• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-3193-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

رئیس دانشگاه فرهنگیان کردستان:

تربیت اجتماعی از مهم‎ترین کارکردهای نظام آموزشی است

رئیس دانشگاه فرهنگیان کردستان با بیان اینکه تربیت اجتماعی یکی از مهم‌ترین کارکردهای نظام آموزشی به طورعام است، گفت: تربیت اجتماعی به معنای پرورش دانش‌ها، نگرش‌ها و مهارت‌های مورد نیاز برای زندگی اجتماعی است و نسبت به سایر اهداف آموزش عمومی دارای نوعی اولویت و تقدم اخلاقی است .

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، یحیی معروفی امروز در نخستین همایش کشوری آموزش مطالعات اجتماعی که در دانشگاه فرهنگیان کردستان برگزار شد، ضمن گرامیداشت هفته معلم، همزمانی این همایش را با این هفته به فال نیک گرفت و اظهار کرد: این همزمانی با دو هدف قدردانی از ساحت معلمان و متبرک کردن همایش با نام مقام معلم و استاد بود .

وی افزود: نیاز به معلم و آموختن یک نیاز مادام العمر است که روز و هفته نمی‌شناسند بر این اساس تمامی روزها روز معلم و تمامی هفته‌ها هفته معلم است .

رئیس دانشگاه فرهنگیان کردستان با اشاره به اینکه انسان به عنوان موجودی اجتماعی از همان آغاز زندگی، فرآیند تکامل اجتماعی خود را شروع می‌کند، اظهار کرد: پرورش بعد اجتماعی انسان، از ضروریات زیست انسانی و از اولویت‌های اصلی نظام‌های تعلیم و تربیت محسوب می‌شود .

وی افزود: نظام آموزش و پرورش به عنوان یک نظام گسترده و وسیع اجتماعی از ابزارها و نهادهای گوناگونی برای تربیت اجتماعی نسل جدید بهره می‌گیرد که مدرسه، آموزش و برنامه درسی از مهم‌ترین آن‌ها است .

معروفی با بیان اینکه تربیت اجتماعی یکی از مهم ترین کارکردهای نظام آموزشی به طورعام و برنامه درسی به طور خاص، ناظر بر ایجاد و رشد مجموعه‌ای از شناخت‌ها، عواطف و مهارت‌های اجتماعی در دانش‌آموزان است، گفت: تربیت اجتماعی به معنای پرورش دانش‌ها، نگرش‌ها و مهارت‌های مورد نیاز برای زندگی اجتماعی است و نسبت به سایر اهداف آموزش عمومی دارای نوعی اولویت و تقدم اخلاقی است .

وی تصریح کرد: این امر بدان دلیل است که تربیت اجتماعی، دانش‌آموزان و شهروندان را برای مشارکت فعالانه در فرآیند سازگاری، اصلاح، بازسازی و بهبود آگاهانه جامعه خویش آماده می‌سازد .

رئیس دانشگاه فرهنگیان کردستان با تأکید بر اینکه آموزش مطالعات اجتماعی، چنانچه مبتنی بر رویکردهای فعال تدریس صورت گیرد، پیوند ناگسستنی با تربیت اجتماعی و شهروندی دارد، گفت: اگر این آموزش‌ها، با روش‌های مؤثر، جذاب و متناسب با ظرفیت‌های روانی دانش‌آموزان ارائه شود، نه تنها می‌تواند به مؤثرترین حوزه‌های یادگیری و درس مورد علاقه‌ دانش‌آموزان تبدیل شود، بلکه اثری ماندگار در روش و مَنش آنها در زندگی فردی و اجتماعی دوران بزرگسالی خواهد داشت .

وی با اعلام اینکه چنانچه معلمان از روش‌های فعال و یادگیرنده‌ محور استفاده کنند، با تنوع بخشی و استفاده از روش‌های مناسب به جذابیت و غنای تدریس می‌افزایند، تصریح کرد: با این اقدام معلمین می‌توانند یادگیرندگان را براساس برانگیزاننده‌های درونی و ترغیب فعالیت‌های خودانگیخته هدایت کنند .

معروفی یادآور شد: نتیجه نهایی که از این اقدام کسب می‌شود این است که منش‌های نیکویی چون تأمل و تفکر در قضاوت و تصمیم گیری، استدلال منطقی، استقلال و خوداتکایی در قضاوت، عزت‌نفس و اعتماد به نفس، قابلیت و رهبری تعهد نسبت به امور اجتماعی و تحمل و شکیبایی در مواجهه با موقعیت‌های نامأنوس حاصل خواهد شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: