• پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-3791-5
  • خبرنگار : 68018
  • منبع خبر : گزارش

مدیر امور بهره برداری سد آزاد سنندج


سطح آب سد آزاد 19 متر افزایش یافته است


مدیر امور بهره برداری سد آزاد سنندج گفت:خوشبختانه با توجه به بارندگی های این مدت سطح آب 19 متر افزایش داشته و حال ارتفاع آب از سطح دریا  به 1 هزار و 443  متر رسیده است. 
به گزارش ایسنا ، منطقه کردستان ،بهمن فرجی چهارشنبه 9 بهمن  در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه کردستان در کارگاه سد آزاد اظهار کرد: بر اثر بارش های 170 میلی متری اخیر، دبی ورودی آب به داخل سد از ۴ متر مکعب در ثانیه به 235 مترمکعب در ثانیه افزایش یافت و این افزایش دبی رودخانه (کوماسی) در 60 سال اخیر بی سابقه بودە است. 
وی ضمن اشاره به اینکه  قبل از شروع بارندگی های دو ماه گذشته تراز آب سد آزاد یک هزار و ۴۲۴ متر از سطح دریاهای آزاد بوده است، عنوان کرد: خوشبختانه با توجه به بارندگی های این مدت سطح آب 19 متر افزایش داشته و حال ارتفاع آب از سطح دریا  به یک هزار و 443 متر رسیده است. 
وی با اشاره به اینکه روند ساخت پروژه سد آزاد از سال 86 آغاز به کار کرده است، ذکر کرد: باتوجه به بارندگی های بی سابقه که اتفاق افتاد سیلاب پشت سد قرار گرفت و اگر این سد وجود نداشت و این حجم زیاد را کنترل نمی کرد خسارات زیادی به باغات و دشت های مزارع پایین دست وارد می شد.
فرجی با بیان این که رهاسازی آب از این سد تا قبل از بهره برداری کامل سامانه انتقال با حجم 12 متر مکعب در ثانیه است، گفت: حجم مخازن آب سد آزاد 300 میلیون مترمکعب بوده و هم اکنون 100 میلیون مترمکعب آب در دریاچه پشت این سد ذخیره شده و این مقدار تا پایان فصل بارندگی ها به بیش از 250 میلیون مترمکعب افزایش می یابد. 
وی بیان کرد: در سد آزاد کردستان 500 نفر نیرو مشغول به کار هستند که از این تعداد بیش از ۸۰ درصد آن را افراد بومی تشکیل می دهند.
فرجی تصریح کرد: در ساخت این سد برای اولین بار در کشور بحث  ساخت مجدد و جایگزینی روستاهایی که در مخزن سد قرار داشتند مطرح و سه روستای بنیدر و خانقا و باقل آباد با جمعیت ۱۳۵ خانوار که زیر آب می رفتند در روستاهای جدید با امکانات و زیر ساختهای مناسب مستقر شدند که هزینه تقریبی این پروژه ها حدود 20 میلیارد تومان بوده است.
مدیر امور بهره برداری سد آزاد سنندج با اشاره به آبگیری این سد در سال 1390 در خصوص سامانه خط انتقال آب آن افزود: فاز نخست این سامانه با امکان انتقال 40 میلیون مترمکعب آب به سد قشلاق در سال 94 به بهره برداری رسیده است. 
وی اظهار کرد: قطر این خط انتقال ۲ متر و طول آن 24 کیلومتر بوده و می تواند با استفاده از آن و در صورت نیاز آب شرب شهر سنندج را تامین کرد. 
وی گفت: طول کل این خط انتقال در مجموع ۸۳ کیلومتر است که با استفاده از 2 تونل که در مجموع 15 کیلومتر طول دارند و ۶۵۰ متر پمپاژ آب را به میزان ۷ متر مکعب در ثانیه به سد قوچم و دشت قروه و دهگلان انتقال می دهد.  
وی با اشاره به اینکه  سد آزاد سنگریزه ای با هسته رسی است و در کیلومتر 75 جاده سنندج -مریوان و بر روی رودخانه کوماسی(آزاد) از سرشاخه های رودخانه سیروان قرار دارد، خاطرنشان کرد: در مسیر خط انتقال آب  هفت انشعاب خروجی برای مصارف کشاورزی و احداث پنج  هزار هکتار باغ با مجموع مصرف 36 میلیون مترمکعب آب در سال ایجاد شده است . 
مهندس فرجی در ادامه در خصوص مشخصات فنی سد گفت: این سد با طول تاج 595 و ارتفاع ۱۲۵ متر ، امکان ذخیره‌سازی حداکثر 300 میلیون مترمکعب آب را دارد.
گفتنی است: کردستان با مساحت 29 هزار کیلومتر مربع دارای حجم بارشی معادل 13.2 میلیارد متر مکعب در سال و 17 رودخانه دائمی و 24 رودخانه فصلی با حجم منابع آب سطحی 4.3 میلیارد مترمکعب (6.6 درصد روان آب های کشور) است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: