• دوشنبه ۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۸
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 9611-697-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

ایجاد زمینه و افزایش ظرفیت ها برای توسعه روستاییان مورد توجه قرار‌ گیرد

مسئول تدوین سند مناطق محروم مرزی گفت: طرح تدوین سند جامع و ملی مناطق مرزی می تواند زمینه ساز توسعه روستاهای مرزی شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کردستان، ولی الله رستمعلی زاده در جلسه طرح تدوین سند جامع و ملی مناطق مرزی و روستایی که در فرمانداری بانه تشکیل شد ، اظهار کرد: مشکلات و مسائل مانع از رشد و توسعه روستاها باید رفع و زمینه برای افزایش سرمایه گذاری در روستاها ایجاد شود.

وی افزایش ظرفیت ها، ایجاد و ترویج فرهنگ و شیوه سرمایه گذاری در روستاها را در تدوین این سند موثر دانست و عنوان کرد: رسالت اصلی طرح تدوین برنامه سند توسعه روستاها شناسایی و رفع مشکلات روستاییان است و در این زمینه برنامه ای در صدد توسعه روستاها تدوین می کند.

مسئول تدوین سند مناطق محروم مرزی گفت: تاکنون در 16 استان مرزی در سطح کشور با برش شهرستانی این طرح اجرا شده و در آینده ای نزدیک از مجموع 118 شهرستان مرزی موجود در کشور این طرح به اجرا می پیوندد .

اسماعیل محمدی بخشدار بخش نمشیر بانه در ادامه این جلسه اظهارکرد: شهرستان بانه دارای منابع ارزشمندی جهت توسعه روستاها است که در میان آنها می توان به ظرفیت های مناسب برای احداث گلخانه ها، وجود گونه های گیاهی متفاوت برای استفاده دارویی، وجود درختان بلوط و گیاهان برای دامداری و پرورش دام و از همه مهمتر مهارت و توانایی مردم این منطقه در تولید صنایع دستی برای رفع  بسیاری از نیازهای خود اشاره کرد.

محمدی افزود: متاسفانه در سال های اخیر شاهد مهاجرت روستاییان به اطراف شهر و حاشیه نشینی آنان بوده ایم که این مسئله در روستاهایی که عدم وجود امتیازهای آب، برق، گاز، تلفن و شرایط بد یا عدم آسفالت بودن جاده ها، عدم اجرای طرح هادی و یا کم توجهی به روستاهای دور دست وجود دارد، بیشتر و به مراتب هم اگر توسعه نیابند بیشتر می شود .

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه در چند روز اخیر شاهد بسته شدن معابر موقت مرز سیرانبند و فعالیت پیله وران بودیم امیدواریم که زمینه جهت بازگشت مردم به روستاها فراهم شود که در این میان باید طرح تدوین سند جامع توسعه مناطق مرزی ظرفیت ها را بالابرده تا مردم روستاها بتوانند به بهترین نحو ممکن از منابع روستا استفاده کرده و باعث توسعه هرچه بیشتر شوند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: