• پنجشنبه ۱۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-3794-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

با حضور دکتر اسماعیل آذر؛

نشست شعر پایداری و مقاومت در هفتمین نمایشگاه کتاب کردستان برگزار شد

نشست شعر پایداری و مقاومت شامگاه چهارشنبه (16 آذر) با حضور دکتر اسماعیل آذر و جمع زیادی از شاعران و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در حاشیه هفتمین نمایشگاه کتاب کردستان در سنندج برگزار شد .

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، دکتر اسماعیل آذر در این محفل ادبی با بیان اینکه کتاب یک موجود است که هر چیزی نیکی را می توان در آن دید، اظهار کرد: کتاب های خوب بوی آسمان می دهند.

وی عنوان کرد: در دنیای مدرن تمام گوش و ذهن انسان را از چیزی به نام پول شبیه سازی کرده اند و با نهادینه کردن فر هنگ مصرف در وجود انسان ها، این مسئله به مصیبتی برای تمامی مردم تبدیل شده است.

شاعر شعر مقاومت، کتاب را راه نجات از روزگار صنعتی دانست و افزود: کتاب معجزاتی با خود دارد که می تواند دنیای دیگری را پیش روی ما بگشاید و ما را از قفس دنیای امروز به سوی آسمان رهایی بخشد.

دکتر آذر با اشاره به شعر دفاع مقدس اذعان کرد: دفاع مقدس نگاهش به نهضت عاشورا و حضرت سیدالشهدا و از خودگذشتگی یاران امام حسین (ع) بود و رزمندگان ما در جنگ تحمیلی با این نگاه در مقابل دشمن ایستادگی کردند.

وی با بیان اینکه تمام کشورهای جهان ادبیات دفاع دارند به وجه تمایز دفاع مقدس ایران با سایر دفاع های جهانی پرداخت و اضافه کرد: شمایل پیش روی رزمندگان ما قیام عاشورا بود و همین مسئله باعث تفاوت دفاع ما با دفاع دیگر کشورها شده است.

دکتر آذر، تقسیم بندی شعر انقلاب را به سه دوره پیش از جنگ، جنگ تحمیلی و بعد از جنگ رده بندی کرد و افزود: هر کدام از این رده های شعر ویژگی های خاص خودش را دارد .

این شاعر و نویسنده مطرح کشور ادامه داد: شعر دوران جنگ شعر محرک و تحریک کننده بود و واژه های آن دلاورانه و برای جنگیدن و مبارزه، استحکام فکری می داد.

این شاعر انقلاب بیان کرد: نوع واژگان بعد از جنگ نیز پیرامون بزرگی ها و کارهای بسیار درخشان شهدا و قهرمانان دوران دفاع مقدس شکل گرفته است .

آذر با بیان اینکه ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با یکدیگر عجین شده و گره خورده است، افزود: چیزی از انقلاب اسلامی نگذشته بود که جنگ تحمیلی آغاز شد و ادبیات دفاع عناصری را به همراه خود آورد و پس از این دوران، محتوای والایی نشأت گرفته از انقلاب دیده شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: