• دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-2394-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

/یادداشت/

حمایت از فرهنگ کُردها، ضامن توسعه فرهنگ ملی

هر فرهنگی که از قدمتی تاریخی بهره مند است، میراث دار  تمدن، اندیشه و  باورهایی است که گذر زمان موجودیت و  پایداری آن را در مسیر واقعی خود به منصه ظهور رسانده است؛ چنین فرهنگ هایی به جهت یکپارچگی که به صورت درون زا در خود دارند از اصالت و پایداری مستقل و بدون وابستگی، برخوردار هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، فرهنگ کُردها از غنایی نشات می‌گیرد که تنها بخشی از این فرهنگ، سرشار از مجموعه آیتم‌ها و برنامه‌های هنری منحصر به فرد است که گذشت زمان عیار آن را بالا برده است.

فرهنگ ریشه‌ای کُردها ستاره درخشان و روشن است که در آسمان جهانی فرهنگ و هنر نور افشانی می کند و حمایت از این فرهنگ ناب، تاریکی‌ها و سیاهی‌ها را در هم می نوردد و جلا و  روشنایی را آشکار می سازد.

این فرهنگ مانا علاوه بر زبان شاخص، پوشش زنده و پویای مردمانش که نشان از قدمت تاریخی کردهاست، با داشتن هنرهایی چون موسیقی، رقص کردی، دف نوازی، صنایع دستی و ... اینک در جهان فرهنگ و هنر یکه تازی و آقایی می‌کند.

کُردها همواره در طول تاریخ، غیور، دلیر، شجاع، مهمان نواز و خونگرم بوده اند و این ویژگی های ذاتی، اعتبار و کارایی فرهنگ متمدن آنان را فزونی بخشیده است.

لزوم حمایت از فرهنگ کُردها

اخیراَ اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از اماکن تاریخی، گردشگری و ورزشی استان کردستان بازدید کردند ضمن قدردانی از این حضور، ذکر نکاتی در این زمینه جهت توسعه فرهنگی کردستان ضروری به نظر می رسد و ماحصل این نکات این است که توسعه امکانات و زیر ساخت ها، حمایت از فرهنگ کردها و تقویت برنامه های هنری (در برنامه ریزی‌های ملی)، توجه به صنعت گردشگری و صنایع دستی، و زدودن نگاه امنیتی از کردستان و توجه به برنامه های نویسندگان بومی، اهالی قلم و رسانه از مهمترین آیتم‌های توسعه فرهنگی کردستان است.

شناخت فرهنگ کُردها

برای شناخت بهتر و بیشتر هر قوم و ملتی مطالعه آثار و احوال آن قوم و روند شکل گیری فرهنگ آنان، امری بدیهی و روشن است. تنها از این طریق است که غنا و قدمت فرهنگی یک قوم مشخص و نمایان می‌شود که بدیهی است فرهنگ کُردها در این زمینه بخشی از تاریخ به شمار می آید. در این زمینه کتاب یار مهربان و صادق تاریخ، گواه این مدعاست.

نگاه ویژه به مراحل اجرای برنامه‌های فرهنگی

یکی از مسائل اساسی که در قرن اخیر در اکثریت کشورهای جهان به عنوان موضوع رسمی مورد کنکاش قرار گرفته است توجه به حوزه فرهنگ و برنامه‌ریزی در جهت توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و سپس انجام کارهای فرهنگی بوده است.

پژوهشگران فرهنگی بر این باورند که رسیدگی به مسائل حوزه فرهنگ به صورت تخصصی در نگاه اول نیازمند تقویت و تجهیز زیرساخت های و امکانات فرهنگی است. پس از آماده شدن زیرساخت های فرهنگی، در نگاه دوم توجه به اصل برنامه ریزی و مدیریت فرهنگی لازمه پیاده کردن تخصصی مسائل حوزه فرهنگ می‌باشد.

در مرحله و نگاه سوم، انجام عملی کارهای فرهنگی در اجتماع که دارای بازده مثبت است و تاثیرات مهمی را از خود به جا می‌گذارد این مرحله را به عنوان شالوده و شریان کار فرهنگی نمایان کرده است.

هرچند امروزه از سوی پژوهشگران مراحل جدیدی مانند تجارت و صادرات کالاها و برنامه‌های فرهنگی و نیز اقتصاد فرهنگی مدرن مطرح می‌شود که از سوی کشورهای پیشرفته در حال انجام است، هر چند این کشورها علی‌رغم نداشتن قدمت و تاریخ طولانی مدت، تنها به دلیل انجام دقیق و برنامه محور این مراحل ویژه و مدیریت کار آمد فرهنگی به خودکفایی در حوزه فرهنگ رسیده‌اند.

جامعه‌ای که می خواهد به آرمان های فرهنگی مطلوب برسد باید مراحل فوق که به آن اشاره شد را به نحو احسن انجام دهد و در تکمیل این مراحل، نظارت مناسب بر اجرای صحیح آن اعمال شود.

بنابراین توجه به زیرساخت‌های فرهنگی استان کردستان از اوجب واجبات است به خصوص در برخی شهرستان‌های این استان کمبود زیرساخت‌ها فرهنگی و ورزشی به نسبت جمعیت آن، بی شمار است.

مطالبه گری جامعه بر اجرای برنامه های فرهنگی     

امروزه ریشه‌ای ترین مشکلی که حتی علت اصلی شکل گیری اکثریت مشکلات اجتماعی جامعه است مسئله فرهنگی است.

مولفه‌های هویت بخشی که در جامعه وجود دارد متفاوت است و می‌بینیم که در جوامع امروزه، با محوریت رسانه‌ها و ماهواره و بالاخص در حال حاضر فضای مجازی، به دلیل عدم اجرای مناسب و صحیح مراحل فرهنگی که به آن اشاره شد، مولفه هایی به عنوان عناصر هویت بخش به جامعه تزریق می شود که شکاف و فاصله زیادی با عناصر هویت بخش قومی، بومی و منطقه ای آن جامعه  دارد؛ به گونه‌ای که فرهنگ های قدمت دار را دچار تغییراتی جدی کرده است و به آرمان های فرهنگی این جوامع آسیب های زیادی وارد کرده است و اگر این معضل همچنان پابرجا بماند جایگزین فرهنگ های قدمت داری خواهد شد که با هزاران مشقت و سختی و در نبود امکانات حداقلی گذشته،  سینه به سینه به دست آیندگان امروزی رسیده بود.

لذا جامعه امروزی خواستار توجه به فرهنگ اصیل جامعه است و این توجه نیازمند اجرای صحیح مراحل برنامه های فرهنگی است و جوامعی که از ناحیه واردات فرهنگی بیگانه، دچار خسران شده‌اند، جز با همت و تلاش وافر در اجرای دقیق مسائل حوزه فرهنگ بومی و لزوم احیای فرهنگ اصیل خود، به این مهم نخواهند رسید.

بنابراین حمایت از فرهنگ کُردها و برنامه‌های هنری آنان در برنامه ریزی های ملی و توجه به اماکن گردشگری و صنایع دستی استان، در کنار زدودن نگاه امنیتی به کردستان از مطالبات جدی سرزمین اصالت و فرهنگ است.

توجه به برنامه‌های نویسندگان بومی، اهالی قلم و رسانه در حوزه فرهنگ

توجه به آثار نویسندگان بومی که در حوزه فرهنگ و تاریخ کردستان فعالیت می کنند موجبات اتگیزه، دلگرمی و تداوم مسیر فعالیت را نمایان می کند و زمینه‌های توسعه فرهنگی را فراهم می آورد.

نویسنده: علی حیدرآقایی


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: