• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-3493-5
  • خبرنگار : 68015
  • منبع خبر : گفتگو

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان هشدار داد:

مواظب مسمومیت با گیاهان سمی در بهار باشید

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه با آغاز فصل بهار میزان مصرف گیاهان بهاری در میان شهروندان افزایش می‌یابد، نسبت به دقت در مصرف گیاهان هشدار داد و گفت: شهروندان در هنگام حضور در طبیعت از خوردن گیاهان و قارچ ‌های خودرو اجتناب کنند.

کامبیز حسن‌زاده در گفت و گو با ایسنا، منطقه کردستان  با ذکر اینکه تشخیص گیاهان و قارچ‌های سمی از انواع بی‌خطر بسیار مشکل است، افزود: اینکه گیاهان یا قارچ‌ها توسط جانوران مصرف می شود، دلیل بر سلامت و غیرسمی بودن آنها نیست.

وی با تأکید بر اینکه والدین هنگام بازی کودکان در فضای باز مراقب کودکان باشند تا توسط گلها و گیاهان سمی مسموم نشوند، گفت: باید توجه داشت که در برخی موارد تماس پوست با برخی از این گیاهان مانند گزنه و یا به دهان بردن آنها مانند دیفن باخیا و خرزهره منجر به مسمومیت شدید می‌شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه نخستین اقدام در هنگام بروز مسمومیت‌ها حفظ خونسردی اطرافیان فرد مسموم شده است، تصریح کرد: اگر بیمار هوشیار بود با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم به شماره‌های 1490 یا 190 و یا اورژانس 115 تماس گرفته و در خصوص اقدامات بعدی سؤال کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر فرد مسموم هوشیار نبود از ایجاد استفراغ در فرد مسموم خودداری کنید و سریعاً مسموم را به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: