• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-4990-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گفتگو

معاون بنیاد نخبگان استان کردستان:

نخبگان کردستانی می‌توانند در توسعه پایدار استان نقش آفرینی کنند

معاون بنیاد نخبگان استان کردستان با اشاره به اینکه نقش دانش در توسعه پایدار، به نخبگان وابسته است، گفت: نخبگان استان کردستان می‌توانند در توسعه پایدار استان نقش آفرینی کنند.

مهدی عبدالملکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان، اظهار کرد: نخبگان در طراحی فرآیندهای مبتنی بر توسعه یک جامعه نقش بنیادی و اساسی ایفا می کنند که با اتکا بر علم و ظرفیت و توانایی علمی خود منشا دگرگونی عظیمی در جامعه می شوند.

وی با اشاره به اینکه نخبگان از طریق تصمیمات خود الگوسازی، علم، افکار و اندیشه های خود باعث نوآوری و توسعه فرهنگی متناسب با شرایط و نیاز جامعه می شوند، افزود: اکنون همه بر این باورند که مبنای هر توسعه و زیربنای توسعه حقیقی و پایدار، توسعه فرهنگی است، بنابراین نقش دانش در توسعه پایدار، به نخبگان وابسته است.

معاون بنیاد نخبگان استان کردستان ادامه داد: نخبگان علمی و فکری می توانند تغییرات شگرفی در فرهنگ جامعه به وجود آورند چرا که بدون تغییرات فرهنگی شرایط زیستن در جهان مشکل می شود.

وی گفت: توسعه اقتصادی برای یک جامعه بسیار مهم است اما توسعه فرهنگی نیز زیربنای ایجاد یک اقتصاد پایدار است و می تواند نقش پررنگ تری را ایفا کند.

عبدالملکی تصریح کرد: هدف از این جملات یادآوری مطالبی نیست که مدیران استان از آن بی اطلاع هستند بلکه همه بر آن واقفند که هدف اشاره به یک سیستم طراحی شده در راستای توسعه استان است که نخبگان کم رنگ ترین جایگاه در نظر گرفته شده را دارند.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته به این مهم توجه نشده و یا کمتر توجه شده است، بیان کرد: ما اعتقاد داریم اعتماد به نیروی بومی استان برای مدیریت استان بسیار مناسب است و یک نیروی انسانی تجارب گرانبهایی بالاتر از گذشته کسب می کند و برای توسعه استان از هیچ تلاشی دریغ نمی کند.

این مخترع کردستانی اظهار کرد: نگرانی ما عدم بهره گیری از نیروی متخصص و لایق است، چرا که در استان کردستان بر اساس آمار موجود نفرات برتر اول تا سوم المپیادهای ملی در زمینه های عمران، برق، شیمی،طراحی صنعتی، آمار علوم تربیتی، کشاورزی، مکانیک، علوم پزشکی و... حضور دارند اما چرا هیچگاه در کارگروه های تخصصی موضوعی استان از این افراد دعوت نمی شود.

وی ادامه داد: چرا نباید شوراهای تصمیم گیر و تصمیم ساز از نظرات نخبگان استفاده کند یا این عزیزان را پرورش دهیم برای قبول مسئولیت های بزرگتر در آینده.

عبدالملکی عنوان کرد: نخبگان علمی صرفا با تلاش و زحمت خود به این مقام دست یافته اند و اکثریت از روستاها و خانواده های ضعیف جامعه هستند، اما توانسته اند با تلاش زحمت و پشتکار از استعداد خود به درستی استفاده کنند و زندگی خود را بسازند.

وی افزود: این خواسته برای زندگی نخبگان نیست، آنها در زندگی خود مسیر پیشرفت را طی می کنند اما ما باید کمک کنیم تاثیرگذاریشان در جامعه افزایش یابد.

معاون بنیاد نخبگان استان کردستان تصریح کرد: اکثریت نخبگان کشور سیاسی نیستند و بیشتر رویکردی اجتماعی دارند و از منظر سیاسی تفکری فراجناحی دارند و برای کمک به جریان های سیاسی حاکم همواره آماده خدمت رسانی هستند.

عبدالملکی گفت: از استاندار کردستان تقاضا داریم که فرآیندی را طراحی کند تا جامعه ما مطالبه‌گر حق و خواسته درست برای توسعه جامعه شود؛ با بها دادن به نخبگان و الگوسازی از این عزیزان آینده روشنی برای توسعه استان طراحی و ترسیم کنیم، زیرا یقین داشته باشید نخبگان کردستانی برای کمک به توسعه استان از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: