• شنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-2690-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

مدیرکل زندان های کردستان عنوان کرد:

ارائه مشاوره روانشناسی به 2500 زندانی در کردستان

مدیرکل زندان های استان کردستان گفت: در شش ماهه اول سال جاری نیز 2 هزار و 543 مورد مشاوره فردی و همچنین 317 مورد مشاوره گروهی به زندانیان استان ارائه شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، اسحاق ابراهیمی در جمع خبرنگاران استان کردستان، وجود نیروهای روانشناس در زندان را دارای اهمیت و حساسیت های ویژه دانست و در این باره گفت: روانشناسانی که در خارج از زندان خدمات روانشناسی ارائه می دهند در حقیقت با افرادی سر و کار دارند که از نعمت آزادی برخوردارند که این مهم به نوبه خود شرایط مساعدی را برای ارائه خدمات فراهم می کند اما روانشناسان زندان با مددجویانی روبرو هستند که اختلالات روانی در آنها به حدی بوده که منجر به ارتکاب جرم شده و در حبس به سر بردن و دوری از خانواده و ... نیز  ناهنجاری های روانی را در آنان دوچندان کرده است.  

وی به نقش روانشناسان مراکز اصلاحی و تربیتی در بازگشت سعادت مندانه زندانیان به جامعه اشاره کرد و افزود: در حقیقت هدف از مجازات حبس توانبخشی اخلاقی، روحی و روانی به افراد برای بازگشت به جامعه است که در این راستا روانشناسان در زندان ها با ارائه خدمات روان درمانی و سلامت روانی به زندانیان، کمک می کنند تا با موضوعاتی مانند پرخاشگری، اعتیاد، کاهش اعتماد به نفس، مشکلات خانوادگی و اجتماعی و ... که منجر به اعمال مجرمانه شده آشنا و اینگونه ناهنجاری های رفتاری در زندانیان درمان شود. 

مدیرکل زندان های کردستان با برشمردن خدمات روانشناسی و روان درمانی که به زندانیان در مراکز اصلاحی و تربیتی استان ارائه می شود، عنوان کرد: در زندان ها خدمات روانشناسی مختلفی از جمله مشاوره های فردی و گروهی برای زندانیان و خانواده های آنان و آموزش های مهارتی مانند کنترل خشم، اعتماد به نفس، درک متقابل، ارتباط موثر با خانواده و اجتماع، پیشگیری از اعتیاد و ... به مددجویان ارائه می شود.  

وی در خصوص نحوه فعالیت کلینیک های مثلثی در زندان های استان بیان کرد: در کلیلینک های مثلثی که حول سه محور بیماریابی فعال و درمان ایدز و هپاتیت، پیشگیری از اعتیاد و درمان آن و بیماریابی STI یا همان بیماری های آمیزشی و درمان آنها فعالیت می کند، آموزش های مرتبط در هریک از محورهای ذکر شده به زندانیان و خانواده های آنها با برگزاری کلاس های فردی و گروهی و کارگاه های تخصصی صورت می پذیرد؛ ضمنا برای مددجویان تحت پوشش کلینیک های مثلثی پرونده های الکترونیکی تشکیل و کلیه اقدامات انجام شده برای هر مددجود، به صورت الکترونیکی ثبت می شود.

ابراهیمی از جمله دیگر خدمات روانشناسی را گرفتن آزمون های روانشناسی بیان کرد و در این خصوص گفت: از دیگر وظایف روانشناسان زندان، گرفتن برخی آزمون‌های روانشناسی از زندانیان جدیدالورود است که این آزمون‌ها شامل آزمون های شخصیت، هوش و همچنین مصاحبه های بالینی است.

وی افزود: این آزمون‌ها، یک ارزیابی کلی برای تشخیص اختلال‌های روانی عمده در زندانیان مانند اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، شخصیت مرزی، افسردگی اساسی و ... را در اختیار روانشاسان قرار داده و به این ترتیب اقدامات لازم در جهت درمان این افراد برنامه ریزی و به اجرا در می آید.  

مدیرکل زندان های کردستان با تاکید بر این موضوع که روانشناسان زندان باید به توانایی تغییر انسان ها اعتقاد داشته باشند، بیان کرد: کار در زندان ها به خصوص برای افرادی که ارتباط تنگاتنگ با زندانیان و مشکلات آنان دارند دارای دشواری ها و حساسیت های ویژه ای است از جمله این افراد روانشناسان هستند که دارای ارتباطی مستقیم و تاثیرگذار با زندانیان هستند لذا می بایست ضمن داشتن اخلاقی خوش با صعه صدر و انگیزه و اراده قوی و اعتقاد قلبی بر ایجاد تغییر نگرش و رفتار در زندانیان در محیط پر استرس زندان وظایف خود را عملی کنند.  

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود با بیان این مطلب که در حال حاضر 500 نفر از مددجویان زندان های استان تحت پوشش خدمات مشاوره و روانشناسی قرار دارند، اظهار کرد: در شش ماهه اول سال جاری نیز 2 هزار و 543 مورد مشاوره فردی و همچنین  317مورد مشاوره گروهی به زندانیان استان ارائه شده است. 

ابراهیمی با اشاره به خدمات روانشناسی که به خانواده های زندانیان ارائه می شود، گفت: در شش ماهه نخست امسال 180 خانواده زندانی با هدف کاهش آسیب در میان آنان از جمله طلاق، تحت خدمات روانشناسی قرار گرفتند.

 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: