• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-5991-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی کردستان

زنبورداران کردستانی یک هزار و 322 تن عسل در سال جاری تولید کردند

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: زنبورداران کردستان در سال 96 با 197 هزار کلنی زنبور عسل یک هزار و 322 تن عسل تولید کردند.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، بهروز فوادی در دومین جلسه ستاد گرده افشانی سازمان جهاد کشاورزی و اتحادیه زنبورداران استان اظهار کرد: استان کردستان به دلیل پوشش و تنوع گیاهی مناسب، کیفیت مناسب عسل تولیدی و وجود مناطق ییلاق و قشلاق در اغلب فصول سال و همچنین قیمت منحصر به فردعسل دارای پتانسیل زنبورداری بسیار خوبی است .

وی افزود: از سال ۱۳۷۷ سرشماری زنبور عسل هرسال در زمان مشخص اجراشده است که تاکنون رشد مثبتی در افزایش تعداد کلنی و تولید عسل در استان داشته ایم .

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی گفت: بر اساس سرشماری سال جاری ( ۹۶) تعداد ۱۸۷۰۰۰ کلنی مدرن، ۱۰۰۰۰ کلنی بومی در مجموع ۱۹۷۰۰۰ کلنی در استان سرشماری شد که  نسبت به سال ۹۵ تعداد کلنی های زنبور عسل استان 6 درصد افزایش یافته است .

وی با اشاره به میزان تولید عسل استحصالی استان در سال ۹۶ خاطرنشان کرد: یک میلیون و ۳۲۲۰۰۰ کیلو گرم عسل در استان تولید شده است که سهم کلنی های مدرن یک میلیون و ۲۲۱۰۰۰ کیلوگرم معادل   ۹۳ درصد و سهم کلنی های بومی ۱۰۱۰۰۰ کیلو معادل ۷ درصد بوده است که در مقایسه با سال گذشته ۱۴ درصد افزایش تولید داشتیم .

وی خاطرنشان کرد: براساس آمار گیری سالجاری شهرستان سقز با یک هزار و 324 نفر زنبوردار بیشترین و شهرستان های قروه و بیجار به ترتیب با ۲۰۰ و ۱۹۷ نفر کمترین آمار حضور زنبورداران را به خود اختصاص داده اند که در مجموع در سال جاری پنج هزار و 712 ن فر زنبوردار در استان کردستان فعالیت می کنند .

فوادی یادآو رشد: شهرستان سقز با 52 هزار و 932 کلنی و ۵۰۱۸۷۵ تن عسل همچنان رتبه اول استان و شهرستان سنندج نیز با تولید ۲۴۲۰۲۰ تن عسل و ۴۲۴۹۰ کلنی مقام دوم استان را به خود اختصاص داده است .

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی تاکید کرد: در آزمایشهای به عمل آمده عسل کردستان به لحاظ کیفیت و سلامت تایید شده است و زنبورداران کردستانی نیز با شرکت در جشنواره های عسل کشور از لحاظ کیفیت اشتهار داشته و بهترین عسل استحصالی معرفی شد .

به گفته فوادی: سهم استان در تولید عسل کشور ۳ درصد و از لحاظ تعداد کلنی معادل 3.2 درصد یازدهمین استان کشور است .

وی اضافه کرد: در  طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار با تصویب ۹۵۴۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی، در مرحله اول برای 150 نفر زنبوردار به منظور توسعه زنبورداری در استان موافقت شده است.

فوادی عنوان کرد: پروژه ملکه زنبور عسل به تعداد ۱۶۴۰۰ فروند کلنی توسط ۳۵ زنبوردار حرفه ایی با هزینه شخصی، پروژه ثبت مشخصات و رکورد گیری زنبور عسل در ۱۰ شهرستان به تعداد ۵۲۰ کلنی از دیگر اقدامات در دست اجرا می باشد .

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: به زودی کارخانه بسته بندی فراورده های زنبور عسل با مشارکت ۴۹ درصدی بنیاد برکات و سهم ۵۱ درصدی اتحادیه زنبورداران کردستان در شهرستان مریوان بنام (( هه نگوینی کویستانی)) احداث می شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: