• شنبه ۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-493-5
  • خبرنگار : 68017
  • منبع خبر : گزارش

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان مطرح کرد:

تدوين سند آمايش آموزش عالى استان، ضرورتى در راستاى توسعه كردستان

معاون هماهنگى امور اقتصادى و توسعه منابع استاندار كردستان با اذعان به نامتناسب بودن توزيع رشته هاى دانشگاهى كردستان با ضرورت هاى توسعه اى استان، تاكيد كرد: بايد سند آمايش آموزش عالى استان به سرعت تدوين شود .

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، حسين فيروزى امروز شنبه(5 اسفند) در اولين جلسه كارگروه استانى آموزش، پژوهش، فناورى و نوآورى، با اشاره به عدم گسترش مراكز دانشگاهى در كردستان متناسب با رشد جمعيتى استان، از بومى گزينى دانشگاه هاى كشور انتقاد كرد و افزود: اين نوع گزينش به ضرر دانش آموزان كردستانى، و بى عدالتى در آموزش عالى است و به هيچ وجه قابل قبول نيست زيرا عدالت در آموزش، پايه و زيربناى عدالت است.  

وی در اين خصوص از رييس دانشگاه كردستان خواست طى نامه‌اى به وزير محترم علوم، خواستار بازبينى در اين امر و يا اخذ تصميم جايگزين براى دستيابى دانش آموزان كردستانى با ساير دانش آموزان كشور، شود .

معاون هماهنگى امور اقتصادى و توسعه منابع استاندار كردستان عنوان کرد: توزيع رشته‌هاى دانشگاهى نيز با ضرورت‌هاى توسعه‌اى استان كاملا نامتناسب است و نيازهاى توسعه‌اى استان را برآورده نمى‌كند .

فيروزى خاطرنشان كرد: بايد سند آمايش آموزش عالى استان در راستاى همسويى رشته‌هاى دانشگاهى با نياز توسعه‌اى استان هر چه سريعتر تدوين و حتى در پذيرش دانشجو در دانشگاه‌هاى استان براى مهر ٩٧ اعمال شود .

وى در ادامه به اهميت آگاه سازى خانواده‌ها و دانش آموزان در خصوص انتخاب رشته‌هاى دانشگاهى و ظرفيت بازار كار استان اشاره كرد و گفت: متاسفانه امروزه مدرك به جاى درك تبديل به ارزش شده كه لازم است اين مشكل با هدايت تحصيلى و راهنمايى‌ها صحيح، بازيابى و اصلاح شود .

معاون استاندار کردستان همچنين بر اهميت تخصيص يك درصد اعتبارات جارى دستگاه‌هاى استان به پژوهش، خاطرنشان كرد: اين پژوهش‌ها بايد تقاضا محور باشد و گرهى از مشكلات استان باز كند و در اين راستا توسعه فناورى نيز كه گامى به سوى توسعه استان است نبايد ناديده گرفته شود .

فيروزى در پایان يادآور شد: كارگروه استانى آموزش، پژوهش، فناورى و نوآورى يكى از كارگروه‌هاى تخصصى زيرمجموعه شوراى توسعه استان است و به عنوان دانش بنيادترين كارگروه، بايد براى آموزش و پژوهش استان برنامه ريزى كند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: