• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-3691-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

قوانین، آموزش و فرهنگسازی در مقابله با بلایای طبیعی مورد توجه قرار گیرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان توجه به قوانین، آموزش و فرهنگسازی میان مردم در زمینه ساخت و ساز مجاز و مقابله با سوانح و بلایای طبیعی را یک ضرورت جدی عنوان کرد.  
به گزارش ایسنا منطقه کردستان، مهندس امیر قادری روز یکشنبه در کارگاه آموزشی دو روزه آمادگی و مقابله با حوادث طبیعی و آشنایی با آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله، (استاندارد 2800) اظهار کرد: در این حوزه به طور مرتب کارگاه های آموزشی دشر سطح استان برگزار شده است، چرا که آموزش به ویژه در زمینه مقابله با زلزله و سایر حوادث طبیعی بسیار مثمرثمر خواهد بود.

وی با بیان اینکه ایران از نظر این سوانح دارای شرایط خاصی است، گفت: یک درصد جمعیت جهان در ایران قرار دارد، در حالی که شش درصد حوادث و بلایای طبیعی در کشور ما اتفاق می افتد، لذا باید آمادگی لازم برای مقابله با این سوانح را داشته باشیم.

معاون عمرانی استاندار کردستان افزود: امروزه زندگی عمومی در کشورهای در حال توسعه متخصصان و برنامه ریزان شهری را با چالش مواجه کرده و بنابراین نیاز است قوانین، آموزش و فرهنگسازی جدی گرفته شود.

قادری خاطرنشان کرد: استانداری، راه و شهرسازی، نظام مهندسی و شهرداری مسئولیت زیادی در اجرا و نظارت بر ساخت و ساز دارند.

وی هشدار داد: هم در هسته مرکزی شهرها، هم بافتهای حاشیه ای و اسکان غیررسمی و هم در ساخت و سازهای جدید و مهندسی ساز مشکلاتی وجود دارد.

معاون استاندار کردستان گفت:  تقریبا 50 درصد جمعیت شهر سنندج در 20 تا 25 درصد از مساحت این شهر زندگی می کنند و عمدتا ساخت و ساز انجام شده در آنها مسئله ساز است و اگرچه شهرهای استان با هم تفاوت هایی دارند، اما همگی با خطر زلزله مواجه هستند.

قادری در ادامه با اشاره به اقدامات به موقع در شورای فنی استان گفت: با واحدهایی که تولید مصالح غیراستاندارد داشته اند به کرات برخورد و پلمب شده اند، اما در این زمینه علاوه بر استان باید در سطح کشور نیز پیگیری هایی انجام شود.

وی تاکید کرد: قانون مسئولیت مستقیم در جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز را برعهده شهرداری ها گذاشته است و در ماده 100 تکلیف کرده مالکان واقع در محدوده و حریم شهرها لازم است از شهرداریها پروانه بگیرند و در غیر اینثورت برخورد شود.

معاون استاندار کردستان تصریح کرد: در کنار مسئولیتهای قانونی ک دستگاه ها برعهده دارند مردم هم باید آموزش لازم را در خصوص چرایی استفاده از مصالح استاندارد فرابگیرند و سختگیری ها در این زمینه کامل اعمال شود.

قادری افزود: در نقاط روستایی هم بنیاد مسکن، بخشداری ها و فرمانداری ها باید حساسیت لازم را در خصوص ساخت و سازها داشته باشند.

وی افزود: تسهیل گری و تغییر در ضوابط و مقررات و شفاف سازی آنها از مواردی است ک برای رونق ساخت و ساز مجاز باید مورد توجه قرار بگیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: