• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1091-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان اعلام کرد:

انهدام 46 باند قاچاق در کردستان طی 9 ماهه امسال

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان گفت: امسال 46 فقره باند قاچاق در استان متلاشی‌شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، رضا میرزایی امروز یک‌شنبه(4 دی) در سومین نشست دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان که با حضور خبرنگاران استان برگزار شد، اظهار کرد: حدود 53 دستگاه در حوزه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مسئولیت دارند که طی دو سال گذشته به عنوان کمیسیون برتر در سطح کشور معرفی شده‌ایم.

وی افزود: 12 کارگروه فعال و تخصصی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان کردستان مشغول به فعالیت هستند که در این 12 کارگروه از ظرفیت تمامی دستگاه‌های استان استفاده کرده‌ایم.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان با بیان اینکه به دنبال انجام کارهای کیفی هستیم، عنوان کرد: سال گذشته 13 جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان برگزار شد و امسال هم تاکنون هشت جلسه را برگزار کرده‌ایم.

وی به فعالیت کمیته بررسی پرونده‌های برائت یافته اشاره و اعلام کرد: امسال 17 جلسه این کمیته برگزار شده است که 591 پرونده را که حکم برائت خورده بودند بررسی کردیم.

میرزایی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: تنها استانی هستیم که 75 قلم کالای اساسی را از طریق بازارچه‌های مرزی وارد کشور می‌کند.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان به طرح تجمیع بازارچه‌های موقت مرزی که در جهت ساماندهی این مناطق توسط هیات دولت به تصویب رسیده اشاره کرد و ادامه داد: در راستای این مصوبه مرز «گله سوره» و «هنگه ژال» در شهرستان بانه در مرز سیرانبند ادغام خواهند شد.

وی تصریح کرد: این بازارچه‌ها با هدف کمک به معیشت مردم، محرومیت زدایی و پیشگیری از قاچاق و مهاجرت روستاییان به شهرها شکل گرفتند که متاسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم در این بازارچه ها به اهداف نظام و دولت دست یابیم و این مسئله خوب مدیریت نشده است.

میرزایی با اشاره به اینکه در راستای ساماندهی بازارچه های مرزی طرح استانی چرخش کالا را در استان اجرا کردیم، افزود: همچنین مصوب کردیم که افراد گردشگری که به استان کردستان می آیند و در مناطق تجاری بانه و مریوان اقدام به خرید کالاهای اساسی می‌کنند هر فرد بتواند تا 2 قلم کالا را خریداری و جابجا کند.

وی در ادامه بهره گیری از ظرفیت گروه‌های مرجع را در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دیگر اقدامات کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان برشمرد و گفت: برگزاری نشست صمیمی با نخبگان، روحانیون، سازمان های مردم نهاد، مدیران و مربیان پرورشی مدارس و دانش آموزان و دانشجویان از جمله اقدامات صورت گرفته است.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان به گشت‌های بازرسی در واحدهای عرضه هم اشاره و تصریح کرد: امسال در این زمینه در واحدهای عرضه کشاورزی 633 مورد گشت صورت گرفته که 279 پرونده در این زمینه تشکیل شده است.

وی از 10 مورد انهدام لوازم آرایشی و بهداشتی در سال جاری خبر داد و ارزش ریالی این لوازم را 10 میلیارد و 37 میلیون تومان اعلام کرد.

کشف  37 کیلوگرم طلای خارجی در کردستان

میرزایی ادامه داد: همچنین طی 9 ماهه سال جاری 37 کیلوگرم طلای خارجی به ارزش پنج میلیارد و 500 میلیون تومان در استان کشف و ضبط شد.

وی همچنین به انهدام 28 مورد باند سازمان یافته مشروبات الکلی در استان اشاره و تصریح کرد: در این زمینه 9 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش کشفیات داشته‌ایم.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان ادامه داد: طی مدت مذکور 66 میلیون و 91 هزار نخ سیگار در استان کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته پنج درصد افزایش داشته است.

وی به آمار کشفیات دیگر کالاهای قاچاق طی 9 ماهه امسال اشاره و اعلام کرد: پنج میلیون و 170 هزار قلم لوازم آرایشی و بهداشتی با 303 درصد افزایش، سه میلیون و 590 هزار قلم با 56 درصد کاهش، 30 هزار و 937 دستگاه موبایل با سه درصد کاهش و 314 هزار و 386 لیتر سوخت با 34 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان کشفیات داشته‌ایم.

میرزایی همچنین میزان کشفیات البسه را 400 هزار و 867 ثوب با 26 درصد کاهش، لوازم صوتی و تصویری را 115 هزار و 55 دستگاه با 64 درصد افزایش، برنج 38 هزار و 690 کیلوگرم با 61 درصد کاهش، چای هشت هزار و 894 کلیوگرم با 39 درصد کاهش، پارچه 42 هزار و 85 متر با 66 درصد کاهش و احشام سه هزار و 759 راس با 10 کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته اعلام کرد.

وی ادامه داد: امسال 46 فقره باند قاچاق در استان متلاشی شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو درصد افزایش داشته است.

تشکیل 4365 فقره پرونده در زمینه قاچاق

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان خاطرنشان کرد: در مجموع امسال تاکنون چهار هزار و 365 فقره پرونده در زمینه قاچاق در استان تشکیل شده که کاهش 17 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

وی در پایان از اجرایی شدن طرح ریجستری گوشی‌های موبایل در استان طی آینده نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد: این طرح گام به گام اجرا می شود که قرار است ظرف چهار ماه آینده تمامی گوشی‌هایی که سریال ندارند فعال نشوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: