• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-6890-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

رسم چهارشنبه سوری را با حفظ محیط زیست سازگار کنیم

بیاییم در حد توان مان، خسارت های محیط زیستی چهارشنبه سوری را کاهش دهیم. آلودگی های صوتی این شب را مهار و میزان انتشار آلاینده های هوا را کم و این رسم دلپذیر و شاد را با آموزه های محیط زیستی همراه کنیم .

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، شب چهارشنبه سوری نزدیک است، اما چهارشنبه سوری سالهاست که دیگر با چهارشنبه سوری که باید باشد، فاصله گرفته و سالهاست که به چهارشنبه سوزی تبدیل  شده است.

این همه مواد محترقه و منفجره، ترقه های جورواجور، فشفشه های رنگارنگ چینی، آتش زدن لاستیک خودرو و... آرام آرام، جانشین رسوم کهن و دلپذیر پایکوبی و جشن، قاشق زنی، کومه های بوته های خار برای آتش زدن و ماتاو و کوزی لب بام شده اند.

چهارشنبه سوری دیگرطعم و بوی چهارشنبه سوری های قدیم را ندارد، کسی دیگراز روی آتش نمی پرد، کسی دیگرنمی خواند، ( زردی من از تو، سرخی تو از من ) سر و صدای شب چهارشنبه  سوری  و ایام  نوروز، یادآورمیدان جنگ است.

صدایی گر شنیدی، صحبت  ترقه  و نارنجک دستی و دینامیت کپسولی است. بویی اگر به مشامت  رسید، بوی دود لاستیک، باروت، زرنیخ، پوست و گوشت و استخوان سوخته است. بیمارستان ها و نیروی انتظامی آماده باش هستند و بازار آتش نشانی و اورژانس گرم است. فضای مجازی همچون ماهی  بیرون افتاده از آب، برای این سوژه جذاب و معرکه  له له می زند .

مهم ترین پیام و آموزه چهارشنبه سوری در دادن سرخی و گرفتن زردی است، در نیکویی بی منت و در بخشش بی پایان است، در این دنیای وانفسای مادی که پول و مال اندوزی افسار گسیخته، حرف اول و آخر را می زند، آن چیزی که به شدت محتاج  نیکی های ما  و زدودن  زردی های  رخساره و پیکر نحیفش  است، محیط زیست و طبیعت می باشد که سخت مجروح و دردمند شده است .

بیاییم در حد توان مان، خسارت های محیط زیستی چهارشنبه سوری را کاهش دهیم. آلودگی های صوتی این شب را مهار و میزان انتشار آلاینده های هوا را کم و این رسم دلپذیر و شاد را با آموزه های محیط زیستی همراه کنیم .

به جای شکستن تنه و شاخ و برگ درختان برای آتش زدن، نهالی بکاریم ، قسمتی از هزینه خرید ترقه  و مواد منفجره و فشفشه های چینی  را به خرید پرندگان اسیر در قفس اختصاص دهیم و سپس آنها را در طبیعت آزاد کنیم .

از آتش زدن لاستیک خودرو و لوازم پلاستیکی خودداری کنیم چرا که این وسایل ساعت ها می سوزند و آسمان تاریک شب را تیره و تارتر می کنند .

در پایان مراسم چهارشنبه سوری، پسماندها و زباله های تولید شده را جمع آوری کنیم تا باری از دوش رفتگران شریف و زحمتکش شهرمان برداشته باشیم .

به یاد داشته باشیم، شاید در همسایگی مان فرد سالمند بیماری در حال استراحت باشد، در شب های منتهی به چهارشنبه سوری، آخرین شب چهارشنبه سال و ایام نوروز، مراعات حال بیماران و سالمندان را از یاد نبریم و به حقوق آنان احترام بگذاریم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: