• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-8390-5
  • خبرنگار : 68017
  • منبع خبر : گزارش

یادداشت

آنفلوآنزا حتی بدون عطسه و سرفه کردن منتقل می‌شود

بیماری آنفلوآنزا لزوما از راه عطسه یا سرفه منتقل نمی‌شود بلکه افراد مبتلا در هر شرایطی می‌توانند هوای اطرافشان را با این ویروس بیماری زا آلوده کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، آنفلوآنزا بیماری ویروسی واگیردار است و انواع ویروس قابلیت بیماری زایی در پرندگان و پستانداران را دارا است.

درگذشته دور این ویروس مرگ‌های دسته جمعی را موجب می‌شد اما این روند به مرور کاهش یافته است هرچند که انواع جدید آن همچون آنفلوآنزای پرندگان و خوکی ظهور یافته است.

 آنفلوآنزا باعث عفونت دستگاه تنفسی می‌شود و با سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و احساس خستگی نمایان می‌شود، همچنین ویروس آنفلوآنزا از اواخر پاییز تا اوایل بهار شیوع بیشتری دارد.

پیش تر تصور می‌شد که ویروس آنفلوآنزا تنها وقتی که افراد سطوح آلوده به ویروس را لمس کنند یا در فضایی قرار گیرند که قطرک‌های آلوده ناشی از سرفه و عطسه موجود باشد به آنها سرایت می‌کند.

امروزه به اثبات رسیده است که این ویروس حتی از راه تنفس و بدون سرفه و عطسه نیز می‌تواند منتقل شود، برای بیمار شدن حتما لازم نیست بیمار عطسه یا سرفه کرده باشد و افراد مبتلا در هر شرایطی می‌توانند هوای اطرافشان را با این ویروس بیماری زا آلوده کنند.

آئروسل‌ها یا ریزترین قطره‌های حامل ویروس برای مدت نسبتاً طولانی در هوا معلق می‌مانند بنابر این برای پیشگیری از بیمار شدن باید تا حد ممکن از بیماران مبتلا به آنفلوآنزا دوری جست.

ماندن افراد بیمار در خانه و دوری کردن از فضاهای عمومی بهترین راهکار برای جلوگیری از انتشار این ویروس در سطح وسیع است.

شستن دست‌ها با آب و صابون مناسب نیز یکی از بهترین راه‌های حفظ بهداشت شخصی و جلوگیری از سرایت این ویروس است اما فراموش نکنید که صابون‌های جامد مناسب نیستند و می‌توانند مخزن میکروب‌ها باشند.

نرده پله‌ها، تلفن، صفحه کلید رایانه،  دستگیره ماشین و اتوبوس و مترو، میز کار و دستگیره در و آسانسور محل تجمع ویروس‌ها هستند بنابراین شستشوی دست‌ها را پس از لمس کردن این موارد حتما به یاد داشته باشید.

دستمال‌های یکبار مصرف برای تمیز کردن بینی همراه داشته باشید و آنها را پس از استفاده در محل مناسبت دور اندازید، باقی ماندن آنها در جیب شما و استفاده چند باره از آن بیماری را شدت می‌بخشد.

برای تمیز کردن بینی لزومی به فشار دادن آن ندارید چرا که عفونت را به سینوس‌ها منتقل و روند بیماری را طولانی تر خواهید ساخت.

در فصولی که این ویروس شیوع بیشتری دارد استفاده از لیوان و ظروف غذای شخصی را یک اولویت مهم تلقی کنید.

یادداشت: فرزام معماری، کارشناس ارشد میکروبیولوژی

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: