• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-2893-5
  • خبرنگار : 68015
  • منبع خبر : گزارش

رئیس بنیاد نخبگان کردستان:

توسعه کردستان در گرو توجه به نخبگان است

رئیس بنیاد نخبگان کردستان با اشاره به اینکه بدون توجه به نخبگان و بدون درگیر کردن آنان در مسائل و امور استان نمی توانیم انتظار پیشرفت را داشته باشیم، گفت: اگر تمام دارایی‌های کشور به کردستان سرازیر شود اما به نخبگان بها ندهیم، توسعه‌ای شکل نخواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان رحمت صادقی، شامگاه دوشنبه (17 اردیبهشت) در نشست هم‌اندیشی نخبگان و استعدادهای برتر کردستان با استاندار که در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار کرد: نخبگان و فرهیختگان علمی بزرگترین سرمایه‌های هر ملتی هستند.

وی با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد کارآفرینان موفق و افراد تأثیرگذار در آمریکا را نخبگان تشکیل می دهند، افزود: کشور ژاپن بدون دارا بودن هیچ گونه منابع طبیعی درآمدزا، تنها با تکیه بر نیروی انسانی نخبه خود ایده‌های آنان را تجاری می‌سازد، این کشور با وارد کردن مواد خام از دیگر کشورها به وسیله نبوغ و استعداد نخبگان خود مواد خام را به کالای مصرفی تبدیل کرده و به سایر کشورها صادر می کند.

رئیس بنیاد نخبگان کردستان فرار مغزها را یکی از معضلات کشورهای در حال توسعه دانست و گفت: هوش و استعداد یک موهبت الهی و مزیت‌آفرین است و به همین خاطر اگر به نخبگان اجازه دخالت در امور کشور  داده نشود نمی‌توان توسعه را انتظار داشت.

وی با تأکید بر اینکه بدون توجه به نخبگان و بدون درگیر کردن آنان در مسائل و امور استان نمی توانیم انتظار پیشرفت را داشته باشیم، تصریح کرد: تجربیات نشان داده است اگر تمام دارایی‌های کشور به کردستان سرازیر شود اما به نخبگان بها ندهیم، توسعه‌ای شکل نخواهد گرفت .

450 نخبه عضو بنیاد نخبگان کردستان هستند

صادقی در ادامه با بیان اینکه مأموریت بنیاد نخبگان در دو سطح شناسایی نخبگان و ایجاد به‌ افزایی بین آنان با سطوح مختلف جامعه است، گفت: 450 نفر از افراد مشمول یکی از تسهیلات بنیاد نخبگان استان کردستان از جمله جایزه‌های تحصیلی، تسهیلات نظام وظیفه، تسهیلات پسادکتری و ... قرار گرفته‌اند.


وی با بیان اینکه برنامه شهاب(شناسایی و هدایت استعدادهای برتر) یکی از برنامه‌های شناسایی نخبگان و تدوین اطلس جامع آنان است، افزود : برنامه شهاب با همکاری آموزش و پرورش و با هدف شناسایی استعدادهای برتر از کودکی و دبستان شروع می‌شود .

صادقی با اعلام اینکه نباید نخبگی را صرفاً محدود به حوزه های علمی کرد، گفت: هر کس بر اساس توانایی هایش می تواند در یک حوزه نخبه باشد چرا که بر اساس تقسیم بندی‌های صورت گرفته در هشت حوزه نخبه قابل تعریف است.

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت خیرین برای بسترسازی حضور بیشتر نخبگانی که توانایی مالی مناسبی ندارند در بنیاد نخبگان فراهم شده، افزود: خیرین در حوزه فناوری تسهیلاتی را برای سرآمدان این حوزه در نظر گرفته‌اند که برای حفظ کرامت این افراد از آن به عنوان جایزه یاد می‌شود.

رئیس بنیاد نخبگان کردستان با اشاره به اینکه برگزاری اردوی جهادی یکی دیگر از رسالت‌های بنیاد نخبگان در راستای درگیر سازی نخبگان در مشکلات پیش روی جامعه و تقویت احساس نوع دوستی در آنان است، خاطرنشان کرد: طی یک‌سال اخیر به همین خاطر گروهی از نخبگان روانشناس و مشاور به مناطق زلزله زده گسیل شدند و هم‌چنین در منطقه کلاترزان نیز گروهی از متخصصین در حوزه کشاورزی به کشاورزان منطقه، مشاوره های رایگان دادند و آنان را در جریان جدیدترین متدهای روز جهان قرار دادند.

وی در پایان با ذکر این نکته که در شهرستان های استان به دلیل عدم حمایت از نخبگان، به دیگر مناطق کوچانده می شوند، یادآور شد: برای تجمیع این افراد و جلوگیری از خروج این سرمایه‌ها از استان، شوراهایی تشکیل شد تا بتوان از ظرفیت های نخبگان در پیشروی شهرستان بهره گرفت.   


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: