• پنجشنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1194-5
  • خبرنگار : 68003
  • منبع خبر : گزارش

گستردگی فرهنگ و هنر نیازمند هویت‌های قومی و محلی است

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: شاید بعد از صحبت های جهانی شدن، صاحبنظران نگران موضوعات قومی و فکری بومی بودند که این هویت‌ها آسیب ببینند، اما خوشبختانه فرهنگ های دیرینه جهانی، امروز به هویت های شخصی و مولفه های فردی شان بیشتر فکر می کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، مجید ملانوروزی، امروز، هفتم دی ماه در آیین اختتامیه دومین دوسالانه خوشنویسی کوردی اظهار کرد: هنرمندان ما می‌توانند با تکیه بر فرهنگ خود آثار خلاق و فردی با زبان جهانی داشته باشند.

وی با بیان اینکه امروز در گستردگی فرهنگ و هنر نیازمند هویت‌های قومی، محلی و بومی هستیم، افزود: شاید بعد از صحبت های جهانی شدن، صاحبنظران نگران موضوعات قومی و فکری بومی بودند که این هویت‌ها آسیب ببینند، اما خوشبختانه فرهنگ های دیرینه جهانی، امروز به هویت های شخصی و مولفه های فردی شان بیشتر فکر می کنند.

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: امروز در فضای جهانی می شود بومی و جهانی بود و همچنان که هنر و هنرمندان کردستان همچنون خانواده کامکارها، صادق ایوبی و هادی ضیالدینی از تکنیک جهانی برخوردارند.

وی اعلام کرد: موضوعی که امروز به شدت مورد حمایت وزارت ارشاد است، کمک و راه اندازی جریان های مبتنی بر ادبیات بومی محلی و کهنسال است که هنری چون خوشنویسی ملی را با فرهنگ بومی و محلی کوردی پیوند می زند.

ملانوروزی بیان کرد: زبان کوردی می تواند با زبان شناسی شکسته و نستعلیق ایرانی بیشتر خودش را نشان دهد و این از خوش سلیقه گی هاست که پیوند داده شده است.

وی با بیان اینکه ادبیات، زبان، فرهنگ و موسیقی این منطقه متفاوت است، عنوان کرد: ما در سپهر زیبا شناسی کردستان نقشینه های زیادی داریم که جهانی هستند و با وجود تفاوت های که دارند در عین حال در زیر چتر ایران اسلامی است.

مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: حتما خوشنویسی ما این اجازه را می‌دهد که به زبان کوردی نوشته شود و حتما ادبیات و فرهنگ کوردی همچون فتوت، صفا، انسانیت و سلحشوری می تواند در عین حال بومی بودن، مولفه های خودش را در حوزه نستعلیق پیدا کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: