• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-5090-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گفتگو

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفتگو با ایسنا:

1.5 درصد بیماران خاص کشور در کردستان زندگی می‌کنند/ رشد صعودی بیماران خاص و سرطانی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به نرخ رشد 10.6 درصدی بیماران خاص در سال گذشته، گفت: در مجموع 1.5 درصد از بیماران خاص کشور متعلق به استان کردستان هستند.

هومن قصری به مناسبت روز بیماری‌های خاص و صعب العلاج در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان، اظهار کرد: بیماری‌های خاص از نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بیمه سلامت شامل تالاسمی (ماژور و اینترمديا)، هموفیلی، همودياليز، دياليز صفاقی، پیوند کلیه و ام اس هستند.

وی افزود: از نظر سازمان تامین اجتماعی تالاسمی (ماژور و اینترمدیا)، هموفیلی A و B ، همودیالیز و دیالیز صفاقی جزو بیماران خاص هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان ادامه داد: از نظر طرح تحول نظام سلامت (برنامه ششم پروتکل) بیماری‌های سرطان، سوختگی، کاشت حلزون، بستری طولانی مدت در بخش های ویژه، بیماری های روانی، پیوند اعضاء و فرآهم آوری، BMT ، مسمویت ها، اسكوليوز، صرع مقاوم به درمان، هپاتیت مقاوم در تالاسمی و هموفیلی، جراحی DBS برای بیماران پارکینسون و دیستونی و سایر بیماری‌ها نظير هپاتیت ها، دیابت، ويلسون، نیمان پیک نوع سی و ... نیز از نظر خدمات بستری و دارویی به عنوان صعب العلاج تحت پوشش بیمه‌ایی و وزارتی قرار گرفته اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه نرخ رشد بیماری های خاص در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ در مجموع 10.6 درصد بوده است، اعلام کرد: در كل 1.5 درصد از بیماران خاص کشور متعلق به استان کردستان هستند.

قصری ادامه داد: در سال ۹۵ تعداد یک هزار و 429 مورد جدید ابتلا به سرطان در استان شناسایی و تحت درمان قرار گرفته اند که بروز آن در ۱۰۰ هزار نفر بوده و این بروز در سال ۹۴ ؛ ۷۳ در ۱۰۰ هزار نفر بوده است.

وی افزود: این نرخ رشد دقیقا به منزله رشد خالص نیست، به این دلیل که در سال های اخیر ثبت و شناسایی سرطان پیشرفت چشمگیری داشته است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان تصریح کرد: با توجه به درصد پیشرفت های ذکر شده، در حال حاضر بیماری های خاص و سرطانی در استان رشد صعودی دارند.

وی در ارتباط با خدماتی که مشمول بیماران خاص می‌شود نیز اظهار کرد: براساس آخرین دستورالعمل بیماران خاص سرطانی و صعب العلاج شورای عالی بیمه کشور، تعهدات سازمان‌های بیمه گر در خصوص این بیماران شامل بیماران همودیالیزی و پوشش خدمت همودیالیز، تعبیه راه عروقی، هزینه لوازم مصرفی و داروهای تخصصی است.

قصری همچنین گفت: بیماران دیالیز صفاقی شامل پوشش خدمت كاتترگذاری، آموزش و مدیریت دیالیز صفاقی و هزينه محلول دیالیز صفاقی هستند.

وی ادامه داد: بیماران تالاسمی شامل پوشش داروهای تخصصی، تزریق خون، فيلتر خون، تزریق دفروکسامین، هزینه پمپ دفروکسامین، هزینه عمل جراحی اسپلنکتومی، هزینه آزمایشات مرحله اول و دوم تشخیص پیش از تولد و آزمایشات ویروسی هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: بیماران هموفیلی هم شامل پوشش داروهای تخصصی، تزریق فاکتور، تزریق خون و فرآورده های خونی، هزینه انجام تزریق فسفر و ریفامپين داخل مفصلی، آزمایشات ویروسی، تعویض مفصل، آزمایش ژنتیک تشخیص پیش از تولد هموفیلی هستند.

وی عنوان کرد: بیماران ام اس نیز شامل پوشش داروهای تخصصی، بیماران پیوند کلیه شامل پوشش عمل پیوند کلیه و داروهای تخصصی و بیماران سرطانی هم شامل تعهدات شیمی درمانی، رادیوتراپی و براکی تراپی هستند.

قصری در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه وزارت بهداشت جهت حمایت بیشتر و پوشش تکمیلی خدمات تخصصی درمانی و دارویی از بیماران خاص، سرطانی و سوختگی، بسته خدمتی تدوین و ابلاغ کرده است، خاطرنشان کرد: در راستای اجرای بسته مذكور در سال ۹۶ مبلغ 16 میلیارد و 310 میلیون و 137 هزار و 569 ریال بابت فرانشيز خدمات تخصصی موردنیاز بیماران خاص، مبلغ 15 میلیارد و 480 میلیون و 668 هزار و 436 ریال بابت هزینه دارویی بیماران خاص سرطانی و صعب العلاج، مبلغ شش میلیارد و 68 میلیون و 355 هزار و 284 ریال بابت بستری بیماران سرطانی و مبلغ ۸۱۴ میلیون و 992 هزار و 710 ریال بابت بستری بیماران سوختگی توسط دانشگاه علوم پزشکی کردستان هزینه شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: