• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-1994-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

اعضای هیات منصفه مطبوعات کردستان معرفی شدند

هیات منصفه مطبوعات استان کردستان متشکل از اصناف مختلف با حضور مدیران کل دادگستری استان و فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای اسلامی شهر سنندج معارفه شدند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، با حضور مدیران کل دادگستری استان و فرهنگ و ارشاد اسلامی رئیس شورای اسلامی شهر سنندج و اعضای هیات منصفه جدید و قدیم در محل سالن کنفرانس مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج جلسه ویژه معارفه اعضای جدید هیات منصفه استان برگزار شد .

در ابتدای این جلسه جلال قلعه شاخانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان ضمن تشریح وظایف هیات منصفه گزارشی از وضعیت نشریات استان را به سمع و نظر حضار رسانید.

قلعه شاخانی گفت: هم اکنون استان کردستان دارای 70 مجوز رسانه شامل 49 نشریه چاپی و  19 رسانه برخط(خبرگزاری ها و پایگاه های خبری) و الکترونیک غیربرخط و 2 نشریه داخلی انجمن های صنفی بوده و در حال حاضر 80 درصد نشریات چاپی در حال انتشار است .

در ادامه مدیرکل دادگستری استان کردستان در خصوص هیات منصفه مطبوعات و فضای رسانه و مطبوعات استان کردستان اظهار کرد : مطبوعات نماینده افکار عمومی هستند و در میان اقشار جامعه دارای جایگاه والایی است، لذا با توجه به نوع اخبار و گزارشات مندرج در مطبوعات بدون شک جرائیم این حوزه نیز متفاوت خواهد بود براین اساس جرایم مطبوعاتی بایستی در حضور هیات منصفه رسیدگی شود زیرا کار مطبوعاتی کاری شرافتمندانه و دارای اهداف و رسالت عظیمی در سطح جامعه است.

گروسی افزود: نشریات نماینده افکار عمومی هستند و طبیعی است در این حوزه جرایمی نه به قصد از پیش تعیین شده و مشخص باشد بنابراین رای دادگاه برای این نوع جرایم نیز متوجه افکار عمومی خواهد بود؛ خوشبختانه ترکیب هیات منصفه مطبوعات استان کردستان بسیار علمی و شایسته انتخاب شده است .

 

وی ادامه داد: امروز دیگر اطلاع رسانی و تهیه گزارشات رویدادها تنها از کانال مطبوعات چاپی انجام نمی شود بیشتر رسالت اطلاع رسانی برعهده خبرگزاری ها و پایگاه های خبری و همچنین شبکه های پیام رسان است و در هرکجا از جهان اتفاقی روی دهد بلافاصله روی سایت ها و خبرگزاری ها می توان آن را مشاهده کرد.

مدیرکل دادگستری استان کردستان بیان کرد: آنچه امروزه در حوزه رسانه اتفاق می افتد بسیار متفاوت با گذشته است؛ بیشتر جرایم رسانه ای در حوزه فضای مجازی و پیام رسان ها اتفاق می افتد بیشتر بداخلاقی ها در حوزه پیام رسان ها انجام می شود و در واقع جرایم مطبوعات چاپی بسیار کم و ناچیز است.

وی تاکید کرد: نشریات چاپی لازم است با قدرت و توان بیشتر به حوزه رسانه استان کمک کنند تا شایعات و اخبار بعضاً کذب در فضای مجازی کمرنگ و مورد توجه مردم قرار نگیرند.

گروسی افزود: هجمه بزرگی بر سبک زندگی اسلامی به ویژه جوانان ما در حال شکل گیری و نابود کردن این قشر فعال جامعه است مطبوعات بایستی در این زمینه ها فعالت ر از همیشه به راهنمایی و ایجاد الگوه های مناسب به جوانان کمک کنند و راه رستگاری را به نحو احسن برای نسل جوان ترسیم کنند.

رئیس کل دادگستری استان کردستان با بیان اینکه خبرنگاران و هنرمندان با تمام توان در توسعه استان و جلوگیری از انحرافات نسل جوان تلاش کنند، تصریح کرد: اعضای هیات منصفه بایستی با قانون مطبوعات کشور و آیین نامه اجرایی آن تسلط کامل داشته باشند و وظایف اصلی هیات منصفه را به نحو احسن پیش ببرند.

وی خاطرنشان کرد: خدا را شاکریم که در طول دو سال گذشته هیج پرونده رسانه ای در دادگاه های استان طرح نشده است .

هیات منصفه مطبوعات به مدت 2سال به انتخاب رئیس کل دادگستری استان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، رئیس سازمان تبلیغات، امام جمعه مرکز استان و رئیس شورای اسلامی مرکز استان و با حکم نماینده رئیس قوه قضایه کشور معرفی می شوند.

در پایان این جلسه سوگندنامه اعضای هیات منصفه مطبوعات به صورت دسته جمعی قرائت و احکام اعضای هیات منصفه نیز از سوی رئیس کل دادگستری و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به اعضاء اهدا شد.

اعضای هیات منصفه مطبوعات کردستان را توفیق رفیعی، هومن قصری، امید رشیدی، امید ورزنده، فواد حسینی، عباس چوب تاشان، لیلا آژیر، عبدالله فرجی، ماموستا اقبال بهمنی، اسعد اردلان، نجم الدین جباری، فرزام فاروقی، عبید رستمی و عباس داوودنیا تشکیل می دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: