• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-5791-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

با محوریت الزامات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی؛

نشست تخصصی توسعه روستایی در کردستان برگزار شد

نشست تخصصی توسعه روستایی در استان کردستان با محوریت الزامات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، شامگاه دوشنبه با حضور اساتید و صاحب نظران این عرصه در سالن آمفی تئاتر سازمان برنامه و بودجه استان برگزار شد و چند تن از اساتید دانشگاهی و محققان به ارائه مطالبی در این خصوص پرداختند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، عضو هیات علمی دانشگاه کردستان با بیان اینکه بخش کشاورزی بیشترین تغییر و تحول را در فرآیند توسعه شامل می شود، اظهار کرد: دلیل این تغییر به ماهیت و هویت این بخش بر می گردد که سایر مولفه‌ها نیز به تبع این حوزه دگرگون می شود .

حامد قادرزاده با اشاره به اینکه در فرآیند توسعه کشاورزی نیازمند شناسایی چالش‌ها و مشکلات در راستای ارتقای هر چه بیشتر این بخش هستیم، افزود: در این راستا می طلبد که در سیاست گذاری های کلان کشور اهتمام بیشتری در عملیاتی کردن برنامه های بلندمدت صورت گیرد .

وی به برخی مشکلات این حوزه هم اشاره و عنوان کرد: عدم سیاست گذاری در قیمت محصولات کشاورزی، روبه رو شدن با تعداد وسیعی از بهره برداران این حوزه، مواجه شدن با مهاجرت بی رویه حوزه روستایی به مناطق شهری و نیز ناکارآمدی اجرای طرح هادی از جمله معضلات این بخش است.

قادرزاده خاطرنشان کرد: عدم وجود زیرساخت های فیزیکی و نبود شبکه مناسب بازاررسانی نیز دیگر از چالش های حوزه بخش کشاورزی محسوب می شود.

یک عضو دیگر هیات علمی دانشگاه کردستان هم در ادامه، نگاه جامع گرانه به مباحث را مهم و ضروری دانست و اظهار کرد: توسعه همه جانبه معطوف به ابعاد جامعه روستایی است که در کشور مورد غفلت قرار گرفته است .

رشید احمدی، عنوان کرد: توسعه اقتصادی صرفا مبتنی بر سرمایه گذاری مالی و پولی نیست، در حالی که در امری چون ماندگاری طرح های توسعه ای و تعدیل مهاجرت و اشتغالزایی الزامات فرهنگی و اجتماعی و ارزشی نیز مورد غفلت قرار گرفته است که این هم چنانچه ذکر شد به نقش بارز جامعه مدرنیته مربوط می شود .

وی خاطرنشان کرد: نگرش سیستمی و کلی به انسان و محیط می تواند راهگشای حل مشکلات فراروی بخش های مختلف باشد .

عضو دیگر هیات علمی دانشگاه کردستان هم بیان کرد: توجه به دو مقوله اشتغال و درآمد کافی به عنوان پدیده های اقتصادی در توسعه روستایی و ملی کلیدی است که چنانچه به این مهم بها داده نشود دیگر شاخص های توسعه نیز ممکن نخواهد شد .

محمود حاجی رحیمی افزود: به لحاظ ساختاری نیز تعریف در خور توجهی از روستاهای کشور صورت نگرفته است و دیرهنگام به نقش روستاها در توسعه پی برده ایم .

وی تصریح کرد: علت بروز مشکلات فعلی فقدان طرح جدید و جامعی برای حل مسئله کشاورزی و روستاهاست به همین دلیل برخی طرح های اجرا شده که خروجی قابل توجهی ندارند نیازمند بازنگری و تحلیل بیشتری هستند.

این استاد داشنگاه گفت: عواملی همچون مهاجرت بی رویه و نبود شغل مناسب بر تمامی طرح و برنامه هایی که تاکنون اجرا شده سایه افکنده است .

حاجی رحیمی، همچنین با اشاره به درآمد محدود و اندک کشاورزان کردستانی، اظهار کرد : با این شرایط دور از ذهن نیست که مهاجرت اتفاق بیفتد، پس می طلبد که برای ماندگاری روستاییان به ظرفیت های مناطق جهت بهره وری عمده توجه شود .

یک عضو دیگر هیات علمی دانشگاه هم به ارائه مطالبی در این باره پرداخت و گفت: روستاهای کشور همچون مناطق شهری توان و ظرفیت جمعیت رو به افزایش را ندارند و با پدیده هایی همچون آمار طلاق مواجه هستند؛ از این حیث بایستی با لحاظ برنامه های بلندمدت مانع از بروز و ظهور چنین معضلاتی در روستاها باشیم .

حسین دانش مهر گفت: طرح این پرسش که چند درصد از مالکان روستا پس از اتمام فعالیت کشاورزی در روستا ماندنی هستند بحثی است که باید مورد توجه واقع شود چرا که نیمی از این اشخاص در روستا حضور ندارند .

وی خاطرنشان کرد: وجود تفکر نظام برنامه ریزی از بالا به پایین، سطحی نگری و عدم تعریف مسائل اجتماعی و فرهنگی و نیز سد سازی از جمله چالش های کنونی روستاهای استان کردستان است.

این استاد دانشگاه یادآور شد: یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد ارائه نسخه ای واحد برای تمامی نقاط و مناطق کشور با ویژگی‌های متفاوت است که نتیجه آن رضایت بخش نبوده و مشکلات کنونی را در پی داشته است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: