• یکشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-2590-5
  • خبرنگار : 68003
  • منبع خبر : گزارش

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری جهاددانشگاهی و کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان

جهاددانشگاهی و کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان در راستای کاهش قاچاق کالا و ارز و استفاده از کالاهای داخلی و فرهنگ‌سازی بیشتر در این زمینه تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، رضا میرزایی، در نشست انعقاد تفاهم‌نامه با جهاددانشگاهی که امروز، 10 دی ماه در سالن جلسات جهاد برگزار شد، اظهار کرد: این تفاهم نامه در راستای همکاری فرهنگی، هم‌افزایی و هم‌سویی هر چه بیشتر با جهاددانشگاهی در راستای کاهش قاچاق کالا و ارز و استفاده از کالاهای داخلی و فرهنگ‌سازی بیشتر برای این امر منعقد می‌شود.

وی افزود: 70 درصد از اقدامات کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پیشگیرانه بوده و فقط 30 درصد این اقدامات در حوزه مبارزه با پدیده قاچاق بوده است.

میرزایی با اشاره به اینکه کاهش قاچاق کالا و ارز نیازمند اقدامات فرهنگی و فرهنگ سازی است، بیان کرد: اختصاص اعتبار برای انجام کار فرهنگی هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری برای آینده است که باید این امر مورد توجه همه دستگاه‌های فرهنگی قرار گیرد.

وی با ابراز گلایه از اینکه در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز همه دستگاه‌های فرهنگی پای کار نمی آیند، عنوان کرد: جهاددانشگاهی علیرغم اینکه در این راستا مأموریت و وظیفه‌ای برعهده ندارد، اما با وجود اهمیت موضوع همواره با این کمیسیون همکاری لازم را داشته است.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان با اشاره به اینکه قاچاق ضربه مهلکی به اقتصاد کشور و استان وارد می‌کند، اعلام کرد: مرزها را نمی‌توان به طور کامل کنترل کرد اما با فرهنگ‌سازی به راحتی می‌توان از رشد این پدیده شوم جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: با بحث سخت‌افزاری و نیروی انتظامی و مرزبانی هیچگاه نمی‌توان با قاچاق مقابله کرد بلکه با  فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن مضرات قاچاق کالا می‌توان این امر را کاهش داد.

میرزایی یادآور شد: با توجه به دیندار بودن مردم استان با فرهنگ‌سازی لازم باید مسیر کسب درآمد و روزی حلال را به مردم آموزش داد که این امر بهترین راهکار برای مقابله با پدیده قاچاق است.

چیا سهراب‌نژاد، رئیس جهاددانشگاهی کردستان در ادامه این نشست گفت: امیدورایم این تفاهم نامه منشأ کارهای خوب و فاخری در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز باشد.

وی افزود: جهاددانشگاهی کردستان دارای استعداد و پتانسیل های زیادی است که در زمینه فرهنگ سازی در بخش های آموزشی، پژوهشی و علمی می‌تواند یاریگر کمیسیون مبارزه به قاچاق کالا و ارز استان باشد.

سهراب‌نژاد، اعلام کرد: جهاددانشگاهی کردستان می تواند برنامه‌های مختلف فرهنگی در زمینه فرهنگ سازی مقابله با قاچاق کالا و ارز و مصرف کالای داخلی انجام دهد.

وی افزود: جهاددانشگاهی در راستای رسالت و مأموریت اصلی خود یک مجموعه دانشگاهی از دانشجویان استان را در زیر مجموعه خود دارد که می‌تواند این مجموعه را به عنوان مبنای فعالیت‌های خود در زمینه فرهنگ‌سازی مقابله با قاچاق کالا و ارز قرار دهد.

رئیس جهاددانشگاهی کردستان در پایان یادآور شد: امیدواریم با استفاده از پتانسیل‌های جهاددانشگاهی بتوانیم اهداف کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در جامعه بهتر نهادینه کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: