• سه شنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-2491-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

معاون عمرانی استاندار کردستان درخواست کرد:

ضرورت توجه بیشتر به شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان خواستار توجه بیشتر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت شد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، امیر قادری در ششمین جلسه برنامه ریزی و توسعه کردستان که شامگاه سه شنبه در استانداری کردستان برگزار شد، اظهار کرد: سیاست های کلی در ارتباط با شهرها به گونه ای است که به شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت از محل بند " و " تبصره 6 و بند " ه" تبصره یک قانون بودجه و به کلانشهرها از محل ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده 12 درصد به کاهش آلودکی و افزایش سهم ناوگان حمل و نقل عمومی، کمک های دولتی اختصاص می یابد .

وی افزود: اما شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت این کمک های دولتی را دریافت نمی کنند، در حالی که این شهرها می توانند به عنوان یک راه حل مفید برای مشکلات کلانشهرها عمل نمایند و به عنوان شهرهای میانی نقش مؤثری در توسعه منطقه ای داشته باشند .

معاون عمرانی استاندار گفت: در استان کردستان شهرهای سنندج، سقز، مریوان و بانه که 72 درصد از جمعیت شهرنشین استان را در خود جای داده اند از جمله این شهرها هستند؛ لذا توجه ویژه دولت به این شهرهای میانی "با جمعیت بیش از 100 هزار نفر" می تواند در قالب سیاست های برنامه ریزی درون منطقه ای کمک خوبی به رفع مشکلات این شهرها باشد .

درخواست کمک های اعتباری و ماشین آلات برای پسماند و آتشنشانی

قادری در ادامه ضمن درخواست کمک های اعتباری و تأمین ماشین آلات برای پسماند شهرهای استان گفت: در 29 شهر استان، روزانه 1450 تن پسماند تولید می شود و در اکثر این شهرها، کار دفن پسماند به شکل روباز و شیوه پردازش آن سنتی و مکانیزه و عمدتا سنتی انجام می شود و لذا برای حل این مشکل نیازمند اعتبار هستیم.

قادری گفت: با توجه به زلزله خیز بودن استان کردستان نیاز به تأمین نردبان آتشنشانی و بالابر هیدرولیکی یک ضرورت جدی به شمار می رود .

24 درصد کلاس‌های مدارس استانداردهای فنی را دارند

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: با توجه به آمارها، 24 درصد از کلاس های درس مدارس سطح استان اعم از شهری و روستایی از استانداردهای فنی و مقاوم سازی برخوردار هستند و از این نظر در رتبه 30 کشوری قرار داریم .

معاون استاندار کردستان افزود: در زلزله اخیر به 1084 مدرسه شهری و روستایی در کردستان آسیب جدی وارد شد که از این تعداد 134 مدرسه نیازمند بازسازی و 950 مدرسه هم نیازمند مقاوم سازی هستند .

قادری تصریح کرد: با توجه به وجود  2 هزار و 139 هکتار بافت فرسوده در شهرهای مراکز شهرستان های استان، اغلب مدارس در معرض آسیب، درون این بافت های فرسوده قرار دارند .

بدهی 300 میلیارد تومانی شهرداری های استان

معاون عمرانی استاندار کردستان همچنین در خصوص شهرداری های استان نیز به بدهی 300 میلیارد تومانی آنها اشاره کرد و گفت: 280 میلیارد تومان از این بدهی ها، ناشی از مطالبات پروژه های عمرانی و پیمانکاران و 20 میلیارد تومان هم حقوق و مزایای پرسنل شهرداری های سطح استان می باشد .

وی در پایان در خصوص وضعیت اراضی آبی استان تأکید کرد: با وجودی که کردستان به نسبت استان های همجوار بیشترین متوسط بارندگی سالیانه "500 میلی متر" را دارا است، اما کمترین اراضی آبی، یعنی حدود 12 درصد را در اختیار دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: