• دوشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-2591-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

سهم بخش کشاورزی کردستان در اشتغال بیش از 34 درصد است

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: سهم بخش کشاورزی کردستان در اشتغال 34.3 درصد است و بر همین اساس اقتصاد استان به کشاورزی وابسته است و باید این میزان افزایش یابد.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، حجت الله کوشا در اولین نشست هماهنگی دبیران مناطق پنجگانه ترویج اظهار کرد: استان کردستان با بهرمندی از منابع آبی ویژه سهمش از اراضی آبی ۱۲۱ هزار و ۱۰۶ هکتار، ۱۲ درصد است که بیشترین اراضی کشاورزی استان با ۸۹۶ هزار و ۲۳۵هکتار، ۸۸ درصد دیم است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۱۵هزار بهره بردار در استان کردستان وجود دارد که سهم استان از تولید گوشت قرمز کشور ۲/۱۶درصد، شیر ۲/۶ درصد و گوشت سفید ۱/۸ درصد است.

مدیر هماهنگی ترویج و آموزش کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت:سهم استان کردستان در اشتغال ۳۴/۳ درصد است که باتوجه به ظرفیت های موجود بخش کشاورزی امکان افزایش این میزان وجود دارد.

مدیر هماهنگی ترویج و آموزش کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در نظام نوین ترویج آماده سازی مراکز جهاد کشاورزی اجرای دقیق پهنه بندی و مدیریت دانش به عنوان ارکان اساسی مد نظر است که با تجهیز مراکز جهاد کشاورزی به امکانات سخت افزاری تحول مناسبی در این مراکز ایجاد شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۲۷۶ پهنه در ۱۸۸۴روستا مشخص شده است که ۲۶۳ کارشناس شاغل در مراکز، 219 کارشناس مروج مسئول پهنه، ۱۷ نفر محقق معین، ۱۰۷ کارشناس موضوعی و ۳۸ کارشناس معین فعالیت دارند.

حجت الله کوشا با اشاره به موفقیت صندوق اعتبارات خرد زنان در استان کردستان گفت: در حال حاضر از ۴۷ صندوق فعال در استان کردستان ۲۲ صندوق اعتبادات خرد زنان با ۵۹۱ نفر عضو شرکت صندوق حمایت از توسعه فعالیت های زنان روستایی در بخش کشاورزی و سرمایه آورده ۲۰۵ میلیون تومان و سهم دولتی ۱۹۷میلیون تومان تاکنون ۱۴ صندوق وام دریافت کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: استقرار استانداردهای کشاورزی در مزارع زنان روستایی در راستای جلوگیری از خردشدن اراضی کشاورزی و ارتقاء کیفی محصولات کشاورزی و مهندسی کردن فرآیند تولیدات کشاورزی و شناخت بازارهای خارجی توسط امور زنان انجام شده است.

وی یادآور شد: فعالیت های ترویجی در امر احیای دریاچه ارومیه در قالب ۱۰ سایت الگویی انجام می شود و در این راستا با ۳ مورد قرارداد خرید خدمات با شرکت های فنی و مهندسی کشاورزی منعقد شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: