• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1891-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی:

چرخه اشتغال در کردستان زنگ زده و در حال از کار افتادن است

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وضعیت بیکاری در کردستان وضعیت مناسبی نیست، خواستار توجه ویژه به معضل بیکاری در کردستان شد.
به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، محسن بیگلری شامگاه امروز در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان کردستان با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در سالن شهدای دولت استانداری کردستان برگزار شد، اظهار کرد: برخلاف چرخه امنیت در استان کردستان که خوب می چرخد، چرخه اشتغال زنگ زده و در حال از کار افتادن است.
وی با اشاره به اینکه درآمد سرانه استان کردستان نصف درآمد سرانه کشور است، افزود: نرخ بیکاری زنان شهری کردستانی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از بین سنین  15 تا 24 ساله 74.6 درصد زنان شهری کردستانی بیکارند، تصریح کرد: اگر این سن را به 15 تا 29 سال اضافه بکنیم 69.4 درصد زنان ما بیکار هستند که این امر به هیچ عنوان منصفانه و زیبنده استان فرهنگی کردستان نیست.
وی بالاترین آمار بیکاری کردستان را در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی اعلام و بیان کرد: استان کردستان رتبه دوم را با بیکاری 29.4 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی داراست که بیشترین میزان این بیکاری را در فارغ التحصیلان رشته علوم کامپیوتر شاهد هستیم.
بیگلری با مثبت ارزیابی کردن هدف تعیین شده در طرح تکاپو، تحقق این مهم را نیازمند بسترسازی دانست و ادامه داد: استان کردستان پتانسیل های بالقوه بسیاری را داراست، که در صورت بهره‌برداری از این پتانسیل ها قسمت اعظم بیکاری جوانان این استان مرتفع خواهد شد.
وی در ادامه آمار بیکاری سنین 15-24 ساله در کل کشور را 3.1 درصد دانست و گفت: این رقم نسبت به سال 94 افزایش یافته که در استان کردستان نیز به تبع به 6.2 درصد که 12 درصد بیشتر از میانگین کشوری است رسیده است.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه در سنین بیکاری 15 ساله به بالا نیز نرخ بیکاری به بیش از 15 درصد رسیده است، اظهار کرد: بیکاری در سنین 15 تا 24 ساله از 35 درصد در سال گذشته به 42.1 درصد در سال جاری رسیده است.
وی با تأکید بر اینکه آمارها بسیار نگران کننده است، خاطرنشان کرد: رفع این نگرانی نیازمند اهتمام ویژه به استان کردستان است.
بیگلری با اشاره به اینکه در طرح اشتغال فراگیر اگر استان کردستان بتواند جذب منابع مالی داشته باشد از 642 میلیارد تومان می توان آن را به هزار میلیارد تومان افزایش داد، یادآور شد: هم اکنون زمان وفای به وعده‌ای است که در خصوص استان کردستان در زمینه تخصیص بودجه داده شده است تا بتوان پروژه های استان را راه اندازی و ختم به نتیجه مطلوب کرد.
بیگلری توجه به اشتغال روستاها را نیز از الزامات کنونی دانست و گفت: در بحث اشتغال در روستاها 380 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که امید است با دید مثبت به این حوزه اشتغال پایدار نگریسته شود. 
وی مردم استان کردستان را مردمان نجیب و شایان احترام دانست و گفت: با وجود آمار بالای بیکاری در کردستان خوشبختانه مردمان نخیب و فهیم این خطه بهترین جایگاه را در میان استان‌های کشور از نظر مطلوبیت و آمار پایین جرم و سرقت را داراست که نشان از نجابت، صداقت و سلامت این مردم دارد.
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه استان کردستان با دارا بودن 33 سد، 6 میلیارد مکعب آب ذخیره پشت سدها دارد، گفت: دو برابر میانگین سالیانه بارندگی در استان کردستان رخ می دهد. 
وی افزود: با این اوصاف وضعیت استفاده از آبهای استان کردستان برای مردمان این دیار در وضعیت مطلوبی نیست و خود این مردم از این نعمت الهی کم بهره و حتی محروم هستند.
بیگلری گفت: علی‌رغم اینکه کردستان حوزه آبخیز 5 استان دیگر است، میانگین کشاورزی آبی در استان کردستان 10 درصد است، در حالی که میانگین کشور 47 درصد می باشد. 
وی با تأکید بر اینکه انتظار می‌رود میانگین سرانه آب استان کردستان به میانگین کشور ارتقا یابد، تحقق این هدف را بسترساز برپایی عدالت برشمرد و گفت: عدم انتقال آبهای استان کردستان منجر به توسعه کشاورزی منطقه و تولید ثروت خواهد شد.
بیگلری در پایان با اشاره به وضعیت بانک ها، خاطرنشان کرد: همدلی و همراهی بانک ها در زمینه اشتغال مطلوب نیست.
وی افزود: با نظارت و کمک وزارت کار، تعاون و امور اجتماعی می توان نسبت به اعمال سلیقه ای بانک‌ها در پرداخت وام و شرط و شروط هایی که در هیچ قاعده و قانونی نیست جلوگیری کرد.
بیگلری با تأکید بر جلوگیری از اخذ سود مرکب، یادآور شد: سود مرکب در بسیاری از موارد منجر به ورشستگی تولیدکنندگان خواهد شد، لذا خواهشمند است در بودجه 97 و در برنامه های آتی این مقوله به صورت جدی پیگیری و رفع و رجوع شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: