• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-6890-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

تاتو، افیون سرمایه و سلامت جوانان

خالکوبی یا تاتو به معنی ایجاد نقوش دائمی روی پوست گفته می شود، رصد فضای مجازی بیانگر این است که این عمل در ایران نیز مورد استقبال برخی جوانان است.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، ایجاد تغییرات در فرم طبیعی بدن همواره دارای خطرات بهداشتی و در میان آنها خالکوبی رایج ترین و پر خطرترین است.

افرادی که اقدام به خالکوبی می کنند در معرض بیماری های قابل انتقال از راه خون اند و سازمان انتقال خون ایران نیز تا یک سال مانع از ورود این افراد به چرخه اهدای خون می شود.

فرزام معماری، کارشناس ارشد میکروب شناسی در خصوص انواع اعمالی که با اهداف ایجاد تغییرات در وضعیت ظاهری بدن انجام می شود، گفت: این نوع اعمال در تقسیم بندی ساده در 4 گروه جای می گیرند ایجاد نقوش همانند تاتو و نگین گذاری روی بدن، افزودن بافت مانند ایمپلنت گذاری، تغییر بافت مانند سوراخ کردن یا شکافتن بافت هایی مثل لاله گوش یا زبان و برداشتن بافت هم نظیر قطع عضو و یا حذف چربی ها است.

وی با بیان اینکه در اعمالی که سبب تغییر در فرم طبیعی ظاهری می شود می توان نیات و دلایل مختلفی را جستجو کرد، ادامه داد: در رسومات پیشینیان خالکوبی بیشتر با هدف زیباتر شدن بانوان انجام شده است و میان مردان نیز شبه پهلوانان استقبال بیشتری از خالکوبی های نواحی سینه و بازو داشته اند.

معماری به خالکوبی و ارتباط آن با ادیان نیز اشاره کرد و گفت: از دیدگاه اسلام هیچگاه خالکوبی روا و مجاز نبوده است اما مستنداتی تاریخی وجود دارد که این عمل میان مسیحیان عملی مذهبی شمرده شده است.

این کارشناس ارشد میکروب شناسی در خصوص نحوه انجام خالکوبی اظهار کرد: تمام روش های خالکوبی تهاجمی محسوب می شود و طی آن پوست خراشیده و سوراخ و از رنگ هایی همچون جوهر، سرمه، خاکستر یا رنگ های شیمیایی برای ایجاد نقوش استفاده می شود.

تاتوکاران کاسبان تهدید کننده سلامت مردم

معماری از مراکز غیر رسمی تاتو به نام کاسبان شبکه های اجتماعی که سلامت عمومی مردم را تهدید می کنند یاد کرد و گفت: رنگ های غیر بهداشتی، سوزن های تاریخ مصرف گذشته یا تجهیزاتی که در شرایط غیر استریل نگهداری شده اند تهدیدی جدی برای افرادی است که تمایل به انجام تاتو دارند.

وی عنوان کرد: افراد تاتوکار معمولا هیچ اطلاعی از روش های صحیح استریلیزاسیون، نحوه انتقال بیماری ها و چارچوب های حفاظت شخصی و ایمنی در برابر میکروب ها را ندارند.

معافیت های سازمان انتقال خون برای افراد دارای خالکوبی

وی از رعایت استانداردهای بین المللی انتخاب اهداکنندگان خون خبر دارد و گفت: از نگاه سازمان انتقال خون ایران انجام خالکوبی عملی با ریسک بیماری زایی بسیار بالا است بنابراین سازمان انتقال خون  داوطلبین اهدای خون که خالکوبی انجام داده باشند را به مدت یک سال از اهدای خون معاف می کند و این عمل بر اساس استانداردهای بین المللی انتخاب اهداکنندگان خون و با هدف تضمین کیفیت و سلامت خون های اهدایی مورد استفاده بیماران است.

 

وی با بیان اینکه تاتو از منظر پزشکی تنها برای پوشش یک جوشگاه غیرقابل درمان مجاز است گفت: این اعمال توسط متخصصین پوست و مو و تنها در مراکز دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می شود و چنانچه چنین افرادی تمایل به اهدای خون داشته باشند مدارک پزشکی آنها توسط پزشک بازبینی می شود.

عفونت های باکتریایی نخستین ارمغان خالکوبی است

وی از پوست به عنوان نخستین سد دفاعی بدن یاد کرد و افزود: عفونت های باکتریایی، ویروسی، قارچی و حتی واکنش های ناشی از تحریک سیستم ایمنی تنها جزیی از آسیب ها و تبعاتی است که سلامت فرد انجام دهنده تاتو را تهدید می کند.

معماری ادامه داد: رنگ هایی با ماندگاری بالا نه تنها از استاندارد خاصی پیروی نمی کنند بلکه عموما به صورت غیر مجاز تولید، ترکیب و استفاده می شود و چون از آنها برای چندین بار تاتو و چندین فرد استفاده می شود می تواند به سادگی آلوده شود و این آلودگی را در خود نگهداشته و منتقل کند.

این کارشناس ارشد میکروبشناسی ادامه داد: تاتو ممکن است موجب عفونت باکتریایی استافیلوکوکی، انواع ضایعات و تبلخال های پوستی و حتی مواردی از عفونت های مایکوباکتریوم شود و اگر تاتو کار، به اصول بهداشتی توجه نکند، شاید تا آخر عمر مجبور به استفاده از دارو شوید.

مداخله تاتوکاران در امور پزشکی جرم است

معماری با بیان اینکه درد، تورم و چرک می تواند نشان دهنده آسیب به بافت پوست و عفونت شود تصریح کرد: در صورت بروز این رخداد تنها پزشکان می توانند با معاینه و درمان روند عفونت زایی را کنترل کنند .

وی تاکید کرد: بعضا مشاهده شده که تاتو کاران در امور پزشکی مداخله کرده و برای درمان گرمی، چرک و تورم ناشی از عفونت ایجاد شده آنتی بیوتیک تجویز می کنند که خلاف قانون است و جرم تلقی می شود.

هپاتیت و ایدز همسایه های مراکز زیرزمینی تاتو

معماری گفت: در فضای مجازی به وفور کانالها و درگاه هایی برای ارتباط مستقیم با این سوداگران وجود دارد که حتی در تبلغات غیر مجاز آنها نیز هیچ اسمی از رعایت بهداشت و تضمین سلامت بعد از تاتو مشاهده نمی شود.

وی به بیماری های خطرناک هپاتیت و ایدز اشاره کرد و ادامه داد: خالکوبی همچنان یکی از راه های جدی و پر شیوع انتقال این بیماری های قابل انتقال از راه خون به شمار می رود.

این کارشناس ارشد میکروب شناسی افزود: ویروس هپاتیت C می تواند در خون خشک شده به مدت 3 ماه و ویروس هپاتیت B در دمای منفی 20 درجه تا 15 سال و در دمای اتاق تا 6 ماه زنده بماند و این آمار نشان از وجود خطرات بالقوه ای در انجام تاتو دارد.

معماری با بیان اینکه امروزه واژه هایی به نام میکروپگمنتیشن و میکروبلدینگ نیز در کنار تاتو مشاهده می شود خاطرنشان کرد: کارتریج رنگ ها و سوزن هایی که استفاده می شود اگر به دلیل عدم رعایت اخلاق حرفه ای و ناآشنایی با اصول کار آلوده باشد می تواند همچون تاتو خطرناک و انتقال دهنده بیماری باشد.

تاتو، معامله ای گران و بدون سود

کسانی که تاتو می کنند، عطش خاصی برای استفاده از نقوش جدید و روش های نو دارند و بهای گزافی را برای رفع این عطر می پردازند.

معماری گفت: رفع این عطش مصادف با مراجعات مکرر به این مراکز است و مراجعه بیشتر به منزله قبول ریسک های جدید و افزون تر است.

وی خاطرنشان کرد: برخی افراد بر اساس آنچه مدگرایی تعریف می کنند هر از گاهی سعی در پاک کردن طرح قبلی و جایگزین کردن آن با طرح های جدید می کنند و بیش از دیگران خود را به دردسرهای جبران ناپذیر می اندازند.

معماری یادآور شد: تاتو، افیونی برای سرمایه جوانان ایرانی و چالشی برای سلامت فردی و نظام بهداشتی و درمانی کشور است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید:

نظرات ارسال شده
Allerter
1397/1/23  10:28:18
ممنون از مطلب خوب‌تون. کاش درباره‌ی پاک‌کردن تاتو هم می‌نوشتید.