• سه شنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-2191-5
  • خبرنگار : 68003
  • منبع خبر : گزارش

جبران عقب ماندگی‌های کردستان با هزینه بخشی از اعتبارات دولتی امکانپذیر است

استاندار کردستان گفت: باید کار کنیم که عقب ماندگی موجود در استان، به دلیل حساسیت بسیار بسیار مهم کردستان جبران شود و بتوان فاصله بین استان‌های توسعه یافته و کم برخوردار پر شود و این امر جز با هزینه بخشی از اعتبارات دولتی ممکن نیست.

به گزارش ایسنا، منطقه، کردستان بهمن مردانیا، امروز، هفتم آذرماه در ششمین جلسه  شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برگزار شد،  با اشاره به اینکه کردستان از  یک موقعیت و استرا تژی بسیار حساس در مرز با عراق واقع شده است، اقلیم کردستان عراق در این چند ساله فراز و نشیب‌های زیادی داشته است که هر بار بر استان کردستان تأثیرات خود را گذاشته یا خواهد گذاشت.

وی افزود: در این راستا نگاه ما به استان کردستان باید یک نگاه ویژه و حساس باشد چون ما نمی توانیم بین کردستان و اقلیم فاصله ایجاد کنیم و ما باید کار کنیم که استان کردستان مرکزیتی برای کُردها و کردستانی ها باشد.

استاندار کردستان عنوان کرد: براین اساس باید کردستان مورد توجه قرار گیرد و از بی توجهی‌هایی که در گذشته به این استان شده است، دوری کنیم.

وی اعلام کرد: ما باید این فاصله ایجاد شده بین استان و سایر استان های توسعه یافته را پر کنیم و این امر با شعار امکانپذیر نمی‌شود.

مرادنیا بیان کرد: باید کار کنیم که عقب ماندگی موجود در استان، به دلیل حساسیت بسیار بسیار مهم کردستان جبران شود و بتوان فاصله بین استان‌های توسعه یافته و کم برخوردار پر شود و این امر جز با هزینه بخشی از اعتبارات دولتی ممکن نیست.

مرادنیا با تاکید بر اینکه باید این کمبود و کاستیها جبران شود، عنوان کرد: در بخش آب یک ظلم مضاعف در حق استان شده است ما چند سد را در منابع استان داریم ولی هیچ سودی برای استان نداشته است.

وی افزود: در حال حاضر نیز در سد آزاد همین روند را درپیش گرفته اند و آب این سد به همدان اختصاص می یابد و آب این سد هیچ نفعی برای کشاورزان منطقه ندارد.

استاندار کردستان با اعلام اینکه درآمد سرانه استان نصف میانگین درآمد سرانه کشوری است، بیان کرد: در حال حاضر با تبدیل 47هزار هکتار از اراضی دیم استان به آبی به تولید 900 هزار تن گندم می رسیم که این امر یک هزار و 200 میلیاردتومان درآمد و ثروت در استان ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تمام بخش‌های بازار استان به تاسی از کشاورزی است چراکه استان هیچ صنعتی ندارد، افزود: برهمین اساس رشد بخش اقتصادی موجب رونق سایر بخش ها نیز خواهد شد.

مرادنیا به واردات 120 هزار تنی گوشت قرمز در کشور اشاره و اعلام کرد: به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی استان ، زمینه برای رشد و رونق چشمگیر دامپروری فراهم است و با توجه به این امر می توان قسمت اعظم گوشت قرمز کشور را در استان تولید کرد و زمینه اشتغال را برای استان نیز فراهم کرد.

مرادنیا با اشاره به اینکه این امر موجب رونق روستاها شده و درآمد برای روستاییان نیز ایجاد می‌شود،عنوان کرد: در بخش تولید گوشت قرمز با کمک از تسهیلات چهار درصد و واحدهای دامی کوچک می توان از واردات گوشت که سالانه چهار هزار یورو نیاز دارد، جلوگیری کرد.

مرادنیا با تاکید بر کمک گرفتن از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در استان عنوان کرد: در بخش خصوصی چه مانعی وجود دارد که دولت و بخش خصوصی به هم اعتماد نمی‌کنند.

وی بیان کرد: چرا بخش خصوصی را باور نداریم نمایندگان مردم در مجلس و کمیسیون برنامه و بودجه تلاش کنید در مجلس مانع راه سرمایه‌گذاران را از بین ببرید.

مرادنیا یادآور شد: در سفر رئیس جمهور در سال 94 مقرر شده 830 میلیون تومان ظرف دو سال به استان اختصاص یابد که تا کنون این امر محقق نشده است و این امر یکی از مطالبه های مردمی استان بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: