شایستگی آن را کسب کرده باشند .

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا با بیان اینکه این لقب خود گویای مقام والای علمی و جایگاه ارزشی پروفسور شیخ الاسلام است، گفت: غیر از جایگاه خانوادگی و منزلت اجتماعی خاندان شیخ‌الاسلامی، پروفسور دارای جایگاه علمی در دانشگاه الهیات است .

وی با ذکر اینکه از پروفسور شیخ الاسلامی به عنوان یک مرجع یاد می‌شود، این امر را جدای از فضایل وی در ادب فارسی و عربی دانست و ادامه داد: مسئولیت‌پذیری اجتماعی دیگر ویژگی شاخص پروفسور شیخ الاسلامی است .

خضری در ادمه با اشاره به اینکه کشور ما کانون اخبار است، افزود: از این رو نیاز به اساتیدی که در مقابل مسائل اجتماعی احساس مسئولیت کنند و گوشه‌ای از کار را بگیرند و مضافاً باری را بر دوششان هموار سازند، بیش از پیش احساس می‌شود .

وی با بیان اینکه پروفسور شیخ‌الاسلامی تلاشی یکسر و مایه‌دار برای حفظ تقریب مسایل مذهبی بکار بسته‌اند، گفت: پروفسور رفتاری تقریبی داشته‌اند و با حفظ تعادل، حفظ آرامش و نگاه تقریبی تعادل و نزدیکی در بین مذاهب را برقرار کردند .

خضری با بیان اینکه بالغ بر 200 دانشجوی اهل سنت در رشته‌ها و گرایش‌های مختلف در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل هستند، افزود: اگر نگاه تقریبی به آنان نباشد، ممکن است که این فضا آبستن حوادثی باشد که قابل جبران نیست .

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا با بیان اینکه یکی از زیباترین ویژگی های پروفسور شیخ الاسلام نواوری و ابداع است، خاطرنشان کرد: راه ناگشوده را گشودن و به دیگران نمودن کار دشواری است که پروفسور شیخ‌الاسلام با ایجاد دپارتمان فقه شافعی در دانشگاه تهران با ارزیابی علمی روحانیون اهل سنت برای نخستین بار در سطح کشور در این راه گام نهاد .

وی در پایان دیگر فضایل پروفسور شیخ الاسلام را ادب، فروتنی، تواضع، دستگیری از ناتوانان، نیکی به دیگران دانست و تکریم و تواضع وی را محرز دانست .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: