• پنجشنبه ۱۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-3292-5
  • خبرنگار : 68018
  • منبع خبر : گزارش

در کارگروه ستاد اقتصاد مقاومتی استان مطرح شد؛

تحصیل کرده ها بیشترین نرخ بیکاری کردستان را تشکیل میدهند

در  کارگروه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کردستان مطرح شد: بیشترین نرخ بیکاری در استان ما بین جوانان تحصیل کرده است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، بهرام نصرالهی زاده امروز 14 دی ماه در نهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کردستان، ضمن اشاره به اینکه ستاد اقتصاد مقاومتی استان در 6 محور برنامه ریزی  تدوین شده است، اظهار کرد: این برنامه ها دراز مدت است که در آن مسیر راه استان در آن مشخص است.

رئیس سازمان برنامه ریزی و بودجه استان ضمن اشاره به اینکه در این برنامه ریزی در بعد زیر ساخت و حوزه اقتصادی روند خوبی داشته است، عنوان کرد: سیمای بیکاری در استان کردستان  یکی از مسائل مهم استان کردستان است که  تدوین آن اجرایی شده است و امروز به اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی استان تحویل داده خواهد شد.

وی تصریح کرد: سیمای بیکاری استان کردستان که توسط خود مردم اعلام شده است بر مبنای سرشماری سال 1395 بر اساس جنسیت، سن، شهر و روستا است.

در ادامه این جلسه محمود سالمی بوکانی  معاون آمار  سازمان برنامه و بودجه کردستان در خصوص تشریح آمار سیمای بیکاری استان کردستان، ذکر کرد:  جمعیت استان کردستان 1 میلیون و 603 هزار نفر است که از این میان  تقریبا 30 درصد شاغل  به تعداد 474 هزار نفر است.

وی با بیان این مهم  که   6 درصد از جمعیت استان  به تعداد 92و  هزار و 483 جامعه بیکار بوده است، افزود:  از سن 10 سال به بالا که 14 درصد را تشکیل میدهند  از این جامعه  شامل می شود  و مشغول به تحصیل هستند.

معاون آمار  سازمان برنامه و بودجه کردستان با اشاره به اینکه  سن 0 تا 9 سال را جز جامعه غیر فعال استان هستند، ذکر کرد: در جامعه استان کردستان سنین  10 سال به بالا  به دو گروه فعال و غیر فعال تقسیم می شوند که تعداد 10  سال به بالا یک میلیون و 335 هزار بوده که 83 درصد از جامعه است.

سالمی بوکانی در ادامه گفت:  نرخ مشارکت در سرشماری سال 95 حدود 42.5 بوده که افزایش زیادی نسبت با 5 سال گذشته  داشته ایم و در این زمینه  مجموعه فعال جامعه اضافه شده است.

وی با اشاره به اینکه این افزایش مشارکت در سطح جامعه ناشی از حضور زنان در عرصه کار هستند، خاطرنشان کرد: بیشترین آمار بیکاری در استان کردستان مربوط به جوانان تحصیل  کرده  20 تا 24 ساله است.

معاون آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان نیز در این آیین با بیان اینکه با توجه به سرشماری سال 1395 استان کردستان دارای 16.3 درصد جامعه بیکاری دارد و در رتبه سوم کشوری قرار دارد افزود: بیشترین میزان بیکاری جامعه استان  نیز جوانان تحصیل کرده بین سنین 20 تا 24 ساله هستند.

سالمی بوکانی افزود: تقریبا 2.8  درصد کل بیکاران کشور در استان کردستان هستند و در این زمینه استان  جایگاه سوم را در کشور دارد.

معاون آمار  سازمان برنامه و بودجه کردستان  وضع سکونت بیکاران در استان کردستان  21 درصد آن در  روستاها و مابقی در شهر ها هستند  و نرخ بیکاری در  شهرها 1.5 برابر دروستاها و نرخ بیکاری در شهرها 11.2 است.

وی با اشاره به اینکه کل بیکاران استان 74 درصد مرد و 26 درصد زنان هستند، گفت:  بیشترین بیکاری در بین جوانان 15 تا 29 سال است و  بیشترین تعداد میزان شامل زنان 20 تا 24 سال است سالمی بوکانی بیشترین مشکل بیکاری در استان را  مربوط به جوانان تحصیل کرده دانست و اظهار کرد: بیشترین آمار بیکاری در استان کردستان مربوط به شهرستان سنندج و بعد از آن مریوان با 28 درصد در جایگاه دوم قرار دارد.

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: