• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-7191-5
  • خبرنگار : 68018
  • منبع خبر : گزارش

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان:

معدن می تواند برای توسعه اقتصادی کردستان یک ظرفیت بزرگ باشد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: معادن موجود در استان یک ظرفیت بزرگ برای توسعه و رشد است و همه بهره‌برداران معادن باید بادانش و تکنولوژی روز در این بخش حضور پیدا کنند .

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، محمد دره وزمی در دیدار با هیات مدیره خانه معدن استان بابیان اینکه آفت بزرگ معادن کردستان خام فروشی است، اظهارکرد: خام فروشی نه اشتغال و نه ارزش‌افزوده‌ای را به دنبال دارد لذا باید برای برون‌رفت از این روش اشتباه راهکارهای درستی تبین کرد.

محمد دروزمی یکی از دغدغه‌های موجود و اصلی در گونه‌های مواد معدنی در کردستان را در حال حاضر فرآوری سنگ‌های تزئینی اعلام و عنوان کرد: معدن داران بزرگ ما هیچ توجهی به فرآوری سنگ‌های تزئینی ندارند و سزاوار نیست سنگ مرمر کردستان خام فروشی شود.

وی در ادامه به غنای استان کردستان در مواد معدنی اشاره کرد و افزود: کردستان یکی از غنی‌ترین مناطق کشور در ذخایر طلا است و با کلنگ زنی معدن طلای سقز که در سفر وزیر کار اتفاق افتاد، نقش کردستان در تولید طلای کشور بی‌بدیل خواهد بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان بر تقویت خانه معدن، رفع مشکلات و جلب اعتماد معدن داران جهت عضویت در این تشکل تأکید کرد و افزود: بازسازی و نوسازی و کیفی کردن تولیدات معدنی باید به‌صورت جدی در دستور کار همه قرار بگیرد.

دره وزمی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای واقعی نشان دادن فعالیت‌های معدنی است، بیان کرد: با این تلاش‌ها رویکرد اداراتی نظیر منابع طبیعی و محیط زیست به مقوله معدن عوض‌شده است و این یک گام و اقدام بزرگ در این راستا بود.

وی خاطرنشان کرد: برای ایجاد توسعه اقتصادی نیازمند ایجاد فرهنگ صنعتی با همراهی و همگامی مردم هستیم و در این راستا مردم باید معادن را عامل توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در استان تلقی کنند نه فقط آن را یک عامل تخریب و مزاحم قلمداد کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان بر ضرورت عضویت همه معدن داران دارای پروانه بهره‌برداری در خانه معدن تأکید کرد و گفت: از تمامی فرصت‌ها در راستای ایجاد وحدت و همدلی در میان صاحبان معادن استفاده خواهیم کرد و امیدوارم با تلاش‌های صورت گرفته توسعه معادن در استان کردستان به رونق تولید و افزایش اشتغال منجر شود.

دره وزمی در پایان یادآور شد: در استان کردستان برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی، جواز تأسیس فرآوری معادنی که قابلیت فرآوری را داشته باشند صادرشده است.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: