• دوشنبه ۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-894-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

/یادداشت/

مسیرهای شناخت فرهنگ کردها

از ویژگی های کشور ایران که در نزد جهانیان و به گواه تاریخ دارای قدمت و تمدن طولانی می باشد و  به سبب این امتیاز خاص از فرهنگی اصیل و شناسنامه دار بهره مند است؛ داشتن فرهنگ هایی ریشه ای و تاریخی درون زا می باشد که هر کدام دارای ویژگی ها و ساختارهایی می باشد که مبین و معرف تاریخ پیدایش یک قوم در ایران است.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، در واکاوی فرهنگ های درون زا، مردمان و  اقوامی اصیل و ایرانی وجود دارند که دارای تمدن سه هزار ساله می باشند و  در برجسته بودن فرهنگ ایران تاثیری شگرف داشته اند.

آری، کردها میراث دار فرهنگی درخشان و ریشه ای هستند که عموم پژوهشگران فرهنگی کشور می توانند با مطالعه کتابهای حوزه تاریخ و فرهنگ کردستان، به نقش برجسته این فرهنگ ویژه در پیدایش تمدن و تاریخ اصیل ایران پی ببرند.

فرهنگ کردها با تاریخ درخشانی که در خود دارد سینه به سینه و نسل به نسل با وجود عواملی چون جنگ و تغییر حکومت ها در ایران، به آیندگان منتقل شده و هیچگاه خرده فرهنگ های بیرونی و غربی نتوانسته است موجودیت و حیات آن را تهدید کند و علاوه بر تاثیر ناپذیری از هیچ قومی، توانسته است بر بسیاری از فرهنگ های دیگر اثر بگذارد؛ و این عامل مهم بیشترین نقش را در حفظ حریم خصوصی فرهنگ کردها داشته است.

لذا تبلیغ و ترویج هر چه بیشتر این فرهنگ که خود سرمایه ای عظیم و ملی محسوب می شود و بخشی از ماندگاری تمدن ایران مرهون این فرهنگ اصیل است (کردستان سرزمین فرهنگ و هنر است) وظیفه ای خطیر بر دوش عموم می باشد که موجبات حفظ وحدت و یکپارچگی فرهنگ کشور را برای همیشه به ارمغان خواهد آورد.

مسیرهای شناخت فرهنگ کردها

شناخت دقیق هر قومی نیازمند تحقیق مدون و با برنامه می باشد تا به درون مایه ها و آرمانهای تاریخی ان فرهنگ دست یابیم و برای اینکه عموم جهانیان بتوانند فرهنگ و تمدنی را بهتر و  با شناخت عمیق، مطالعه کنند تامین زیر ساختهایی از طرف همان قوم بدیهی می باشد؛ فرهنگ کردها نیز از این قاعده مستثنی نیست و نیازمند تبلیغ و ترویج آگاهانه است به همین منظور به اهم مواردی که میتواند به شناخت دقیق و جامع تری  از این فرهنگ دست یابیم اشاره خواهد شد.

1-     کتاب

یکی از مطمئن ترین منابع جهت بررسی روند پیدایش یک تاریخ و فرهنگ، بهره مندی از کتاب هایی است که در حوزه همان فرهنگ نوشته شده است با مطالعه کتابهای مربوط به حوزه پیدایش کردها، می توان نگاهی ژرف و دانشگاهی به تاریخ کردها و فرهنگ آنان داشت؛ در این مسیر کتابهایی ارزشمند وجود دارد که می تواند راهنمایی جامع، جهت شناخت دقیق این مقوله باشد.

2- بهره مندی از ظرفیت صدا و سیما

امروزه رسانه های دیداری و شنیداری در جهت آگاه سازی؛ با اطلاعاتی مستند، می توانند نقشی مستقیم برای پی بردن به بسیاری از مجهولات به مخاطب القا کنند. از این منظر رسانه ملی و محلی منبع بسیار مهمی برای گردآوری اطلاعات تاریخی و فرهنگی کردها می باشد و با تحلیل برنامه های فرهنگی از جمله زبان کردی، موسیقی و .... که از سیما پخش می شود؛ پاسخ بسیاری از  سوالات داده می شود. هر چند در حال حاضر در این زمینه در سیمای محلی، برنامه هایی مناسب وجود دارد ولی فرهنگ و تمدنی چند هزار ساله که در طول تاریخ همپای فرهنگ ایران بوده است نیازمند کار و تبلیغ بیشتر و جامع تر است.

3 -نشریات و روزنامه ها

هر چند در عصر حاضر شبکه های اجتماعی گوی سبقت را از سایر رسانه ها ربوده اند؛ اما هنوز در میان بسیاری از مخاطبین روزنامه ها جایگاه ویژه خود را دارند و افراد زیادی از طریق خواندن روزنامه به اطلاعات خود فزونی می بخشند به همین منوال با بهره گیری از ظرفیت روزنامه های ملی و محلی می توان به تبلیغ و ترویج فرهنگ کردها پرداخته شود و عمده سوالات مخاطبان در این زمینه، پاسخ داده شود.

4- رسانه های اجتماعی

امروزه با توجه به حکمرانی مطلق شبکه های اجتماعی و بهره مندی عام و خاص از این نوع رسانه ها،  لزوم تبلیغ و ترویج فرهنگ کردها در این گونه پیام رسان ها، کاری مثبت و پسندیده می باشد و می تواند در جهت آگاهی بخشی و آشنایی بهتر و بیشتر همگان با فرهنگ کردها مهم و ارزشی تلقی شود.

5- جشنواره های ملی و فراملی

هنرمندان عرصه های هنری، به عنوان فرهیختگان، برگزیدگان و نمایندگان فرهنگ کردها ، میتوانند در جشنواره های ملی و  بین المللی در جهت ترویج و تبلیغ فرهنگ کردها هر آنچه در توان دارند در جهت آگاهی بخشیدن به همگان انجام دهند تا فرهنگ کردها جغرافیای جهانی را درنوردد و همانگونه که دف نوازی و موسیقی و رقص کردی (هه لپرکی) در نزد جهانیان سرامد و قابل تحسین است؛ فرهنگ و هنر کردها، برای جهانیان فصل الخطاب هنرها  لقب گیرد.

کلام اخر

آنانکه دل به دریای هنر دارند و هنر را میشناسند، میدانند فرهنگ و هنر کردستان میراث دار تمدنی ریشه ای و تاریخی است که گذشت زمان، جلا و روشنایی آن را نمایان تر نموده است و هیچگاه غبار و کولاک روزگاران، نتوانسته است مانع تابیدن فرهنگ و هنر کردستان شود و همواره در نزد هنرمندانش، امید به آینده، تلاش و پشتکار و پیش به سوی افتخار برای ایران، بزرگترین راز ماندگاری فرهنگ کردها بوده است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: