• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-3094-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

در دومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان؛

"عمارت مصری" سنندج به دانشگاه کردستان واگذار شد

در دومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان در سال جاری که امروز در استانداری برگزار شد، واگذاری «عمارت مصری» سنندج به دانشگاه کردستان جهت راه اندازی پژوهشکده کردستان شناسی و دانشکده هنر و معماری مورد تصویب قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، بهرام نصرالهی زاده، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان امروز دوشنبه (17 اردیبهشت) در دومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان در سال جاری که با دو دستور کار تعیین میزان توزیع عوارض مالیات بر ارزش افزوده در نقاط شهری و روستایی استان و همچنین واگذاری اماکن تاریخی به ادارات و بخش خصوصی، برگزار شد، اظهار کرد: براساس آخرین سرشماری که در سال 95 صورت گرفت، بالغ بر 70.8 درصد جمعیت استان در مناطق شهری و 29.2 درصد در نقاط روستایی ساکن هستند.

وی افزود: درآمد عوارض مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال 96 حدود 70 درصد در مناطق شهری و 30 درصد در مناطق روستایی توزیع شده است که برای سال جاری تصمیم گیری در این مورد به خود استان واگذار شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان عنوان کرد: اخذ مالیات و عوارض ارزش افزوده نیز در استان کردستان در حد متعادلی بوده و به هیچ وجه بیشتر از نُرم کشوری نیست.

در این جلسه از اعضای شورای برنامه ریزی و توسعه استان در مورد تعیین درصد توزیع عوارض مالیات بر ارزش افزوده در نقاط شهری و روستایی استان نظرخواهی شد که با موافقت اعضا مصوب شد که میزان ارزش افزوده همچون سال گذشته 70 درصد در نقاط شهری و 30 درصد در نقاط روستایی توزیع شود.

نصراللهی زاده در ادامه، در ارتباط با دستور کار دوم جلسه عنوان کرد: در استان کردستان ساختمان های تاریخی بسیاری را داریم که بدون استفاده هستند؛ پیشنهاد داده ایم این اماکن در راستای بهره وری از آنها، به بخش خصوصی واگذار شود یا در اختیار ادارات و فعالیت های فرهنگی قرار گیرند.

وی گفت: تاکنون یک مورد واگذاری «عمارت احمدزاده» به بنیاد نخبگان در استان صورت گرفته است که پس از بهسازی و مرمت، این مکان مورد استفاده بنیاد نخبگان قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان ادامه داد: میراث فرهنگی، اماکن و ساختمان‌های تاریخی بسیاری را در سطح دارد که درخواست می کنیم آنها را تعیین تکلیف کند و در اختیار استان قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه درصدد راه اندازی مرکز اسناد تاریخی در سنندج هستیم، تصریح کرد: دانشگاه کردستان، متقاضی عمارت مصری سنندج جهت انجام فعالیت های فرهنگی، پژوهشی و راه اندازی دانشکده هنر و معماری است که امکان واگذاری آن به این دانشگاه وجود دارد.

در ادامه این جلسه، واگذاری «عمارت مصری» سنندج به دانشگاه کردستان جهت راه اندازی پژوهشکده کردستان شناسی و دانشکده هنر و معماری مورد تصویب شورا قرار گرفت.

همچنین تصمیم گیری در مورد اختصاص ساختمانی به حوزه هنری استان کردستان، پس از انجام بررسی‌های لازم در این خصوص، به جلسات بعدی شورا موکول شد.

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: