• پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-7290-5
  • خبرنگار : 68017
  • منبع خبر : گزارش

معاون فنی اداره ‌کل منابع ‌طبیعی و آبخیزداری کردستان خبر داد:

برقراری کشیک شبانه روزی حفاظت از پوشش گیاهی جنگلها و مراتع کردستان

معاون فنی اداره ‌کل منابع ‌طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: امسال از ۲۵   فروردین در مبادی ورودی استان که شامل منطقه کامیاران و قروه است با استقرار کشیک‌های شبانه‌روزی و استقرار پاسگاه‌ها ثابت و سیار از ورود دام مهاجر به استان جلوگیری میشود.

طاهر کرمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان، اظهار کرد: امسال از ۲۵   فروردین در مبادی ورودی استان که شامل منطقه کامیاران و قروه است با استقرار کشیک‌های شبانه‌روزی و استقرار پاسگاه‌ها ثابت و سیار از ورود دام مهاجر به استان جلوگیری می شود که در این مدت ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی و کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری به طور شبانه‌روزی در جنگلها، مراتع و مسیرهای مورد نظر گشت‌زنی می‌کنند .

وی با اشاره به اینکه اعتبار اختصاص داده شده به اجرای پروژه جلوگیری از ورود دام غیر مجاز به مراتع استان چهارصد میلیون ریال است، گفت: ظرفیت مراتع استان دو میلیون واحد دامی است ولی دام موجود در مراتع استان بیشتر از این مقدار است لذا مراتع کردستان ظرفیت پذیرش دام مهاجر را ندارد .

وی اضافه کرد: در چندین سال گذشته مقصد دام‌های مهاجر به استان منطقه سارال شهرستان دیواندره بود و خوشبختانه در حال حاضر هیچ دامی خارج از ظرفیت مراتع سارال در این منطقه وجود ندارد.

معاون فنی اداره ‌کل منابع ‌طبیعی و آبخیزداری کردستان به دلیل وضعیت مطلوب مراتع کردستان میزان تمایل دامداران استان‌های دیگر برای ورود به استان بیشتر است و از ابتدای شروع پروژه جلوگیری از ورود دام غیرمجاز به استان تاکنون بیش از ۲۱۰۰ راس دام مهاجر که اغلب از استان‌های کرمانشاه و ایلام به کردستان آمده بودند، برگشت داده شدند.

وی ادامه داد: اردیبهشت ماه هر سال اقدام به بررسی پروانه‌های و سرشماری دام‌های تمام روستاهای استان می‌شود و اگر دام مازادی در روستایی وجود داشته باشد برای آنها در دادگاه پرونده تشکیل داده می‌شود و سپس با دستور قضایی دام‌ها به کشتارگاه فرستاده خواهد شد .

کرمی تاکید کرد: با توجه به ضرورت حفاظت از اراضی ملی و پوشش گیاهی جنگلها مراتع  استان اداره کل منابع طبیعی ازتاریخ ۲۰ فروردین اقدام به استقرار کلیپ های ثابت و سیار و شبانه روزی در محورهای شهرستان سنندج مریوان، سنندج دیواندره و سنندج کامیاران در جهت مقابله با تخلفات قطع درختان جنگلی وتخریب مراتع  اقدام کرده است که با قاطعیت با متخلفان و سودجویان و متعرضان به اراضی ملی برابر مقررات اقدام خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: