• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-2894-5
  • خبرنگار : 68003
  • منبع خبر : گزارش

گزارش ایسنا از سفر یک روزه خبرنگاران به روستاهای گردشگری هورامانات

خبرنگاران استان کردستان در قالب تور مطبوعاتی پایگاه منظر فرهنگی  و تاریخی هورامان به همراه جمعی از مسئولان یک سفر بهاری به روستاهای بسیار زیبایی منطقه هورامان داشتند.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، خبرنگاران استان کردستان 27 فروردین ماه در یک روز زیبای بارانی سفر یک روزه خود را از میان جاده های بسیار سرسبز و زیبا و کوههای سربه فلک کشیده هورامان آغاز کرده و از روستاهای بکر و مناظر طبیعی هورامان دیدن کردند.
مناظر طبیعی و وجود باغات این منطقه که درختان میوه و سرسبز آن از هر دو طرف جاده را احاطه کرده و منظره بسیار زیبا و چشماندازی کمتر دیده شده را برای مسافران این مسیر طراحی کرده که شور و اشتیاق ادامه این سفر را برای ما بیشتر کرده بود.
روستاهای این منطقه بیشتر به صورت پلکانی و در دل کوهها بنا شده و سنگهای مورد استفاده در ساخت و ساز این خانهها به دست خود مردم
از دل کوه تراشیده شده و از آن خانه‌های بسیار زیبا بنا شده است، روستاهای منطقه هورامان بسیار سرسبز بوده و مردمان آن بسیار خونگرم و صمیمی به استقبال میهمانان خود می آیند.
اولین روستای این تور مطبوعاتی روستای بسیاردیدنی و وصفناشدنی شیان بود که بعد از صرف صبحانه در خانه دایه ریحان و میزبانی بیریایی آنان و گشت و گذاری در کوچههای سنگ فرش شده آن برای برگزاری مراسم به مسجد روستا رفتیم.
صباح حسنی، یکی از اهالی روستای شیان و فعالان فرهنگی استان در آغاز این مراسم به بیان پیشینه تاریخی این روستا پرداخت و قدمت شیان جدید را 350 سال پیش دانست و گفت: روستای شیان در گذشته های دور دو بار مورد هجمه قرار گرفته و آتش زده شده است.
وی افزود: مردمان روستای شیان افرادی فرهیخته، دانشمند، عالم، بافرهنگ، دین و کمالات هستند که در جای جای کشور افراد فرهیخته این روستا در حال خدماترسانی به مردم هستند و در حال حاضر بیش از 250 نفر از مردم شیان متخصص، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا هستند.
حسنی با اشاره به اینکه روستای شیان یکی از روستاهایی است که قابلیت ثبت جهانی شدن را دارد، عنوان کرد: در این راستا و برای معرفی بیشتر این روستا تاکنون با کمک های مردمی 118 برنامه فرهنگی را در سطح این روستا برگزار کردهایم و بحمدالله توانسته ایم این روستا را بیشتر به مردم بشناسانیم.
محسن علوی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان در ادامه این مراسم گفت: در راستای جذب گردشگر به استان از سال 83 برنامههای فرهنگی مختلفی شروع شده که تاکنون ادامه داشته است.
وی افزود: مرمت قرآن تاریخی نگل جزء یکی از آرزوهای دیرینه ما بود که به دلیل عدم مجوز مردم برای خروج قرآن انجام نمی شد و در سال های اخیر با راه اندازی یک کارگاه در مسجد روستای نگل کار مرمت این قرآن پایان یافته و سایر قرآن های تاریخی این منطقه که در حدود 10 قرآن بوده نیز به بهترین شیوه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.
علوی با اشاره به اینکه ثبت جهانی 10 روستای منطقه هورامان در طول دو سال نتیجه کار همکاران ما در میراث فرهنگی بوده است که در این راه تلاش بسیاری را کردند.
وی گردشگری رویداد محور را یکی از انگیزه های گردشگری دانست و گفت: برگزاری مراسم جشن های نوروز از پتانسیلهای عظیم منطقه است که میتواند فرصت مناسبی برای توسعه گردشگری در این مناطق باشد.
وی اعلام کرد: در نوروز 98 گردشگر و میهمانان بیشتری داریم که باید آمادگی لازم برای استقبال مردم داشته باشیم که در این راستا ما خانه های بوم گردی را برای اقامت میهمانان اماده کرده ایم.
محمدابراهیم زارعی، فرماندار سنندج نیز در ادامه این مراسم، اظهار کرد: منطقه هورامانات برای تبدیل شدن به جاذبه گردشگری در سطح کشور نیازمند یک عزم همگانی است.
وی با اشاره به اینکه حمایت و همکاری مردم در توسعه منطقه هورامان امری اثرگذار و نیاز اساسی است، افزود: ما زمانی که کار توسعه این منطقه و ثبت جهانی روستاهای بخش سیروان را آغاز کردیم به دلیل وجود اعتماد بین مردم و دولت، مردم روستاهای این بخش خانههای خود را برای احداث جاده و ... در اختیار ما می گذاشتند تا بتوان گامی اساسی در توسعه استان داشته باشیم.
وی اعلام کرد: این امر نشان از اعتماد مردم به دولت و اهمیت توسعه این منطقه برای مردم دارد که ما نیز با اختصاص اعتبارات لازم و به موقع توانستیم تا کنون هشت روستای منطقه را ثبت جهانی کنیم.
زارعی با اشاره به طبیعت بکر و زیبای این منطقه عنوان کرد: مردم ما به ویژه در بخش سیروان خیلی ثروتمندند چراکه هم پتانسیل و استعدادهای طبیعی منطقه و هم استفاده از تجربه گذشتگان در ساخت و سازهای این نواحی، یک ثروت خدادادی است که جایگاه خوبی برای توسعه گردشگری می باشد.
وی با اعلام اینکه مردم این منطقه به سختی ولی هنرمندانه اقدام به ساخت و ساز در داخل روستا می کنند، عنوان کرد: ما در این منطقه هم از لحاظ طبیعی و هم از لحاظ تاریخی جایگاه ویژهای داریم و همین امر موجب به ثبت رسیدن 10 روستای منطقه شده است.
مراد محمدی، رئیس شورای بخش سیروان با اشاره به اینکه روستاهای بخش سیروان به لحاظ آب و هوا، آداب و رسوم، طبیعت، فرهنگ و تمدن در کشور حرف اول را میزند اما اطلاعرسانی از روستاهای گردشگری این منطقه کمتر صورت گرفته است.
وی با اشاره به برگزاری جشن های نوروزی در این روستاها گفت: در جشن نوروز سال جاری 37 هزار نفر از سراسر کشور برای دیدن مرام تنگی سر به این روستا سفر کردند.
ایرج محمدی فرد، بخشدار بخش سیروان در سخنانی بیان کرد: منشاء تمام حرکات و برنامههای فرهنگی در خود روستا به صورت خدادادی وجود دارد و تمام روستاهای این منطقه دارای پیشینه تاریخی پرافتخاری هستند.
وی افزود: مناطق گردشگری استان نیاز به اطلاعرسانی و آگاه سازی بیشتر مردم کشور دارد تا بتوان این پیشینه تاریخی را به همگان معرفی کرد.
محمد نجیب اداک، رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق سنندج در ادامه افزود: ثبت 10 روستای منطقه هورامان در مدت دو سال نشان از این امر دارد که کار را باید به کاردان سپرد.
وی افزود: مردم ما باید خواستههای عالمانه و آگاهانه از مسئولان داشته باشند که این امر را حس مطالبهگری گویند و مسئولان نیز باید جوابگوی این حس مطالبهگری مردم باشند.
اداک با قدردانی از کارهای صورت گرفته در منطقه گفت: اما باید بدانیم که میتوان کار بیشتری در این زمینه در منطقه انجام داد و در این بخش نباید هیچگاه کوتاهی کنیم.
وی افزود: شوراها و مسئولان گردشگری باید بومگردی را به معنای واقعی عمل، توسعه دهند تا اگر زمانی هتلهای ما جایی برای اسکان میهمان نداشت 10 خانه آماده بوم گردی برای اسکان آنان وجود داشته باشد.
پویا طالبنیا، مسئول پایگاه منظر فرهنگی و تاریخی هورامان نیز در ادامه این مراسم به فعالیتهای صورت گرفته در این پایگاه اشاره کرد و گفت: در راستای فعالیتهای پایگاه، ما توانستیم تمرکززدایی نسبت به اورامان تخت داشته باشیم و برای ثبت جهانی سایر روستاها نیز اقدام شده است.
وی با اشاره به اینکه برای ثبت جهانی هورامانات مطالعات معماری، باستانشناسی، علوم طبیعی و مردمشناسی را انجام دادیم، گفت: در این راستا هشت هزار و 500 بنا در شش ماه به ثبت رسیده است.
در پایان مراسم از فعالان عرصه فرهنگی تجلیل صورت گرفت و تور مطبوعاتی مسیر سفر خود را به سمت روستاهای تخته و حلوان ادامه داد که در این دو روستا از خانه های بومگردی
بازدید شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: