• سه شنبه ۱۴ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-4490-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان:

بهره برداری تجاری و غیر اصولی گیاهان بهاره ممنوعیت دارد

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: مطابق سیاست حفاظت، احیاء و بهره برداری سازمان جنگلها و مراتع کشور بهره برداری تجاری و برداشت پیازگیاهان مرتعی ممنوعیت داشته و ناآگاهی در چگونگی برداشت گیاهان بهاری زوال تدریجی گیاهان و تخریب مراتعرا در پی دارد.
طاهر کرمی در گفت و گو با ایسنا منطقه کردستان اظهار کرد: مطابق سیاست حفاظت، احیاء و بهره برداری سازمان جنگلها و مراتع کشور بهره برداری تجاری و برداشت پیازگیاهان مرتعی ممنوعیت داشته و ناآگاهی در چگونگی برداشت گیاهان بهاری زوال تدریجی گیاهان و تخریب مراتعرا در پی دارد .

وی افزود: امسال با توجه به تغییرات آب و هوایی، گرمتر شدن منطقه و  بارش‌های رخ داده وضعیت مراتع به گونه ای است که باید در بهره برداری از این نعمتهای الهی با نهایت دقت و برداشت، اصولی و صحیح انجام شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اضافه کرد: به دلیل کم آگاهی و یا ناآگاهی برخی از مصرف کنندگان و بهره برداران، نسبت به برداشت بی رویه و غیراصولی این گیاهان اقدام می کنند و این در حالی است که ممکن است گیاه مراحل تکامل خود را طی نکرده باشد.

کرمی با بیان این مهم که   برداشت گیاهان بهاره باید با توجه به نحوه رویش و تکثیر آن در طبیعت انجام شود، ذکر کرد: در برداشت گیاهان بهاره استفاده از روش هایی نوین از برداشتی قدیمی و بی رویه جدا خودداری شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه استان کردستان منبعی سرشار از گیاهان بهاری است، گفت: تنوع اقلیمی و آب و هوای معتدل کوهستانی زاگرس موجب شده که این منطقه زادگاهی برای رویش بیش از دو هزار گونه گیاه باشد و اکثر مردم این دیار نیازهای غذایی خود را از گیاهان بهاری تامین می کنند.

کرمی با اشاره به اینکه اکثر گیاهان خوراکی بهاره دارای خواص دارویی و حتی صنعتی است، تصریح کرد: مشکلات اقتصادی و مادی به عنوان انگیزه ای قوی، برای برداشت بی رویه گیاهان بهاره توسط برخی از مهاجران و روستاییان می باشد و   برای حفظ این گیاهان باارزش بومی، علاوه بر آموزش نحوه برداشت صحیح بهره برداران و جوامع محلی، باید درصدد کشت گیاهان بومی چند منظورهو دارویی، ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری برای محصولات مراتع و جنگل ها باشیم.

وی در پایان از مردم خواست به طبیعت احترام بیشتری گذاشته و از چیدن بی رویه و غیر اصولی گیاهان در طبیعت خودداری کنند تا رویشگاه های طبیعی استان با خطر انقراض و نابودی مواجه نشوند وهمچنین در صورت مشاهده هرگونه تخریب، تصرف،و  تخلف موارد را با شماره تماس رایگان 1504 امداد جنگل و مرتع استان گزارش کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: