• پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-8890-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

/اطلاعیه اداره کل دامپزشکی کردستان/

هیچ موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کردستان مشاهده نشده است

اداره کل دامپزشکی کردستان در خصوص بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، در این اطلاعیه آمده است: نظر به شناسایی و تایید بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان سویه   H5N6 در پرندگان مهاجر استان گیلان و با توجه به اهمیت این بیماری در بهداشت عمومی، بهداشت دام خسارات اقتصادی ناشی از گسترش آن رعایت موارد زیر به طور جد تاکید می شود :

در صورت مشاهده  تلفات غیر عادی(5 پرنده از یک گونه و یا بیش از 10 پرنده از گونه‌های متعدد) در پرندگان وحش در یک منطقه بلافاصله به دامپزشکی شهرستان و یا دامپزشکی استان (سامانه پیغام گیر 1512) گزارش داده شود .

لاشه های پرندگان وحش مرده و همچنین پرندگان در حال مرگ و بیمار بطور بهداشتی دفن شوند. دقت شود پرندگان موجود در تالاب مشوش نگردند زیرا پراکنده شدن پرندگان موجود سبب گسترش آلودگی خواهد شد .

با توجه به اینکه پرندگان وحشي صيد شده نقش مهمی در ورود ويروس به گله هاي پرندگان اهلي می توانند داشته باشند توصیه اکید می شود که از صید پرندگان تا اطلاع ثانوی بشدت پرهیز شود .

تلفات غیرعادی، کاهش مصرف دان، کاهش مصرف آب و یا کاهش تولید دریک مزرعه مرغ صنعتی سریعا توسط مالک و یا مسئول فنی به نزدکترین دامپزشکی دولتی گزارش داده شود .

از روستاییان خواسته می شود در صورت مشاهده مرگ و میر غیرطبیعی طیور خود بلافاصله به دامپزشکی شهرستان، و یا دامپزشکی استانی گزارش دهند .

مالکین مرغ داری‌ها از انجام رفتارهای پرخطر از جمله جابجایی غیر مجاز دان و اقلام ... بویژه بین واحدها پرهیز کنند .

تاکید بر ممنوعيت نگهداري هر نوع پرنده در منزل (خواه ماكيان و خواه پرندگان زينتي) براي كاركنان مرغداري ها بسيار بسیار ضروري می باشد .

در پایان تایید می شود با اقدامات پیشگیرانه اداره کل دامپزشکی و همکاری روستائیان و مرغداران عزیز استان در حال حاضر هیچ موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کردستان وجود ندارد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: