• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-4791-5
  • خبرنگار : 68015
  • منبع خبر : گزارش

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان اعلام کرد:

75 درصد توت‌فرنگی کشور در کردستان تولید می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه سالانه قریب به 45 هزار تن توت‌فرنگی در کردستان روانه بازار می‌شود، اظهار کرد: 75 درصد توت‌فرنگی کل کشور در کردستان تولید می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، منطقه کردستان، خالد جعفری، امروز در «نخستین همایش ملی یافته های پژوهشی کشاورزی با محوریت توت فرنگی» که در دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار کرد: سالانه بالغ بر 45 هزار تن توت فرنگی در مزارع کشاورزی کردستان تولید می‌شود.

وی افزود: این میزان تولید نیاز 75 درصد کل کشور به این محصول را تأمین می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه مساحت یک میلیون و 200 هزار هکتار از اراضی استان به کشت آبی و دیم اختصاص یافته است، گفت: خوشبختانه استان کردستان به دلیل شرایط خاص اقلیمی و بارندگی مناسب، یکی از مستعدترین استان‌های کشور برای فعالیت‌های زراعی و باغی است.

وی با بیان اینکه توت‌فرنگی به عنوان یکی از محصولات خاص این منطقه ظرفیتی مناسب برای توسعه بخش کشاورزی است، تصریح کرد: در افق توسعه حوزه کشاورزی استان هفت هزار و 500 هکتار به باغات استان اضافه خواهد شد که بخش قابل ملاحظه‌ای از آن به کشت این محصول اختصاص خواهد یافت.

جعفری تعداد تولیدکنندگان توت‌فرنگی استان را شامل 13 هزار خانوار اعلام و اظهار کرد: در کردستان قریب به سه هزار و 200 هکتار کشت توت‌فرنگی با تولید تقریبی 45 هزار تن در سال وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه 75 درصد از کل تولید توت‌فرنگی کشور در استان کردستان صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه مقبولیت و معروفیت توت فرنگی کردستان در سطح کشور به دلیل نوع کشت ارگانیک، طعم و کیفیت بالای آن است.

جعفری در پایان یادآور شد: توسعه ارقام تجاری توت فرنگی کردستان از پنج تن به 25 تن در هکتار رسیده است که این نشان از مقولیت و تناسب کشت این محصول با پتانسیل و ظرفیت خاص این استان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: