• سه شنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1891-5
  • خبرنگار : 68003
  • منبع خبر : گزارش

کردستان دارای فقط 195 کیلومتر بزرگراه است

مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان با اشاره به اینکه براساس این ارزیابی۱۶ هزار کیلومتر شبکه بزرگراهی در کشور داریم عنوان کرد: در حوزه بزرگراه استان سهم استان کردستان 195 کیلومتر بزرگراه است، که میزان برخورداری استان ۱۱ درصد بوده در حالیکه میانگین کشوری ۲۱ درصد است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان،شهرام ملکی در ششمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان کردستان که امروز، هفتم آذرماه با حضور کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: یکی از محورهای توسعه‌ای استان حمل و نقل است.

وی افزود: در استان کردستان علیرغم همه کمبودها ظرفیت‌های بالقوه ای وجود دارد که با بالفعل کردن این ظرفیت‌ها می توان گام های موثری در زمینه توسعه استان برداریم.

ملکی با اشاره به انجام ارزیابی وضعیت راه‌های کشور برای دستیابی به موقعیت  راه های استان در سال ۹۵ اعلام کرد: براساس این ارزیابی استان در وضعیت نامناسبی در بحث راه ها مواجه است.

وی عنوان کرد: در این راستا برای رسیدن به میانگین کشوری در بخش آزادراه، بزرگراه و راه‌های اصلی و فرعی باید یک برنامه های را مدنظر قرار دهیم که بتوانیم هم با استفاده از ظرفیت استانی و هم ظرفیت کشوری به موقعیت مطلوبی برسیم.

میزان برخورداری کردستان از بزرگراه 11 درصد است

مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان با اشاره به اینکه براساس این ارزیابی۱۶ هزار کیلومتر شبکه بزرگراهی در کشور داریم عنوان کرد: در حوزه بزرگراه استان سهم استان کردستان 195 کیلومتر بزرگراه است، که میزان برخورداری استان ۱۱ درصد بوده در حالیکه میانگین کشوری ۲۱ درصد است.

ملکی ادامه داد: در حوزه راه اصلی هم که عمده جاده های استان که از مرکز استان به مراکز شهرستان ها و استان‌های همجوار و مرز ارتباط می‌گیرند، جاده‌های اصلی هستند که بار ترافیکی استان را مدیریت می‌کنند.

وی افزود: به دلیل شرایط توپوگرافی منطقه و وضع نامناسب جاده ها سال گذشته ۳۶۵ نفر کشته در جاده های اصلی استان داشته‌ایم که این وضعیت را نتوانستیم در سال 95 نیز سامان دهی کنیم هرچند که کاهش هشت درصدی تلفات جاده ای را داشته ایم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان بیان کرد: در سال گذشته در در رمشنه تلفات جاده ای در رتبه چهارم کشوری قرار گرفتیم که این امر باعث شد تا بحث راه های اصلی را با اولویت ارتقا دهیم و بزرگراه در دستور کار قرار دهیم.

فقط 2385 کیلومتر راه روستایی کردستان آسفالته است

ملکی عنوان کرد: استان کردستان دارای هزار و 700 روستا بوده که از 105 هزار کیلومتر طول شبکه آسفالته روستایی، استان کردستان دو هزار و 385 کیلومتر را دارد که میزان برخورداری استان کردستان 44 درصد بود و میانگین کشوری 65 درصد بوده است و رتبه 31 کشور در برخورداری از راه آسفالته را دارا هستیم.

وی افزود: برای نزدیک شدن به میانگین کشوری یک نقشه راه را ترسیم کردیم که براین اساس ما در حوزه بزرگراهی160 کیلومترمربع با برآورد 600 میلیارد تومان را هدفگذاری کردیم که همه طرح ها در پیوست قانون بودجه این میزان برآورد دارای ردیف بودجه مشخص است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: