• پنجشنبه ۹ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-1990-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

مدیرعامل بانک خون بند ناف:

ذخیره سازی ۱۰۰ هزار نمونه در بانک خون بند ناف کشور

مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان گفت: تاکنون 15 هزار نمونه در بانک خون عمومی و بیش از ۸۵ هزار نمونه در بانک خون خصوصی ذخیره سازی شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، مرتضی ضرابی امروز پنج شنبه 9 آذرماه در نشست خبری در جمع خبرنگاران استان کردستان، اظهارکرد: موضوع ذخیره سازی سلول های بنیادی در اوایل دهه هشتاد در دنیا مطرح و پژوهشگاه رویان هم در این زمینه وارد عمل شد که پژوهشگران ما فعالیت‌ها و آموزش هایی را در این زمینه دیدند.

وی افزود: بحث سلول های بنیادی به عنوان انقلابی در خدمات پزشکی مطرح شده که خوشبختانه به تایید مقام معظم رهبری هم رسیده است.

مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان عنوان کرد: اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به خانواده ها در زمینه سلول های بنیادی بند ناف در ارتقای سطح سلامت جامعه بسیار موثر است.

وی ادامه داد: ما امروز شاهد حرکت های بسیار خوبی در کشور و مراکز تحقیقاتی خود هستیم و پژوهشگاه رویان و دیگر مراکز تحقیقاتی کشور به پیشرفت های خوبی در این زمینه دست یافته اند.

ضرابی در ادامه سخنان خود به تعریف ویژگی سلول های بنیادی پرداخت و گفت: سلول بنیادی سلولی است که دارای دو ویژگی باشد که هم بتواند خودش را تولید کند و بازتولید داشته باشد و هم در عین حال به سلول دیگری تمایز داشته باشد و تخصصی شود.

وی ادامه داد: امروزه معتقدند همه قسمت های بدن سلول بنیادی دارند و ما انواع سلول های بنیادی را داریم.

مدیرعامل بانک خون بند ناف اعلام کرد: در خون بند ناف بین ۸۰ تا ۲۰۰ سی سی خون وجود دارد که مملو از سلول های بنیادی است.

وی همچنین به تاریخچه خون بند ناف اشاره و بیان کرد: اولین پیوند در بیماری های بدخیم در دنیا در سال ۱۹۹۳ انحام شد.

ضرابی در ادامه سخنان خود به تشریح انواع خون بند ناف اشاره و بیان کرد: ما دو الگو برای بانک های خون بند ناف داریم که بند ناف عمومی و خصوصی دو نوع مذکور هستند؛ بانک خون بند ناف عمومی را خانواده ها اهدا و دولت و مراکز خیریه از آن حمایت می کنند و بانک خون خصوصی هم معمولا خانواده ها برای خود نگهداری کرده و قرارداد بسته و ذخیره ساری می کنند.

وی عنوان کرد: در دنیا تاکنون ۷۵۰ هزار نمونه در بانک عمومی و سه میلیون نمونه در بانک خصوصی ذخیره سازی شده است و 35 هزار نمونه نیز تا کنون مورد پیوند قرار گرفته است.

مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان تصریح کرد: در ایران هم تاکنون 15 هزار نمونه در بانک خون عمومی و بیش از ۸۵ هزار نمونه در بانک خون خصوصی ذخیره سازی شده است.  

وی با بیان اینکه میانگین تعداد سلول های ذخیره سازی شده 880 میلیون بوده است، ادامه داد: ۵۴ درصد نمونه ها متعلق به نوزادان پسر و 46 درصد هم متعلق به نوزادان دختر بوده است.

ضرابی ادامه داد: ۱۴ درصد نمونه ها از زایمان طبیعی و ۸۶ درصد هم از زایمان سزارین بدست آمده است.

وی با عنوان اینکه در اکثر استان ها نمایندگی خون بند ناف را داریم، خاطرنشان کرد: در استان کردستان به عنوان یکی از دفاتر ما تاکنون بیش از ۸۰۰ نمونه ذخیره شده است.

مدیرعامل بانک خون بند ناف به انجام قریب به ۱۰۰ مورد پیوند خون بند ناف در ایران اشاره کرد و یادآور شد: 20 مورد آن مربوط به بانک خون رویان بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: