• سه شنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-2591-5
  • خبرنگار : 68003
  • منبع خبر : گزارش

50 درصد از واحدهای تولیدی کردستان خرد هستند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: 827 واحد تولیدی در کردستان وجود دارد که متاسفانه 50 درصد آن‌ها، واحدهای خرد محسوب می‌شوند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان،دره وزمی، در ششمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان کردستان که امروز، هفتم آذرماه با حضور کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: 827 واحد تولیدی در کردستان وجود دارد که 50 درصد آن ها واحدهای خرد محسوب می‌شوند.

 وی افزود: 44 درصد از واحدهای تولیدی بین 10 تا 50 نفر، چهار درصد 50 تا 100 درصد و دو درصد بالای 100 نفر اشتغال به کار دارند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اعلام اینکه 10واحد تولیدی بخش صنعت در استان کردستان بالای 100 نفر اشتغال دارند، بیان کرد: این واحدهای تولیدی در کل برای 17 هزار نفر اشتغال اسمی و 15 هزار نفر اشتغال واقعی ایجاد کرده است.

وی افزود: برای سرمایه گذاری و احداث 50 درصد واحدهای تولیدی در بخش صنعت استان، متوسط 370 میلیون تومان هزینه شده است و رتبه ما در سطح کشور 28 کشور است.

دره وزمی به بخش معدن استان اشاره کرد و افزود: چهاردرصد کل واحدهای معدنی کشور با ذخیره یک درصد و استخراج سه درصد کل کشور را داریم.

وی استان کردستان را قطب تولید طلای کشور عنوان و اعلام کرد: 11 درصد از ذخایر طلای کشور در حالی که مطالعات استان تکمیل نشده در استان کردستان واقع شده است و 50 دردصد شمش طلای تولید کشور در استان تولید می شود.

وی افزود: به ازای هر 24 نفر یک واحد صنفی در استان کردستان وجود دارد،  به دلیل عدم  اشتغال پایدار   در بخش صنعت، مردم استان به سمت صنف رغبت دارند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: سالانه حدود 500 میلیارد تومان صادرات و 5 میلیارد تومان ترانزیت مرزی داریم.

وی اضافه کرد: استان کردستان نسبت به تعدادی استان‌های کم برخوردار از وضعیت عقب‌افتاده ترو توسعه نیافته تر قرار دارد که برای رسیدن به سطح میانگین کشوری نیازمند حمایت بیشتر دولت هستیم.

دره وزمی عنوان کرد: در بحث بانکی حامی تولید نداریم و سرمایه‌گذاران نیز حاضر به دریافت تسهیلات با بهره بانکی 18 درصد نیستند.

وی خاطرنشان کرد: دولت هم نمی‌تواند به تنهایی عقب‌فتادگی استان را جبران کند و در این زمینه نیازمند کمک سرمایه‌گذاران هستیم که آن ها نیز بدون مشوق، رغبتی برای سرمایه گذاری در استان ندارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: