• دوشنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-7490-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان:

طرح آزمایشی «مشارکت کتابداران در تأمین منابع کتابخانه‌های عمومی کشور» اجرا می‌شود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان از اجرای آزمایشی طرح «مشارکت کتابداران در تأمین منابع کتابخانه‌های عمومی کشور» هم‌زمان با ایام دهه فجر انقلاب اسلامی ایران، در کتابخانه‌های عمومی خبر داد .

اسماعیل احمدی در گفتگو با ایسنا منطقه کردستان، اظهار کرد: این طرح در راستای مطالبات کتابداران به منظور مشارکت فعال در انتخاب منابع کتابخانه‌های عمومی و همچنین افزایش دانش عمومی این قشر، به صورت آزمایشی در کتابخانه‌های نهادی استان هم‌زمان با سراسر کشور برگزار می‌شود .

وی تصریح کرد: سنجش و تحلیل دانش کتابداران از بازار نشر، توجه به اقتضائات کتابخانه‌ای و توجه به نظر کتابداران به عنوان حلقه واسط میان کاربر و منبع اطلاعاتی، ایجاد انگیزه و هویت‌بخشی به کتابداران و همچنین صرفه‌جویی در هزینه‌های تأمین منابع با توجه به ذائقه مخاطب از مهم‌ترین اهداف برگزاری طرح «مشارکت کتابداران در انتخاب کتاب» است .

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان درباره روند اجرای این طرح بیان کرد: در ابتدا فهرستی از مجموعه کتاب‌هایی در رده‌های مختلف که مراحل متعدد بررسی و ارزیابی را در اداره کل منابع نهاد طی کرده‌اند، تهیه و در سامانه‌ای اختصاصی در بخش آی تی نهاد در حال آماده‌سازی نهایی است، بارگذاری می‌شود .

احمدی ادامه داد: پس از اینکه فهرست مصوب از طریق سامانه مذکور در دسترس کتابخانه‌های نهادی سراسر کشور قرار گرفت، کتابداران در یک فرصت چند روزه‌ با محوریت و هماهنگی مسئول کتابخانه، نسبت به انتخاب و علامت‌گذاری کتاب‌های مدنظر خود، اقدام می‌کنند و در ادامه بخش منابع با تجمیع این فهرست، عملیات خرید را انجام خواهد داد .

وی در رابطه با زمان‌بندی اجرای این طرح نیز گفت: مرحله ابتدایی طرح «مشارکت کتابداران در انتخاب کتاب» شامل تهیه فهرست کتاب‌های ارزیابی شده، از سوی اداره کل منابع انجام شده است و سامانه اختصاصی این طرح نیز که مراحل نهایی خود را طی می‌کند، شانزدهم بهمن‌ماه در دسترس کتابخانه‌های نهادی سراسر کشور قرار می‌گیرد و روند انتخاب کتاب‌ها توسط کتابداران در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی انجام می‌شود .

احمدی درباره موضوعات کتاب‌های ارائه شده در فهرست ابتدایی طرح، گفت: موضوعات آثار ارزیابی شده در این فهرست شامل رمان، کودک و نوجوان، مهارت‌های خانه‌داری، علم و روانشناسی است که این پنج موضوع همواره از موضوعات مورد مطالبه کتابداران کتابخانه‌های عمومی بوده است .

وی یادآور شد: با توجه به بودجه موجود، الگوی مالی مشخصی از سوی نهاد برای این طرح در نظر گرفته‌شده که بر این اساس مطابق الگوی مالی مصوب، برای هر کتابخانه در سامانه مذکور، حدی از مبلغ مشخص شده که کتابداران با محوریت مسئول کتابخانه موظف هستند سفارش خرید خود را بر اساس الگوی مالی مشخص شده، ارائه دهند .

احمدی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه اجرای طرح «مشارکت کتابداران در انتخاب کتاب» تا پایان بهمن‌ماه امسال به پایان می‌رسد و نامه خرید منابع انتخابی در نیمه اول اسفندماه برای ناشران ارسال خواهد شد .

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان با بیان اینکه اجرای آزمایشی طرح «مشارکت کتابداران در تأمین منابع کتابخانه‌های عمومی کشور» هم‌زمان با سراسر کشور، از ۱۶ تا ۲۳ بهمن‌ماه سال جاری در 50 باب کتابخانه عمومی نهادی استان انجام می‌شود، اضافه کرد: پس از اجرای آزمایشی این طرح، بازتاب و نتایج آن جمع‌آوری و با بررسی این داده‌ها تصمیمات لازم درباره استمرار اجرا و رفع نواقص و اشکالات آن اتخاذ می‌شود .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: