• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-1990-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

رییس جهاددانشگاهی کردستان مطرح کرد:

شورا و شهرداری اتصال به بازار مشاغل خانگی را یاری و تسهیل کنند

 رییس جهاددانشگاهی استان کردستان گفت: اتصال به بازار مهمترین بخش اجرای طرح مشاغل خانگی است که سعی داریم با ایجاد بازارهای فیزیکی و الکترونیکی بستر فروش محصولات متقاضیان را فراهم کنیم که شورا و شهرداری باید ما را در اجرای هر چه بهتر این بخش یاری کنند.

  به گزارش ایسنا منطقه کردستان، چیا سهراب نژاد در دیدار اعضای هیات رییسه جهاددانشگاهی با اعضای شورای شهر سنندج با بیان اینکه جهاددانشگاهی کشور از سال 59 تاسیس و به عنوان یک مجموعه علمی و فرهنگی مشغول فعالیت است، اظهار کرد: این نهاد انقلابی از سال 85 در استان کردستان در حوزه های فرهنگی، آموزش، پژوهش و اشتغال مشغول فعالیت و ارائه خدمات است.

 وی با اشاره به اینکه مرکز خدمات تخصصی GIS ، یکی از مراکز حوزه پژوهش جهاددانشگاهی است که از سال 88 شروع به کار کرده و تا کنون توانسته خدمات زیادی را به ارگان های مختلف استان ارائه دهد افزود: این مرکز تخصصی تمامی اطلاعات مفید مربوط به یک سازمان را با هدف ارائه خدمات بهینه و مطلوب تر در یک سامانه تهیه و جمع آوری می کند و در اختیار سازمان مربوطه قرار می دهد که این می تواند برای شهرداری سنندج در مواردی همچون بحث املاک که سامانه جامع اطلاعاتی ندارد اثرگذار باشد.

رییس جهاددانشگاهی کردستان بیان کرد: متاسفانه در حال حاضر در استان کردستان بحث پیوست مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها امری فراموش شده است که به دلیل مسایل مالی کمتر به آن اهمیت داده می شود، لذا مرکز اتاف(ارزیابی تاثیرات اجتماعی و فرهنگی بر پروژه های عمرانی) جهاددانشگاهی می تواند برای اجرای هر پروژه ای در سطح استان این مطالعات را به صورت کامل انجام دهد.

وی ادامه داد: آزمایشگاه کشت بافت توت فرنگی با هدف تولید نشاء عاری از ویروس و بسته بندی برای دوام بیشتر این محصول در سال جاری افتتاح شد که می تواند تحولی خوب در بحث توت فرنگی استان ایجاد کند.

سهراب نژاد بیان کرد: این آزمایشگاه برای ادامه فعالیت های خود در دو فاز تحقیقاتی و تجاری سازی نیاز به زمین برای احداث گلخانه دارد که شهرداری و شورا در این راستا می توانند ما را یاری کنند.

 وی در ادامه، مرکز بانک خون بندناف رویان را از دیگر مراکز خدماتی جهاددانشگاهی معرفی کرد و گفت: تا کنون یک هزار نمونه خون در این مرکز در سطح استان جمع آوری و فریز و چند نمونه هم منجر به درمان شده است.

رییس جهاددانشگاهی استان کردستان افزود: حوزه آموزش جهاددانشگاهی نیز توانسته است با ارائه دوره های آموزشی هدفمند و بازار محور در دو بخش کوتاه مدت به صورت تخصصی و بلند مدت در مرکز علمی کاربردی خود، بستر مناسب برای ایجاد اشتغال دانش آموختگان استان را فراهم کند.

وی با اعلام اینکه مرکز آموزش جهاددانشگاهی مجوز برگزاری دوره آموزشی ضمن خدمت و ارتقا کارکنان دولت را دارد اعلام کرد: این مجموعه طی سال گذشته 30 هزار دوره آموزشی مختص کارکنان دولت در 9 مرکز آموزشی خود، در سطح استان کردستان برگزار کرده است.

سهراب نژاد افزود: معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی نیز با 11 زیر مجموعه شامل مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران، خبرگزاری های ایسنا و ایکنا، سازمان دانشجویان، انتشارات، صندوق قرض الحسنه دانشجویان، مرکز گردشگری، و ... است که خدمات فرهنگی  زیادی به استان ارائه می دهد.

وی در ادامه سخنان خود اجرای طرح الگوی جدید مشاغل خانگی را مهمترین دغدغه و وظیفه کنونی جهاددانشگاهی دانست و گفت: این طرح به صورت پایلوت در 8 استان کشور اجرا می شود که استان کردستان یکی از این 8 استان است.

سهراب نژاد سهمیه جهاددانشگاهی استان کردستان در مشاغل خانگی را  2600 نفر اعلام و بیان کرد: آماده سازی و زمینه سازی متقاضیان مشاغل خانگی برای رسیدن به شغل پایدار وظیفه اصلی جهاددانشگاهی در راستای اجرای این طرح است.

رییس جهاددانشگاهی کردستان با بیان اینکه نگاه به مشاغل خانگی سنتی است، عنوان کرد: الگوی جدید مشاغل خانگی با هدف ساماندهی به این مقوله در سه فاز، انجام مطالعات تحقیقاتی و جامع برای شناسایی ظرفیت ها و مزایایی مشاغل خانگی، توانمندسازی و مشاوره و هدایت افراد متقاضی مشاغل خانگی برای رسیدن به شغل پایدار اجرایی می شود.

وی تصریح کرد: اتصال به بازار مهمترین بحث این الگو است که سعی می کنیم این بستر را از طریق بازارهای فیزیکی و الکترونیکی برای متقاضیان مهیا کنیم که برای انجام موفق این مرحله نیاز به کمک شورا و شهرداری داریم .

وی پرداخت وام تا سقف 20 میلیون تومان به متقاضیان مشاغل خانگی و 150 میلیون تومان برای افرد پشتیبان به صورت قرض الحسنه را از جمله تسهیلات اجرای این طرح دانست.

رییس جهاددانشگاهی استان کردستان، مرکز رشد و نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی را نیز از دیگر مراکز این نهاد معرفی کرد و افزود: در این مرکز بستری برای جوانان صاحب ایده و فکر  و به نتیجه رساندن این ایده با تیم سازی فراهم شده که به زودی افتتاح خواهد شد.

مجید آوج معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کردستان، در ادامه این نشست با بیان اینکه ایجاد اشتغال دغدغه اصلی امروز استان کردستان و مسئولان است گفت: متاسفانه علی رغم اقدامات زیادی که در راستای ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری در سطح استان انجام گرفته اما هنوز نتوانسته ایم به اقدامات اساسی در این راستا دست پیدا کنیم.

وی اظهار کرد: تکیه بر تسهیلات به تنهایی نمی تواند اشتغال ایجاد کند بلکه ایجاد اشتغال نیازمند الگو و فرآیند است. 

مدیر اجرایی طرح توسعه مشاغل خانگی استان افزود: برای موفقیت در ایجاد اشتغال باید باروحیه جهادی وارد کار شویم و نقش تسهیلگر داشته باشیم، چرا که بسیاری از افراد، متقاضی وام نیستند و گرفتار مشکلاتی از جمله بروکراسی اداری و نبود مکان مناسب برای فروش محصولات خود هستند.

وی بیان کرد: در راستای توسعه مشاعل خانگی باید با انجام کار ترویجی در جامعه تغییر نگرش ایجاد کنیم، چرا که ادبیات کارآفرینی و اشتغال عوض شده و کارآفرینان ما می توانند سهم بسزایی در ایجاد اشتغال داشته باشند.

آوج خاطرنشان کرد: فاز دوم اجرای طرح مشاغل خانگی، توانمندسازی است که شامل آموزش و مشاوره می باشد و در طرح جدید تحت عنوان تسهیلگری از آن یاد می شود.

وی یادآور شد: اتصال به بازار فاز سوم و مهمترین بخش اجرای این طرح است که می توان با ایجاد بازارچه های روزانه، تولیدات و محصولات افراد را بدون واسطه به فروش رساند و برای تحقق این مهم، باید شورا و شهرداری مارا در این زمینه یاری کنند.

 

 

 

 

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: