• چهارشنبه ۲۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-1793-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

2531 بیمار خاص از دانشگاه علوم پزشکی کردستان خدمات دریافت می‌کنند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان جمعیت بیماران خاص دریافت کننده خدمات دانشگاه علوم پزشکی کردستان را دو هزار و 531 بیمار اعلام کرد که این میزان نسبت به سال گذشته 243 نفر و 10.6 افزایش را نشان می دهد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، هومن قصری، در جلسه کمیته بیماران خاص استان که در ستاد دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد، با بیان اینکه 158 هزار و 196 بیمار خاص در کشور شناسایی شده اند، گفت: 1.5 درصد از جمعیت بیماران خاص کشور مربوط به استان کردستان است.

وی هزینه درمان بیماران خاص را بالا اما رایگان دانست و افزود: تا پایان آذر ماه سال جاری بیش از چهار میلیارد و 755 میلیون تخفیف فرانشیز به بیماران خاص استان اختصاص یافته است .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه درمان بیماری‌‌های خاص بسیار بیشتر از دیگر بیماری ها نیازمند منابع مالی پایدار است، عنوان کرد: هرچند بیماری سرطان در تقسیم بندی بیماری ها در گروه "خاص " قرار نگرفته اما با اجرای طرح تحول سلامت هزینه درمان این بیماران به صورت چشمگیری کمتر شده است .

وی ادامه داد: در همین مدت بیماران سرطانی بیش از 10 میلیارد و 948 میلیون ریال تخفیف فرانشیر خدمات دارویی و درمانی را دریافت کرده اند .

قصری، نوید افتتاح مراکز غربالگری سرطان در شهرستان های استان را داد و گفت: در بهمن ماه سال جاری مراکز غربالگری سرطان تیپ یک در شهرستان های قروه و مریوان آغاز به کار خواهد کرد .

وی با اشاره به اینکه درمان بیماران خاص نیازمند تجهیزات کافی، به روز و امکانات رفاهی است اظهار کرد: تجهیزاتی شامل 12 دستگاه همودیالیز، 58 تخت سه و یک شکن تشک دار و 93 عدد ملزومات دیگر نظیر ترالی های دارو و اورژانس و ویلچر در سال جاری خریداری و به واحد های درمانی بیماران خاص در سطح استان تحویل شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، تلاش سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه کمک به بیماران خاص را ارزشمند توصیف کرد و افزود: بانک اطلاعاتی جامع بیماران خاص کردستان راه اندازی شده است و تاکنون رقم یک میلیارد و 894 میلیون ریال مجموعه کمک های سمن ها بوده که در این بانک به ثبت رسیده است.

وی شمار بیماران مبتلا به ام اس کشور را بالغ بر 54 هزار نفر برشمرد و ادامه داد : یک هزار و 65 نفر بیمار که 1.9 درصد بیماران ام اس کشور هستند در استان کردستان شناسایی شده اند که از این تعداد 507 بیماردریافت کننده دارو و تحت درمان مستقیم هستند .

قصری تشخیص زود هنگام این بیماری را بهترین راه کنترل آن خواند و گفت: در شهرستان ها متخصصین نورولوژی مشغول به فعالیت هستند و هشت دستگاه ام آر آی نیز فعال است و با این شرایط نیاز بیماران ام اس شهرستان های استان به مراکز درمانی استان های همجوار و یا سنندج کمتر از قبل شده است .

وی نرخ رشد بیماری ام اس در استان را 14.4 درصد اعلام و آن را نگران کننده دانست و خاطرنشان کرد: در حدود 15 تا 20 سال قبل میزان شیوع ام اس در ایران 28 نفر در هر 100 هزار نفر بود اما اکنون با روند رشد زیادی روبه رو هستیم و ایران در حال نزدیک شدن به نرخ شیوع کشورهای با شیوع بالا است .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در خصوص آمار بیماران هموفیلی و تالاسمی تصریح کرد: تا پایان سه ماه سوم سال 96 تعداد بیماران هموفیلی 135 بیمار هموفیلی و 118 بیمار تالاسمی شناسایی شده اند که نرخ رشد این بیماری ها به ترتیب نسبت به سال گذشته 5.46 درصد و صفر درصد است .

وی با بیان اینکه در حال حاضر 554 بیمار دیالیزی در کردستان خدمات دیالیز دریافت می کنند، عنوان کرد: این آمار نسبت به تعداد 498 بیمار در سال 95 به میزان 11.2 درصد افزایش داشته است .

قصری از افتتاح بخش دیالیز صفاقی بزرگسالان و کودکان در سنندج خبر داد و گفت: دیالیز صفاقی به مراتب عوارض کمتری دارد و امیدواریم که بتوانیم در آینده ای نزدیک در شهرستان سقز نیز زمینه ارائه این خدمت را فراهم کنیم.

وی همچنین از وجود 108 بیمار دیالیزی در سقز خبر داد و اعلام کرد: درمان این بیماران تحت نظر پزشک فوق تخصص و در شهرستان سقز صورت خواهد گرفت .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در پایان یادآور شد: 61 پرستار، 130 دستگاه دیالیز و 121 تخت فعال جهت خدمت رسانی به بیماران دیالیزی تخصیص یافته است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: