• شنبه ۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-1193-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

اولین کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک برگزار می شود

رئیس جهاددانشگاهی استان کردستان از برگزاری اولین کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک در سنندج در اوایل اسفند 1397 خبر داد و گفت: مقالات ارسالی برای همایش می تواند به زبان های فارسی و انگلیسی باشد.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، چیا سهراب نژاد در اولین نشست «اولین کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک» گفت: آب به عنوان یکی از بزرگترین نعمت‌های الهی مایه حیات جهان بشریت و حتی جهان بی جان بوده و یکی از مباحث حائز اهمیت برای تمام جهانیان است.

وی با بیان اینکه مباحث آب و هیدرولوژی و موضوعاتی مشابه آن از مباحث دارای اولویت در حال حاضر است افزود: بر اساس آمارهای رسمی وضعیت ما از لحاظ منابع آبی در کشور وضعیت مطلوبی نیست.

رییس کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک در سنندج عنوان کرد: هرچند که ایران کشوری خشک و نیمه خشک بوده اما روند مصرف آب در کشور، روندی نگران‌کننده است.

وی عنوان کرد: محدودیت منابع آب در دسترس، افزایش نیازهای آبی و آلودگی آب‌های موجود موجب شده تا جوامع انسانی با استفاده از بررسی‌های علمی، پژوهش‌های کاربردی و برنامه‌ریزی، وضعیت بهتری را برای خود ترسیم کنند.

سهراب نژاد خاطرنشان کرد: در این راستا لزوم هم‌فکری صاحب‌نظران و متخصصان در عرصه ملی و بین مللی برای تحول در زمینه پژوهش‌های کاربردی در منابع آب ایران همگام با پیشرفت‌های جهانی ضروری است و باید علوم پایه منابع آب مانند هیدرولوژی مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

وی یادآور شد: جهاددانشگاهی کردستان با توجه به اهمیت این موضوع در صدد برگزاری همایشی در سطح بین المللی است.

دکتر هاشمی، دبیر علمی کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک در ادامه جلسه گفت: " آب" نقش مهمی را در سیاست جهانی ایفا می کند و در سال 2016 مجلس عمومی سازمان ملل دهه بین المللی اقدام درباره آب برای توسعه پایدار(2028 – 2018 ) را تعریف کرد.

وی با بیان اینکه علوم آب و هیدرولوژی نقش مهمی در فرآنید توسعه پایدار دارند افزود: نظر بر این است که ﺩﻳﻨﺎﻣﻴﻚ اﺭﺗﺒﺎﻁ ﺟﺎﻣﻌﻪ - اﻛﻮﻟﻮﮊﻱ - ﻫﻴﺪﺭﻭﻟﻮﮊﻱ (اﻧﺴﺎﻥ - ﻃﺒﻴﻌﺖ - ﺁﺏ) ﺑﺮاﻱ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﺎﻳﺪاﺭ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺁﺏ به عنوان محور اساسی این کنفرانس قرار گیرد.

هاشمی با توجه به برگزاری موفقیت آمیز دو کنفرانس ملی در این زمینه، بیان کرد: برگزار کردن این همایش در سطح بین المللی می تواند اقدامی برای پیشبرد علم و دانش هیدرولوژی در ایران و جهان باشد که باید ابعاد مختلف اجتماعی اکولوژی و فیزیکی چرخه آب مورد بررسی قرار گیرد.

وی عنوان کرد: پژوهشگران داخلی می توانند یافته های علمی خود را در سطح بین المللی اما در جایگاه کشوری مطرح کنند و با تجربه های بین المللی آشنا شوند و تئوری و کاربرد علوم مربوط به آب را بالا ببرند.

دبیر علمی کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک خاطرنشان کرد: این همایش می تواند نه فقط در تولید علم بلکه در گفتمان بین ذی مدخلان و ذی نفعان آب در مدیریت به هم پیوسته و توسعه پایدار منابع آب مفید باشد.

وی از همه متولیان علم و دانش و صاحب نظران و متخصصان درخواست کرد که با حضور خود به غنای  همایش ببخشند. نشست نخست اولین کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک در سنندج با حضور دکتر سهراب نژاد و دکتر سید مختار هاشمی دبیر علمی کنفرانس و تعدادی از اعضای کمیته علمی همایش در سالن اجتماعات جهاددانشگاهی کردستان برگزار شد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: