• پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-4291-5
  • خبرنگار : 68017
  • منبع خبر : گفتگو

مدیر کل گمرکات کردستان خبر داد:

تراز تجاری مثبت گمرکات استان کردستان طی سال گذشته

مدیر کل گمرکات استان کردستان با بیان اینکه حجم تجارت خارجی گمرکات استان کردستان طی سال گذشته ، ۳ میلیون و ۸58 هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیار د و ۱54 میلیون دلار بوده است، تراز تجاری استان را مثبت ارزیابی کرد .

بختیار رحمانی پور  در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان، اظهار کرد: طی سال 96 ، بیش از 1 میلیون و 387 هزار تن کالا به ارزشی بالغ بر یک میلیارد دلار از گمرکات  کردستان، باشماق و بازارچه مرزی سیرانبند بانه به خارج از کشور صادر شده است  که در مقایسه با مدت مشابه سال 95 از نظر وزنی رشد 15 درصدی و از نظر ارزشی رشد 29 درصدی داشته است .

وی افزود: طی این مدت تشریفات گمرکی 705هزار تن کالای صادراتی به ارزش بیش از  499 میلیون دلار از گمرکات استان انجام گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش دلاری  رشد 37 درصدی  را داشته است .

مدیرکل گمرکات کردستان عنوان کرد: در  12 ماهه سال گذشته بازارچه سیرانبند بانه با رشد 243 درصدی  ارزش دلاری سهم نخست میزان رشد صادرات را در بین گمرکات استان کردستان به خود اختصاص داده است .

وی در ادامه از رشد 78 درصدی ترانزیت خارجی مقصد از تنها مرز ترانزیتی استان و کسب رتبه دوم کشوری این مرز خبر داد و گفت: طی 12 ماهه سال گذشته 2 میلیون و 405 هزار تن کالا به ارزش بیش از 5 میلیارد دلار، ترانزیت از مرز باشماق انجام گرفته که نسبت به سال گذشه از نظر وزنی 75 درصد و از نظر ارزش دلاری 70 درصد رشد داشته است .

رحمانی پور بیان کرد: دراین مدت تشریفات واردات 66 هزار تن کالا به ارزش 69 میلیون دلار از گمرکات استان انجام گرفته که رشد 83درصدی را در این رویه گمرکی شاهد هستیم .

به گفته بختیار وی عمده ترین کالاهای وارداتی ضایعات آلومینیومی، ضایعات باطری، سوختهای معدنی، ضایعات پلاستیک و ماشین آلات خط تولید است و به ترتیب کشورهای عراق،  هند، ترکیه، پاکستان و هلند از حیث ارزش بیشترین سهم واردات به استان را در اختیار دارند .

وی عمده ترین گروه کالاهای صادراتی در این مدت را  میوه های خوراکی، مصنوعات پلاستیکی، سبزیجات و میوه، محصولات لبنی عنوان کرد و گفت: محصولات کشاورزی با اختصاص 410 هزار تن به ارزش 167میلیون دلار بیشترین سهم ارزشی صادرات کالا را طی این مدت داشته است .

رحمانی پور با بیان اینکه مهمترین کشورهای هدف کالاهای صادراتی گمرکات استان کردستان به ترتیب عراق، افغانستان، روسیه، یمن و پاکستان است، افزود: با توجه به مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق، این کشور مهمترین مقصد کالاهای صادراتی  و وارداتی استان است و طی سال 96مقدار 700هزار تن کالا به ارزش 488 میلیون دلار به کشور عراق صادرات انجام شده است .

مدیرکل گمرکات کردستان در ادامه در خصوص تردد مسافر از تنها مرز مسافری استان طی سال 96 گفت: 284هزار مسافر ورودی و 304هزارمسافرخروجی از مرز باشماق  تردد کرده اند که رشد 10درصدی مسافر ورودی و 11 درصدی مسافرخروجی را به نسبت سال گذشته داشته ایم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: