/ گزارش تصویری/
محله به محله؛ قطارچیان
عکاس: فرشید ادرلان

عکس  9:1:36 1396/11/14
9611-496-5 كد خبر
قطارچیان یکی از محله های قدیمی در سطح شهر سنندج است که هنوز بافت های قدیمی در آن جولان زده و محبت و مهربانی این محله زبان زد مردم شهر است.

این محله در قسمت جنوب غربی بافت قدیم شهر قرار گرفته که از سوی شمال به  خیابان فردوسی و از سوی جنوب به خیابان کشاورز و مردوخ محدود است. محلهٔ قطارچیان یکی از محله‌های کهن و بزرگ شهر است که علاوه بر یک مرکز اصلی دارای دو زیر محله دیگر با مراکز فرعی است و

از تأسیساتی که در این محله قرار گرفته‌اند فضای سبز، اماکن مذهبی، گرمابه، اماکن فرهنگی، دبستان، مدرسهٔ راهنمایی، اماکن ورزشی می توان نام برد.

مراکز اصلی و فرعی این محله از پر رونق‌ترین مراکز در سطح منطقهٔ شهری هستند که به راسته بازار مردوخ و بازارچه وکیل معروف و هر کدام دارای خدمات محله‌ای از جمله قصابی، بقالی، نانوایی، گرمابه، مسجد، شیرینی پزی، لحاف دوزی، خیاطی، فروشندگی کالاهای روزمره هستند.

کاخ و عمارت و باغ و خندق خسروآباد جنوبی‌ترین بخش محلهٔ قطارچیان محسوب می‌شد که در سال ۱۳۵۴ه . ش که خیابان مردوخ ساخته شد بخش شرقی باغ و خندق خسروآباد از بین رفت. حد فاصل باغ خسروآباد تا باغ و عمارت وکیل را زمین های زراعی و باغ و درخت تشکیل می‌داد که عمارت وکیل از ساختمان های دورهٔ زندیه است و برابر تاریخ در دورهٔ محمد رشید بیگ وکیل در زمان والی مقتدر کردستان خسرو خان بزرگ پی ریزی شده است.

این مجموعه در حال حاضر در بخش شمالی خیابان کشاورز واقع است که در گذشته تفرجگاه مردمان کردستان بوده و پشت عمارت وکیل میدانچه‌ای است که به "بر مال وه کیل" معروف است که شامل قهوه خانه دکان های مختلف مسجد قدیمی و زیبای حاج شیخ محمد باقر غیاثی است که دروازه‌های قدیمی و ساختمان سنتی زیبایی دارد و دارای حیاط پر درختی است .

 


گزارش
خبرنگار: 68018
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: