• پنجشنبه ۱۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4991-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

ذهنیت مردم نسبت به عملکرد نظام اداری منفی است/حقوق شهروندی در ادارات تعمیم یابد

  رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور تاکید کرد: ما باید تلاش کنیم که ذهنیت مردم را نسبت به عملکرد نظام اداری مثبت کنیم و این یعنی تدوین حقوق شهروندی در نظام اداری.
به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، جمشید انصاری، در بیستمین جشنواره شهید رجایی و دومین همایش سالانه کردستان در مسیر توسعه که امروز(14 دی) در سالن پیامبر اعظم استانداری برگزار شد، با انتقاد از اینکه باتوجه به مورد تقدیر قرار گرفتن بیشتر ادارات استان در مراسم امروز می بایست حال کردستان از این بهتر بود اظهار کرد: اگر همه اجزای بدن خوب کار کند نباید حال آدم بد باشد.
وی افزود: وقتی ما اعلام می کنیم که در شاخص های توسعه در جایگاه مطلوبی نیستیم یعنی یک جای کار ایراد دارد و باید این ایراد رفع شود.
رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور با اشاره به شاخص های مورد توجه در جشنواره شهید رجایی بیان کرد: بهسازی نیروی انسانی،ارتقای سلامت در نظام اداری،بهبود جایگاه ارباب رجوع در نظام اداری و... از شاخص های مورد توجه در این جشنواره است و معتقدیم اگر نظام اداری در این شاخص ها رشد پیدا نکند موفق نمی شود.
وی عنوان کرد: شاخص هایی را مشخص کردیم که بر اساس آنها میزان و درصد موفقیت عملکرد مثبت دستگاه ها در توسعه نظام الکترونیک مشخص می شود.
وی افزود: زمانی که دستگاهی در شاخص هایی برگزیده می شود به این معناست که آن دستگاه در آن شاخص ها متتخب بوده نه اینکه نسبت به سایر مدیران برتر است.
انصاری با اشاره به طرح اصلاح نظام اداری و برنامه ای اعلام کرد:  دستگاه های اجرایی استان در این بخش باید بیشتر تلاش کنند چراکه تحقق این مهم موجب توسعه استان می شود.
وی تدوین و تعمیم حقوق شهروندی در نظام اداری کشور را از مهم ترین دستاوردهای دولت دانست و عنوان کرد: در منشور حقوق شهروندی در نظام اداری سهم مردم از حقوق شهروندی و ملاک هایی برای ارزیابی برخورد با ارباب رجوع مشخص شده است.
وی اعلام کرد: ما به عنوان خدمتگزاران مردم و کارگزاران دولت این حقوق را باید برای آحاد مردم تعیین کنیم، این امر از مهم ترین اولویت های دولت در راستای تحقق اهداف اصلاح امور اداری است.
رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور اعلام کرد: متاسفانه در گزارشی که اخیرا به‌عنوان مطالعه آسیب های اجتماعی در کشور مطرح شد میزان رضایتمندی مردم در برخورد با آن ها و اجرای بدون رابطه قوانین در ادارات بیش از ۷۰ درصد بوده و این نشان از ذهنیت منفی مردم نسبت به عملکرد نظام اداری است. 
وی تاکید کرد: ما باید تلاش کنیم که ذهنیت مردم را نسبت به عملکرد نظام اداری مثبت کنیم و این یعنی تدوین حقوق شهروندی در نظام اداری.
انصاری  توسعه دولت الکترونیک را از مهم ترین برنامه دولت دانست و گفت: اراده دولت در این زمینه این است که تا پایان دولت دوازدهم همه بسترهای دولت الکترونیک آماده شود و مردم بتوانند از طریق میز خدمت ادارات امورات خود را به خوبی انجام دهند و این باید مورد اهتمام تمامی مسئولان اجرایی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی در الکترونیکی کردن خدمات خود اقدامات خوبی را انجام داده است افزود: در حال حاضر تفکر منفی نسبت به عملکرد جهاد کشاورزی در جامعه روستایی بسیار کم است.
معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مابقی دستگاه های اجرایی نیز باید این روند را در پیش گیرند, اعلام کرد: ما باید بتوانیم میز خدمت فیزیکی را تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده و میز خدمت الکترونیکی را نیز تا پایان آذر ماه سال آینده در دستگاه های ملی فراهم کنیم.
انصاری ادامه داد: از برنامه های دیگر دولت الکترونیک در تعمیم حقوق شهروندی دستگاه هاي اداری شایسته گزینی در تامین نیروی اداری است.
وی بیان کرد: تصور به کارگیری همه مردم به صورت نیروی انسانی در ادارات غلط است، چراکه هم مردم حق دارند از بهترین خدمات بهره مند شوند و هم کسانی که می خواهند استخدام شوند باید از نظام برابر بهره مند شوند.
رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور با اشاره به اینکه از امسال تمام استخدام ها در ادارات براساس آزمون استخدامی خواهد بود، افزود: با انجام این کار ما ریشه تبعیض و هر نوع جذب غیر آزمون را در استخدامی ها خشکانده ایم چراکه دستگاه های دولتی جایی است که باید شایسته ترین افراد برای خدمت به مردم در آنها به کار گرفته شود و تحقق این مهم فقط از طریق آزمون استخدامی صورت می گیرد.
وی بحث ارتقای رضایتمندی مردم از نظام اداری و توسعه دولت الکترونیک را دو برنامه مهم دولت اعلام کرد و یادآور شد: تمامی دستگاه های اجرایی باید این دو مهم را در دستور کار خود قرار دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: